• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Narodowe Czytanie w bibliotece

Lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

maj 23

czwartek, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Zapraszamy do gdyńskich bibliotek na wspólne obchody tego literackiego święta:
7 września (piątek), godz. 11.00 - Biblioteka Oksywie (ul. Podchorążych 10a)
8 września (sobota), godz. 12:00-14.00 - Biblioteka Chylonia "pod Żabką" (ul. Kartuska 20 B)
W programie głośne czytanie lektury, gry i zabawy z językiem polskim.

Narodowe Czytanie odbędzie się także na pokładzie ORP "Błyskawica". Dowódca 3 Flotylli Okrętów zaprasza w sobotę 8 września na godz. 11.00. Na pokładzie historycznego okrętu, marynarze odczytają fragmenty powieści. Imprezę uświetnią koncerty Zespołu Wokalnego Klubu MW, dla publiczności odbędzie również quiz wiedzy o lekturze. Wstęp wolny.

Stefan Żeromski (1864-1925) - prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej.

Gdynia gościła Żeromskiego w 1920 i 1921 r. W Domku Żeromskiego, gdzie przebywał, można oglądać pamiątki związane z pisarzem i jego pobytem nad Bałtykiem oraz nieduże wystawy. O pobycie Żeromskiego przypomina tablica pamiątkowa na ścianie budynku. Domek Żeromskiego można zwiedzać w soboty (godz. 11-14) i niedziele (godz. 12-16) lub w dni powszednie po uprzednim zgłoszeniu pod nr tel. 664 92 75. Wstęp wolny.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Opinie

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?