Już po raz trzynasty odbył się wernisaż otwierający wystawę "Najlepsze Dyplomy ASP 2021", czyli pokaz najlepszych prac dyplomowych absolwentów uczelni plastycznych z całego kraju. Prace, które prezentowane są w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, stworzone zostały przez absolwentów kierunków i specjalizacji: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne, tkanina artystyczna. Ekspozycję można oglądać do 28 sierpnia 2022, w godz. 11-18. Wstęp wolny.
Wystawa najlepszych prac ASP dostępna do zwiedzania
tak, ale to nie dla mnie
7%
Wystawa prac najlepszych studentów kierunków artystycznych, to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki w kraju. Dyplomy goszczą w murach
Zbrojowni Sztuki 
. Wystawa ma promować młode talenty z całego kraju, a także wspierać początkujących twórców w stawianiu pierwszych kroków na rynku sztuki po ukończeniu studiów artystycznych. W ramach cyklicznej wystawy każda z ośmiu publicznych uczelni artystycznych w kraju wystawia cztery najlepsze dyplomy absolwentów studiów magisterskich z danego roku. Dzieła sztuki wystawione na ekspozycji wybrane zostały w ramach konkursów. Dlatego podczas piątkowego wernisażu zostały rozdane nagrody dla najlepszych młodych twórców.
W hołdzie ludziom stoczni. Nowa wystawa czasowa w ECS
Prace absolwentów potrafią zaskoczyć
Wystawa najlepszych prac ASP chętnie odwiedzana jest przez mieszkańców Trójmiasta oraz turystów. Bezpłatne wydarzenie w środku miasta, obok turystycznego Traktu Królewskiego ściąga wiele osób nawet podczas zwykłego spaceru. Co ciekawe, tegoroczna wystawa została rozszerzona o dodatkowe dwa piętra. Prócz głównej sali, w której zazwyczaj mieściła się pełna ekspozycja, dodatkowo otworzone zostały dwie inne przestrzenie. Pierwszą z nich jest piwnica, w której szczególnie dominują projekcje, zaś drugą - aula nad główną salą, w której obejrzymy ciekawe obrazy. W tym roku ekspozycja zawiera łącznie 32 prace dyplomowe studentów. Prócz obrazów zobaczyć możemy również wiele form multimedialnych. To właśnie odtwarzane na ścianach filmy i inne formy szczególnie przyciągnęły wzrok jury typującego najlepsze prace.
Warto podkreślić, że przyzwyczajeni przez artystów do krzykliwych i kontrowersyjnych prac, tegoroczne dyplomy mogą zaskoczyć, ale w zupełnie inny sposób. Zamiast kontrowersji absolwenci postawili na: refleksję nad życiem, dojrzałość i szeroko pojętą wrażliwość ujętą w różny sposób.
Sztuka od zawsze była kalką obecnych wydarzeń ze świata, a artyści przelewali na nią swoje podejście do problemów społecznych, życia czy też popkultury. Mimo że wernisaż jest pokazem najlepszych prac dyplomowych z całego kraju, tak na pierwszy rzut oka można zauważyć wspólny mianownik w postaci silnie obecnego na tegorocznej wystawie nurtu refleksji nad życiem.
Sztuka ma stawiać pytania, poruszać i zmuszać do refleksji, ale też zostawiać przestrzeń do analizy dla odbiorców. Niekiedy jednak dzieła z zakresu sztuki współczesnej potrafią być kompletnie niejasne i nawet komentarz odautorski nie jest w stanie ich wyjaśnić. Można jednak zauważyć powrót artystów do form, które ponownie zaczynają mówić w języku zrozumiałym i subtelnym dla szerszej publiczności, czego przykładem są niektóre prace zawarte w ramach wystawy "Najlepsze Dyplomy 2021".
Na wystawie zobaczyć można dyplomy
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prace oglądać można w Zbrojowni Sztuki do 28 sierpnia 2022, w godz. 11- 18. Jak co roku wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Laureaci Najlepszych Dyplomów 2021:
Nagroda Rektorów ASP (20 tys. zł):
Karolina Cygnar "Laboratorium Życia" (Rzeźba, promotor: prof. ASP dr hab. Ewa Janus, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)
Nagroda Krytyków (10 tys. zł):
Ewelina Węgiel "Ludzie stąd" (Grafika, promotor: dr hab. Agata Pankiewicz, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie)
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 tys. zł):
Klaudia Kania "O studni" (Rzeźba, promotor: prof. Mariusz Białecki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego (8 tys. zł):
Joanna Krawczyk "Roszada" (Grafika, promotor: dr. Witek Orski, Akademia Sztuki w Szczecinie)
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (8 tys. zł):
Magdalena Banaś "Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu" (Grafika, promotor: prof. Przemysław Tyszkiewicz, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (8 tys. zł):
Michał Wasiak "Cykl obrazów inspirowany malarstwem Caravaggionistów" (Malarstwo, promotor: dr hab. Tomasz Musiał, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu (4 tys. zł):
Eliza Garjołek "Inwentaryzacja strat. fotograficzny. Projekt otwarty/Nowe konsolacje. Videonotatnik Doświadczenia Strat" (Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, promotor: dr hab. Dominika Sadowska, dr hab. Łukasz Ogórek, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Nagroda Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w postaci indywidualnej wystawy:
Eliza Garjołek "Inwentaryzacja strat. fotograficzny. Projekt otwarty/Nowe konsolacje. Videonotatnik Doświadczenia Strat" (Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, promotor: dr hab. Dominika Sadowska, dr hab. Łukasz Ogórek, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)
Nagroda Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w postaci indywidualnej wystawy:
Katarzyna Serkowska "Martwa Natura?" (Intermedia, promotor: prof. Grzegorz Klaman, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Nagroda Gdańskiej Galerii Miejskiej w postaci indywidualnej wystawy w 2023 roku:
Dominika Gierszewska "Rozważania na temat uważności. Człowiek niskopodłogowy" (Intemedia, promotor: prof. Piotr Kurka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).
Nagroda specjalna od Instytutu Some an esthetic and Art Centre w Krakowie (3 tys. zł):
Magdalena Banaś "Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu" (Grafika, promotor: prof. Przemysław Tyszkiewicz, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu)