Wiadomości

Najlepsi polscy artyści w Pałacu Opatów

Jednym ze słynnych obrazów prezentowanych w Pałacu Opatów jest "Muzyka pól" Jacka Malczewskiego
Jednym ze słynnych obrazów prezentowanych w Pałacu Opatów jest "Muzyka pól" Jacka Malczewskiego

Wyjątkowa gratka dla miłośników polskiej sztuki współczesnej - w Pałacu Opatów można oglądać dzieła wszystkich najważniejszych rodzimych twórców, od Matejki po Tarasewicza i Uklańskiego. To nowa, wzbogacona o prace z ostatnich kilku lat oraz malarstwo XIX-wieczne, odsłona stałej galerii oddziału sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego.Ci, którzy twierdzą, że ilość nie idzie w parze z jakością, powinni koniecznie zobaczyć tę wystawę. Łącznie 280 dzieł autorstwa 146 artystów w 11 salach - tak duża liczba znakomitych prac, w tym malarstwa, fotografii, rzeźby i ceramiki, może przyprawić o zawrót głowy. I każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno zwolennicy kunsztownych, historycznych dzieł takich jak "Śmierć Leszka Białego" Matejki, jak i awangardowych prac Tadeusza Kantora.

-Ostatnie lata były bardzo intensywne pod względem wystawienniczym i po prostu brakowało miejsca na zaprezentowanie naszych zbiorów- mówi Małgorzata Paszylka-Glaza, szefowa oddziału sztuki nowoczesnej. - W zeszłym roku narodził się pomysł, by stworzyć w Pałacu Opatów nową stałą galerię i przenieść tam malarstwo XIX- wieczne, które do tej pory można było oglądać w oddziale sztuki dawnej przy ul. Toruńskiej.

Dzięki temu wystawa ma charakter przekrojowy: można tu obejrzeć dzieła charakterystyczne dla nurtów najistotniejszych w sztuce ostatnich dwóch dekad - od romantyzmu do konceptualizmu. Ważnym elementem wystawy są prace nawiązujące do najnowszej historii Polski. Wśród nich zobaczymy m.in. obraz "Memento" Teresy Pągowskiej czy fotografię Piotra Uklańskiego, przedstawiającą napis "Solidarność" utworzony z ubranych w białe i czerwone stroje żołnierzy. Pracę tę artysta podarował niedawno gdańskiemu Muzeum Narodowemu.

Mocnym akcentem ekspozycji są dzieła trójmiejskich artystów związanych z ASP: czarnobiały billboard z serii "Dread and Vision" autorstwa Jacka Staniszewskiego i niepokojący, surrealistyczny obraz Macieja Świeszewskiego.

Jak zapewnia Małgorzata Paszylka-Glaza, obecny kształt stałej galerii nie jest ostateczny. - Brakuje mi na tej wystawie m.in. dzieł "szkoły sopockiej". Niewykluczone, że już wkrótce pokażemy nową, wzbogaconą odsłonę naszej galerii.

Opinie (4) 1 zablokowana

 • bardziej mi się podobała ta kolekcja w muzeum narodowym przy Toruńskiej

  • 3 0

 • a mi się nie podoba, bo nie byłem

  • 0 1

 • beznadziejna wystawa!!!!!!!

  • 0 0

 • Julian

  Koszmarna ta wystawa, kto ja zorganizowal :-p

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
Śmiechem w marne czasy. Felietoniści wykpili miniony rok
Felietoniści wykpili miniony rok

Kulinaria

Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki
Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki
Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni
Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?

 

Najczęściej czytane