• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mistrzowskie duety: Natalia Walewska i Rafał Lewandowski (1 opinia)

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert kameralny
MISTRZOWSKIE DUETY
wirtuozowskie dzieła w interpretacji koncertmistrzyni Filharmoników Gdańskich!

Wystąpią:
Natalia Walewska - skrzypce
Rafał Lewandowski - fortepian

W programie:
JULES MASSENET - Méditation z opery Thaïs
CÉSAR FRANCK - Sonata A-dur na skrz. i fort. (b.op)
cz. I Allegretto ben moderato, cz. II Allegro, cz. III Recitativo- Fantasta cz. IV Allegretto poco mosso
SERGIUSZ PROKOFIEW
Marsz z baletu "Romeo i Dżulietta", op.64
Marsz z opery Miłość do trzech pomarańczy op. 33
FRITZ KREISLER - Klasyczne manuskrypty
Liebesleid
Liebesfreud
Schön' Rosmarin
Syncopations
Zigeunerin

-----

NATALIA WALEWSKA
Absolwentka Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku w klasie skrzypiec profesora A. Janpolskiego (ucznia znakomitego skrzypka XX wieku Leonida Kogana). Zadebiutowała w wieku lat dwunastu występem z Orkiestrą Filharmonii Mińskiej oraz w programach RTV. W 1986 roku została laureatką III Ogólnobiałoruskiego Konkursu Młodych Skrzypków a w 1992 III Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego i laureatką Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Koncertuje w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Sveriges Radio P2. Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych "Schleswig-Holstein Music Festival" pod batutą G. Solti, Ch. Eschenbacha, M. Roztropowicza. Jako solistka współpracowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi. Od 1999 roku piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

W swoim dorobku posiada wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Wydała cztery autorskie płyty kompaktowe m. in.:" Romanza Classica " na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim, " Clair de Lune" zawierającą unikatowe przeróbki utworów Clauda Debussiego oraz sonatę A-dur Cesara Francka nagraną wspólnie z pianistą Bogdanem Kułakowskim oraz "Violin & Piano" z pianistą Rafałem Lewandowskim, oraz posiada dużo nagrań na płytach składankowych. W 2009r. jako koncertmistrz nagrała płytę z wybitnym dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.

Nagrała "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją czołowego polskiego dyrygenta Tadeusza Wojciechowskiego. Płyta ta uzyskała miano "złotej płyty", a teraz już platynowej. Utwór ten artystka wykonała na bardzo wielu prestiżowych koncertach m. in. Gali Osobowości Roku Radia Gdańsk w Dworze Artusa w Gdańsku oraz podczas inauguracji cyklu pt. "Klejnoty muzyki europejskiej" z wybitnym zespołem Wirtuozi Lwowa w Filharmonii Lwowskiej, oraz z Wirtuozami Kijowa. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową, jest solistką i dyrygentem Królewskiej Orkiestry Salonowej, z którą koncertuje. Jest koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

RAFAŁ LEWANDOWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze, a następnie kontynuował studia pianistyczne pod kierunkiem światowej sławy wirtuoza i pedagoga Bernarda Ringeissena w Paryżu. Jednogłośną decyzją jury otrzymał I nagrodę konkursu muzyki kameralnej Conservatoire National de Rueil Malmaison we Francji.

Rafał Lewandowski prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w wielu krajach Europy, m.in.w Austrii, Włoszech,Danii,Francji,Niemczech,Chorwacj oraz wielokrotnie w USA, gdzie debiutował w 1992 roku w nowojorskim Lincoln Center jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra i od tego czasu często powraca (ostatnio w 2009 jako solista w koncercie Connecticut Virtuosi Orchestra). Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych np. Rencontres Internacionales Frederic Chopin a Nohant, Betlehem Pennsylvania Music Festiwal, Letni Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gdański Festiwal Pianistyczny Fermata. Z okazji Roku Chopinowskiego (1999) wystąpił m.in. z recitalem solowym w Senacie Republiki Francuskiej w Palais de Luxembourg w Paryżu. W bieżącym roku w ramach programu Chopin 2010 wykonuje w Polsce i za granicą recitale chopinowskie złożone z utworów solowych i kameralnych (obok utworów solowych również m.in. Sonata wiolonczelowa i Trio fortepianowe).

Występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami: z Natalią Walewską, Adamem Klockiem, Wojciechem Rajskim, Janem Łukaszewskim, Triną Renay, Agnieszką Wolską, Bogną Forkiewicz, Andre Orlovitzem, Krzysztofem Wroniszewskim, Piotrem Kusiewiczem i wieloma innymi wybitnymi artystami. W swoim repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności. Oprócz znanych dzieł z literatury pianistycznej prezentuje również utwory rzadko wykonywane np. fortepianowe kompozycje Rossiniego (Peches de Vieillesse) czy Antona Rubinsteina ( Koncert fortepianowy d-moll). Z powodzeniem angażuje się również w projekty artystyczne przekraczające granice muzyki klasycznej, np. wykonania kompozycji Astora Piazzoli (4 Pory Roku), Leonarda Bernsteina ( Chichester Psalms) a także aranżacje piosenek i standardów jazzowych. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni płytowych: Soliton, JRD, oraz stacji radiowych i telewizyjnych (TV Mezzo, TVP, France3).

Dyskografia:
Chopin - Utwory Wybrane (Soliton)
Chopin- Sonaty ( Soliton)
Chopin - Recital live in Paris (JRD)
Mozart - Koncerty fortepianowe( KV 466, 595) ( Concertino)
Romantic Violin & Piano ( Soliton)

Opinie (1)

  • wiec latwo,lekko i przyjemnie?

    i z miloscia?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Na dachu którego teatru w sezonie letnim możemy oglądać filmy na wielkim ekranie?