Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Koncepcja ekspozycji zbudowana jest w oparciu o zestawy prac wchodzące ze sobą i z odbiorcą, w nieoczywiste, wielowątkowe, relacje. Sopocka prezentacja jest szczególna z tego względu, że pokazuje orbitę zainteresowań kolekcjonera, ale również istotny i niezwykle ważny fragment polskiej sztuki.
Relacja z imprezy

Kolekcja Wojciecha Fibaka ma specyfikę kolekcji muzealnej, jest to szeroki zbiór prac z pewnego wycinka czasu obrazujący wielokierunkowość poszukiwań kolekcjonera, ale też co ważne dość obiektywnie polską scenę artystyczną przede wszystkim drugiej połowy XX w. i początków XXI w.
Myśl, idea, która porządkuje i wytycza linię kolekcjonowania nierzadko konkretyzuje się z czasem. Kolekcjonowanie to zjawisko, które bywa zjawiskiem zracjonalizowanym i podporządkowanym planom inwestycyjnym, ale bywa też fenomenem emocjonalnym, pasją. W związku z brakiem tradycji kolekcjonerskich w Polsce oraz ograniczeniami natury materialnej kolekcjonowanie świadome wciąż stanowi zjawisko niszowe. Posiadany obiekt sztuki emituje pewnego rodzaju energię, tworzy relacje z innymi dziełami w kolekcji, wpisuje się w istniejące konteksty lub kreuje nowe. Z całą pewnością kolekcjoner jest kuratorem własnej kolekcji, tworzącym zbiór, kreującym znaczenia czy specyficzne związki między obiektami. O znaczeniu i kulturotwórczym wpływie prywatnych kolekcji sztuki świadczyć może pochodzenie wielu najważniejszych zbiorów instytucji publicznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, a kolekcjonowanie w dużej mierze wpłynęło na ukształtowanie się zachodniej tożsamości i światopoglądu.
Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest drugą, po prezentacji w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w 2018 roku, tak kompleksową odsłoną kolekcji Wojciecha Fibaka. Wcześniejsze, dotyczące zbiorów sztuki dawnej, miały miejsce m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Krakowie (1992) czy Muzeum Narodowym w Szczecinie (19992000). W roku 1998 odbyła się wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie pt. Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina.
Sopockiej wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta. Publikacja zawiera wywiad przeprowadzony z Wojciechem Fibakiem przez Cezarego Pieczyńskiego oraz esej autorstwa Andrzeja Starmacha, jak również fotografie prac eksponowanych na wystawie w Sopocie. Katalog wystawy kolekcji Wojciecha Fibaka, który z pewnego punktu widzenia jest podsumowaniem dotychczasowych działań kolekcjonera, wyznacza cezurę czasową, ale z innej perspektywy jest też upublicznieniem prywatnych zbiorów, co ma ogromne znaczenie badawcze, a pamiętajmy, że w kolekcjach prywatnych znajdują się prace funkcjonujące od wielu lat poza publicznym obiegiem. Tylko wyeksponowanie przedmiotów zgromadzonych w kolekcji, czy to w formie wystawy czy też publikacji, umożliwia ich zaistnienie w sferze publicznej. Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego wyboru prac.
Patroni medialni: TOK FM, Trójmiasto.pl, Magazyn Prestiż, magazyn Linia, InYourPocket, Artinfo, Pomorskie.eu, Sopot.pl.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.