• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nie tylko władcy. Co historyk sztuki widzi na banknocie

Zapraszamy na spotkanie z Pawłem Powirskim pod tytułem: "Nie tylko władcy. Co historyk sztuki widzi na banknocie" w Zielonej Bramie - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

- termin: 21.01.2017, godz. 12.00
- miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama
(ul. Długi Targ 24, Gdańsk)
- wstęp w cenie biletu na wystawę

Spotkanie z Pawłem Powirskim na wystawie "Nowy poczet władców polskich. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko".

Na wygląd polskich banknotów miały wpływ dwie osoby: Jan Matejko i Andrzej Heidrich. Stworzony przez mistrza Matejkę poczet tak mocno się wrył w świadomość zbiorową Polaków, że tylko kwestią czasu było, kiedy wizerunki najważniejszych władców trafią na banknoty. Pierwsze próby podjęto w okresie międzywojennym, kiedy w ramach tzw. serii mobilizacyjnej przygotowano nowe banknoty. Na dwóch z nich widniały wizerunki władców z pocztu Jana Matejki.

W okresie PRL-u tylko na jednym nominale pojawiło się aż dwóch królów. Ten banknot, a także inne wprowadzone po denominacji 22 lata temu zostały zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha. Jego projekty składają się nie tylko z formuł urzędowych i postaci władców, ale zawierają w sobie bogactwo motywów zaczerpniętych z historii sztuki polskiej. Każdemu władcy towarzyszą charakterystyczne elementy architektoniczne, heraldyczne czy też miejskie związane z epoką, w której panował. Jak żywotny jest motyw władców na banknotach świadczą dwa ostatnie wydarzenia: rozszerzenie zestawu banknotów o nominał 500-złotowy z Janem III Sobieskim, który wejdzie do powszechnego użytku w lutym 2017 roku, oraz banknot kolekcjonerski wydany z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski z wizerunkami Mieszka I i Dobrawy.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą siedzibą Teatru Muzycznego był...?