• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nadmorskie ścieżki uczniów Stanisławskiego

Jan Stanisławski był czołowym reprezentantem secesji w polskim malarstwie, wychowawcą pokolenia artystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój malarstwa polskiego w pierwszej połowie XX wieku. W tym roku mija sto lat od jego śmierci. W związku z tą rocznicą zapraszamy na wystawę „Nadmorskie ścieżki uczniów Stanisławskiego”, którą od 26 maja będzie można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance.

Jan Stanisławski (1860-1907) był uczniem Wojciecha Gersona i Emila Garolus-Durana. Artysta tworzył w estetyce secesji, treściowo odwołując się do symbolizmu, z jego tajemniczym i melancholijnym klimatem, współpracował także z wiodącym w ówczesnym czasie periodykiem literacko-artystycznym „Chimera”, dla którego tworzył niezapomniane grafiki. Jako profesor katedry pejzażu w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych radykalnie zmienił metody kształcenia młodych malarzy, wyprowadzając zajęcia w plener.

Na wystawie w Centralnym Muzeum Morskim, zorganizowanej w stulecie śmierci malarza przedstawimy pejzaże marynistyczne pięciu najwybitniejszych uczniów Stanisławskiego: Stanisława Kamockiego (1875-1944), Stefana Filipkiewicza (1879-1944), Stanisława Czajkowskiego (1878-1954), Henryka Szczyglińskiego (1881-1944) i Iwana Trusza (1869-1941).

W twórczości tych artystów odnaleźć można wiele elementów wyniesionych z pracowni mistrza. Pod wpływem jego nauk malowali najczęściej w plenerze, w bezpośrednim kontakcie z naturą. W Centralnym Muzeum Morskim zgromadzono pejzaże z polskiego wybrzeża, tworzone podczas wakacyjnych wizyt nad Bałtykiem. Oglądamy malownicze widoki z Helu, Pucka, rozległe panoramy plaż Gdyni i Orłowa, a nawet cykl widoków plaży w Jastrzębiej Górze o różnych porach dnia. Bałtyk nie jest jedynym pokazanym na wystawie morzem. Kilka prezentowanych marin powstało podczas pobytu Stanisława Czajkowskiego w Holandii, inne malowali jego koledzy odwiedzając wybrzeża Morza Śródziemnego od Dubrownika po Cannes. Dopełnieniem tematyki wystawy są obrazy przedstawiające nadrzeczne pejzaże polskiego śródlądzia, przede wszystkim znad Wisły.

Dojazd od ul. Szafarnia lub promem "Motława" z przystani pod Żurawiem.


Uroczyste otwarcie wystawy odbywa się w ramach kolejnych edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Podobnie jak poprzednim wystawom z tego cyklu, będzie jej towarzyszył wydany w naszym Muzeum katalog.

Opinie

Sprawdź się

Gdański aktor Piotr Witkowski zagrał w filmie: