stat

Na dachu Gdańska

Na dachu Gdańska to pierwsze wspólne przedsięwzięcie Hevelianum i Galerii Sztuki Glaza Expo Design, dwóch placówek wywodzących się z różnych światów - nauki i sztuki. Połączyła je chęć promocji kultury i historii miasta. Tak oto centrum nauki i galeria sztuki wspólnie znalazły idealny kadr dla inspirującej malarskiej przygody, promującej zarówno artystów, jak i obie działalności.

Tylko Zepsute Zegary...

14 września - 10 listopada 2019, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny

Brunon Zwarra. Z archiwum gdańskiego bówki

18 października - 20 grudnia 2019, godz. 13:00

Wstęp wolny
NA DACHU GDAŃSKA wernisaż / 13 września 2019 / Wozownia Artyleryjska, I piętro wystawa poplenerowa / 14 września - 4 października 2019 / Koszary Schronowe, I piętro

Na dachu Gdańska

Władysław Tatarkiewicz za myślicielami powtórzył, że świat opiera się na trzech wielkich wartościach: bonum, pulchrum i verum (dobro, piękno i prawda). Wszystkie trzy są równoważne, żadne z nich nie przyjmuje wiodącej roli, doskonale ze sobą współgrają i się uzupełniają. Trzy nie tylko wielkie, ale wręcz konieczne wartości dla ludzkiego bytowania. Te wszystkie trzy wielkie wartości mieści w sobie Sztuka. Tak właśnie ona - pisana dużą literą - sprawia, że ludzka dusza, serce i umysł napełniają się jedynym swego rodzaju uczuciem. Operuje uniwersalnym językiem, nie zna barier ani granic. Wypływając z indywidualizmu, nabiera cech ogólnych. Sztuka to jeden z absolutnych fenomenów w dziejach świata. To absolut, który nielicznym pozwala uszczęśliwiać tych bardziej liczebnych. Uczy pokory pięknem, a rewolucję robi co najmniej znośną. Świat bez sztuki byłby niczym, a i ludzkie życie tylko i wyłącznie nieznośną wegetacją.

Sztuka ma odwagę mówienia wprost albo wręcz przeciwnie - tak bardzo kamufluje swój wyrafinowany język, że wymaga od nas nieustannego znawstwa przedmiotu. Potrafi jako jedyna zatrzymać nas w biegu i nauczyć pokory dystansu, a jednocześnie jest nierozerwalnie związana ze swoim tu i teraz.
Takie artystyczne tu i teraz właśnie odbyło się w Gdańsku. Każdy plener malarski to swoiste wyzwanie. Artysta to istota o skomplikowanej i bardzo wrażliwej konstrukcji, skoncentrowana na swojej wizji świata i przeżyciu artystycznym. W takim kontekście dialog, czyli plener artystyczny, wcale nie jest łatwym doświadczeniem w tworzeniu. To artystyczne napięcie, ta nieustanna rozmowa kolorem, przestrzenią, intensywnością twórczego przeżycia i indywidualnej oraz jedynej wizji otaczającego świata.

Artyści to magicy rzeczywistości i wielcy wizjonerzy, którzy potrafią zwizualizować tchnienie duszy i bicie serca. Sztuka to ich być albo nie być, to wręcz bezwarunkowa konieczność artystycznego udoskonalenia świata. I chwała im za to. Bez sztuki życie być może byłoby możliwe, ale jak ono wtedy by wyglądało?

Uczestnicy Pleneru:
Michał Bajsarowicz / Jerzy Wojciech Bielecki / Tomasz Glaza / Wojciech Górecki / Ewa Jasek / Benedykt Kroplewski / Iwona Markowicz Winiecka / Dariusz Miliński / Magdalena Rajska-Armata / Krystyna Rudzka-Przychoda / Mateusz Stryjecki / Krzysztof Szygenda / Beata Wąsowska

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy Czarna Sala Teatru Wybrzeże im. Stanisława Hebanowskiego to inicjatywa zupełnie nowa?