• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzułmanie I Inni Niemcy. Republika Berlińska wymyśla się na nowo

Wydawnictwo SIC! zaprasza na spotkanie wokół książki Piotra Burasa "Muzułmanie I Inni Niemcy. Republika Berlińska wymyśla się na nowo"

maj 11

sobota, godz. 10:00

bilety 16,90 - 32,90 zł
maj 19

niedziela, godz. 12:00

bilety 50 zł
START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

Uczestnicy rozmowy:
Basil Kerski (Magazyn Polsko-Niemiecki "Dialog")
Roman Daszczyński ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto")
Piotr Leszczyński ("Przegląd Polityczny")
Piotr Buras ("Gazeta Wyborcza")

Organizatorzy:
Wydawnictwo SIC!
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Spotkanie zostało wsparte przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

O KSIĄŻCE:

W 2010 roku minęło 20 lat od zjednoczenia Niemiec. Przez ostatnie dwie dekady Niemcy po raz pierwszy w historii żyli w demokratycznym państwie narodowym, pogodzonym ze swoim kształtem terytorialnym i cieszącym się uznaniem w świecie. Ale tych dwadzieścia lat to nie tylko okres krzepnięcia nowych Niemiec, czyli "republiki berlińskiej", jak od czasu przeniesienia stolicy w 1999 roku zwykło określać się Republikę Federalną. W powojennej historii Niemiec dwadzieścia lat to także specyficzna jednostka czasu, odmierzająca  jej kolejne fazy i cezury. Mit nowego początku odgrywa w niemieckiej kulturze politycznej specjalne miejsce. W 1949 roku na gruzach Trzeciej Rzeszy powstały Republika Federalna Niemiec i Niemiecka Republika Demokratyczna. Dwadzieścia lat później doszło do "przełożenia fundamentów" republiki, którego symbolem była rewolta studencka 1968 roku. Pokojowa rewolucja 1989 roku w NRD i zjednoczenie Niemiec oznaczały zamknięcie etapu powojennego prowizorium. Za każdym razem społeczeństwo niemieckie musiało "wymyślać się na nowo" - raz chodziło o położenie fundamentów pod nową konstrukcję państwa i odzyskanie zaufania w Europie, innym o przełom kulturowy i rozliczenie przeszłości, przed 20 laty wreszcie o kwestię jedności i tożsamości narodowej i rolę Niemiec w świecie. Jakie są pytania, które zajmują i dzielą Niemców po upływie kolejnych dwóch dekad? W ostatnich latach wielokrotnie można było usłyszeć, że w Niemczech zachodzą głębokie, wręcz przełomowe zmiany. Największy w historii kryzys gospodarczy, głośne debaty historyczne czy polityka Niemiec wobec kryzysu euro dawały, każde na swój sposób, powód do wyciągnięcia takiego wniosku. Jeśli w 1956 roku szwajcarski publicysta Fritz Rene Allemann pisał, że "Bonn nie jest Weimarem", wystawiając młodej republice certyfikat stabilności, to dzisiaj przekonanie, że "Berlin nie jest Bonn" jest równie powszechne. Czy Niemcy znowu wymyślają się na nowo?

Piotr Buras


REKOMENDACJE:

Książka Piotra Burasa jest pasjonującym intelektualnym reportażem z dzisiejszych Niemiec. W oparciu o bogatą literaturę, własne spostrzeżenia i rozmowy z wieloma wybitnymi intelektualistami Autor pokazuje nam zmieniające się Niemcy - państwo sukcesu, uważane za wzór dynamizmu, elastyczności i odpowiedzialności, a zarazem niepewne swojej przyszłości.
Buras ze swadą pokazuje nowe konflikty społeczne oraz intelektualne i polityczne podziały przecinające społeczeństwo naszego zachodniego sąsiada. Ukazując dzisiejsze Niemcy, książka ułatwia zarazem zrozumienie wielu problemów całej Europy.
(Aleksander Smolar)

Piotr Buras ma wielki dar stawiania pytań i wskazywania na dylematy, przed którymi stoją Niemcy i tym samym Unia Europejska. Ogrom wiedzy autora jest imponujący. To jest książka, która pozwala nam poznać Niemcy od środka, ponad naszymi politycznymi podziałami.
Bardzo ta książka jest nam dzisiaj potrzebna.
(Paweł Śpiewak)

Piotr Buras to jeden z najbardziej wytrawnych obserwatorów niemieckiej rzeczywistości. Potrafi błyskotliwie połączyć analizę zjawisk społecznych oraz życia politycznego naszego zachodniego sąsiada. Umiejscawia je w kontekście europejskim i pokazuje jak zmienił się w ostatnich latach stosunek Niemiec do Europy. Jego książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych odpowiedzią na pytanie, dokąd zmierzają współczesne Niemcy.
(Paweł Świeboda)

Opinie

Sprawdź się

Od jakiego słowa etymologicznie pochodzi słowo "piernik"?