• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nanga (1 opinia)

NANGA / Cisza w bloku / premiera trójmiejska

Magda Dubrowska wokal
Karol Gola saksofon, klawisze
Filip Różański klawisze
Maciej Dzierżanowski perkusja

jazz - koncerty w Trójmieście


Bartek Chaciński: Dla tych wszystkich, którzy obrażają się na aktualności w muzyce (a są tacy, o czym świadczą pojedyncze komentarze na tym blogu): jest Bach, jest Mozart tam się dużo nie zmieni. Na to, co się w tej sferze dzieje na bieżąco, dobre określenie mają Francuzi: musiques actuelles. Właściwie to ukuli je pracowici francuscy urzędnicy od kultury, których było pod koniec lat 90. tylu, że musieli się jakoś podzielić sferami, żeby się o siebie nie potykać. No i wyszło, że po jednej stronie muzyka dawna i klasyczna, a po drugiej te dziwne muzyki aktualne, właściwie obejmujące wszelkie amplifikowane gatunki, od jazzu, przez hip-hop i piosenkę, po black metal. Ale wszystkie tworzone też przez ludzi, którzy chodzą po tej samej ulicy, po której my chodzimy, więc jak coś piszą, to prawdopodobnie chłoną te same inspiracje. Są jednak momenty, kiedy rzeczywistość nieco przyspiesza i kiedy coś podobnego przeżywa bardzo szeroka grupa ludzi. I wtedy, jak pod koniec lat 60. w Ameryce, albo na przełomie lat 80. i 90. u nas (co tak dobrze opowiedział w swojej książce Rafał Księżyk), nagle wszystko robi się jakieś inne, źródła inspiracji stają się oczywiste. W takich chwilach, mam wrażenie, CAŁA muzyka robi się rzeczywiście trochę bardziej aktualna. Tak jest niewątpliwie w roku 2020.
Z całą pewnością do muzyki bardzo aktualnej zaliczyć można album nowej formacji Nanga zatytułowany Cisza w bloku. () Twórców w dużej części znamy nieźle Macieja Dzierżanowskiego i Filipa Różańskiego z Lao Che, a Magdę Dubrowską z Gangu Śródmieście i Utrata Składu. Inspiracje też wydają się czytelne, choć bardzo wymieszane, rozpięte w wielokącie, którego wierzchołkami byłyby warszawski rap i ragga (Vavamuffin, Transmisja), działania ich dotychczasowych macierzystych składów (z poprawką na więcej klubowych wątków), ale też Doroty Masłowskiej, będącej u nas ważnym punktem odniesienia, pod nieobecność dużych raperskich wzorców i karier kobiecych w naszej ojczyźnie. (). Wyszedł album mocno skupiony na miejskiej liryce, kobiecej perspektywie, zadumie nad światem, trochę mniej skoncentrowany muzycznie, pod tym względem raczej luźny i otwarty, z lekkim konserwatyzmem, nieprzesłaniający przesłania. To z całą pewnością nie awangarda rapowych beatów. Z potencjałem do zebrania wokół siebie dość szerokiej publiki.
Od utworu Profet z tytułowym obrazkiem ciszy w bloku, któremu aktualny wymiar dała niestety śmierć Pawła Kelnera Rozwadowskiego (lider Deutera, ten od Nie ma ciszy w bloku), przez chyba najciekawszy muzycznie, feministyczny i równościowy Dziki Zachód, aż po katastroficzne Jak dinozaury z linijką Za chwilę świat zrobi nam fatality wszystko brzmi tu jak rok 2020. Nic nie poradzę. W piosence Smutne lato też wszystko się zgadza, jeśli chodzi o nastrój z wyjątkiem rymu gorsze-dorsze, który powinni dawno już wpisać na listę rymów zakazanych. W paru słabszych momentach rzecz broni jednak miejska charyzma, którą przynosi niski, zachrypnięty głos Dubrowskiej. Uliczny, a nawet po prasku zakapiorny ton w damskiej odsłonie, któremu przy tym całkiem nieźle służy lekki makijaż z Autotunea. Jak tak go słucham, to sobie myślę, że dziwnie się plecie historia członkowie Lao Che, które (w innym składzie, dodajmy, no i pod szyldem Koli) zaczynało jako formacja rapowa, wylądowali po latach w zaskakująco podobnej okolicy, tylko już traktowanej bardziej na serio. Jest tu nawet próba rapowego odświeżenia folkloru miejskiego z lekkim odniesieniem do Masłowskiej (Szakira), ale też jakiś bardziej aktualny niż tamten. Właśnie po to jest muzyka aktualna.

"Cisza w bloku" to inteligentna, bezpośrednia i błyskotliwa opowieść o "blaskach i nędzach" egzystencji w naszym kraju. Sąsiedzkie spotkania i spory pod blokiem, dyskusje pod sklepem, remonty i kłótnie za ścianą, nałogi, czasem wojny gangów - ta osiedlowa rzeczywistość w tekstach odbija się w krzywym zwierciadle, z drugiej strony dotyka obecnej sytuacji w kraju, celnie punktując społeczne nierówności, podziały, pandemiczny chaos i ogólne poczucie schyłkowości.

Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 w.117.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  25 - 30 zł
 • Bilet ulgowy
  20 zł
Bilety na koncert
20 zł ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny tylko w kasie Klubu
25 zł super zniżka* na Kartę do Kultury tylko w kasie Klubu
30 zł bez zniżek w sklepie internetowym i w kasie Klubu
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.
Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Na koncertach w Sali Suwnicowej liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl

Opinie (1)

 • ekstra

  Super zespół. Polecam ich płytę. Szkoda, że nie będzie mnie akurat w Gdańsku

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?