• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska - Dom Uphagena

Dom Uphagena, Koncert kameralny

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA
Gdańskie Lato Muzyczne 2010

współorganizator: Stowarzyszenie Muzyczne FORZA

Wystąpią:
Robert Kwiatkowski - skrzypce
Radosław Kurek - fortepian

...o historii zabytków starego Gdańska opowiada prof. Jerzy Samp

W programie:
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART - Sonata D-dur KV 306
LUDWIG VAN BEETHOVEN - Sonata skrzypcowa a moll op. 23

MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA to cykl 10 koncertów w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach Starego Gdańska. Patronat honorowy nad koncertami objął Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Koncerty każdorazowo wzbogacone są słowem o historii historycznego wnętrza. Zapraszamy w dniach od 3 do 14 sierpnia 2010 roku zawsze o 19.00 (z wyłączeniem 8 i 9 sierpnia).
Na wszystkie koncerty - wstęp wolny.

O muzykach:

ROBERT KWIATKOWSKI
Wybitny polski kameralista młodego pokolenia, laureat wielu ważnych konkursów kameralnych w Austrii, Francji i Polsce jest niezwykłą postacią życia muzycznego Wybrzeża. Wykształcony pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej oraz prof. Anny Prabuckiej-Firlej jako skrzypek i kameralista swój kunszt kształcił dodatkowo pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych jak Henry Meyer z "LaSalle Quartet", Miro String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa. Jest założycielem "Dali Piano Quartet" z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych: III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2000), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Illzach (2001), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2001), Nagroda Haffner-Wettstein-Preis dla najlepszego zespołu kameralnego Akademii Muzycznej w Gdańsku (2002), Nagroda Stowarzyszenia Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego Trójmiasta (2002), Stypendium Dla Twórców Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2007), finalista na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej "Premio Vittorio Gui" we Florencji (2008). Występuje także jako solista koncertów symfonicznych oraz kameralnych.

W 2003 r. wraz z Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną Hanseatica, w której pełni funkcję koncertmistrza oraz dyrektora.. Jego bezkompromisowa, rzetelna praca a z drugiej strony oryginalność i muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych.
W roku 2004 odebrał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf w kategorii Debiut Roku przyznaną Orkiestrze Kameralnej Hanseatica. W swoim dorobku artystycznym posiada również nagrania CD:
2004 - "Fill the harmony philharmonics" - wraz z Orkiestrą Kameralną "Hanseatica" oraz Sławkiem Jaskułke ( płyta otrzymała nominację do nagrody "Fryderyka" w kategorii "Jazzowy Album Roku")
2009 - "G. F. Haendel i muzyka gdańska" - wraz z Orkiestrą Kameralną "Hanseatica" oraz prof. Romanem Peruckim. Był kilkukrotnym gościem "Kawiarenki Artystycznej Radia Gdańsk ". Posiada na swoim koncie nagrania archiwalne oraz udział w realizacjach telewizyjnych (TVP, BBC, Arte). Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2007 roku został wpisany do encyklopedii "Who is who w Polsce". Od szeregu lat jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie pełni obowiązki asystenta w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej - Firlej.

RADOSŁAW KUREK - fortepian
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest laureatem pianistycznych i kameralnych konkursów m. in. : Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie (III nagroda, Estonia 2001), Międzynarodowego Konkursu im. Pancho Vladigerova w Shumen (IV nagroda, Bułgaria) XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych (I nagroda, Wrocław 2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. K. Bacewicza (IV nagroda, Łódź 2004). Z kwartetem fortepianowym ,,Dali" był finalistą Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych "Vittorio Gui'' we Florencji (2008), a z ukraińskim wiolonczelistą Georgyi'm Lomakovem w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). Koncertuje zarówno jako solista jak i kameralista w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech oraz wielu miastach Polski . Kilkakrotnie wystąpił z orkiestrą "Sinfonietta Cracovia" oraz Polską Filharmonią Bałtycką . a także z Konstantym Andrzejem Kulką oraz Romanem Jabłońskim. Swoje umiejętności doskonalił na pianistycznych i kameralnych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem m. in. K. Popowej-Zydroń, E. Pobłockiej, M. Nosowskiej, W. Kwaśnego, Sz. Esztenyi'ego, P. Vernikowa, N. Schmidta, S. Hamanna, K. Sieberta, Maji i Konstantina Weitz , V. Nossiny oraz J.O'Conora. Był stypendystą programu stypendialnego "Agrafka Muzyczna". Radosław Kurek nagrywał dla wytwórni płytowej DUX i Bayerischer Rundfunk w Monachium.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?