• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego 2019 - uroczystość wręczenia

Rada oraz Jury Nagrody mają zaszczyt zaprosić na uroczystość wręczenia Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2019 dla dziennikarzy i mediów służących Polonii, która odbędzie się w sobotę, 8 czerwca o godz. 11:00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

kwi 26

piątek, godz. 20:00

bilety 150 zł
ulgowy 75 zł
przedsprzedaż 60 - 120 zł
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką jest Ilona Lewandowska z "Kuriera Wileńskiego" za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem jest Ignacio Temino Martinez (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) za rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Agnieszce Burton za publikację "Wnuczek tylko na tablecie" w "Dużym Formacie" - pełną emocji opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk) za stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało redakcji czasopisma tureckiej Polonii "Lehistan Sokağı" za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (telewizja "Polsat"), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

---
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.

Opinie

Sprawdź się

Kto jest dyrektorem Teatru Wybrzeże?