• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Miquel Ortega i Lukas Geniusa

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdy piątek (od 05.07 do 30.08.2024), godz. 20:15

bilety 35 - 50 zł
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Miquel Ortega - dyrygent
Lukas Geniušas - fortepian
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

W programie:
GEORGE ENESCU - Rapsodia románá A-dur op. 11 nr 1
BÉLA BARTÓK - Taniec rumuński op.8a
SIERGIEJ RACHMANINOW - III Koncert fortepianowy d-moll
MAURICE RAVEL - Rapsodia hiszpańska
JOSÉ PABLO MONCAYO - Huapango

-----

MIGUEL ORTEGA - dyrygent, pianista i kompozytor
Miquel Ortega urodził się w 1963 roku w Barcelonie. Jako dyrygent zadebiutował w 1990 roku w Teatro Gayarre w Pamplonie. W tym samym mieście, w latach 94-95 przewodniczył orkiestrze im. Pablo Sarasate. Dzięki wczesnemu przygotowaniu do pracy dyrygenta w teatrach Liceu w Barcelonie i Zarzuela w Madrycie stał się jednym z największych znawców teatru lirycznego w Hiszpanii. Dyrygował do ponad 50 oper, 20 zarzueli i musicalu "West side sotry" L. Bernsteina, z którego inicjatywy został nominowany do teatralnej nagrody Max w 1997 roku.

Dzięki uznaniu jego pracy nad "ratowaniem" klasycznych i współczesnych tytułów w Teatro de la Musica Francesa w Compiegne, we Francji został ogłoszony członkiem komitetu wspierania muzyki francuskiej. Soliści pokroju Montserrat Caballé, José Carrerasa, Jaume Argalla i Carlosa Alvarez składali mu oferty dyrygowania w czasie koncertów i nagrań. W zakresie kompozycji, jego dzieła interpretowane są coraz częściej.

Opera Ortegi "La casa de Bernarda Alba" została po raz pierwszy wystawiona pod jego dyrekcją w roku 2007 w Teatro de la pera w Brasov (Rumunia). W sierpniu 2009 dzieło to zostało wystawione w Hiszpanii, na międzynarodowych festiwalach w Santander i Castell de Perelada. W 2010 swoją premierę miał jego balet zatytułowany "Bestiario", zrealizowany na zamówienie Teatro Real z Madrytu, a pod koniec tego samego roku jego nowa opera "El Guardian de los Cuentos" z libretto autorstwa Andres Martorell, na zamówienie Ópera de Camara w Navarra. Dyrygował w Colón w Buenos Aires, Studiu Lindbury w Covent Garden w Londynie, Kapitolu w Touluse, Liceu w Barcelonie, paryskim Cite de la Musiqe, Real i Zarzueli w Madrycie, Kennedy Center w Waszyngtonie, na festiwalu w Edynburgu, Operze w Lausanne, etc.

---

LUKAS GENIUSAS
Zdobywca II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie.
Lukas Geniusas urodził się 1 lipca 1990 roku w Moskwie. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku pięciu lat w klasie przygotowawczej Kolegium Muzycznego im. F. Chopina w Moskwie, które ukończył w 2008 roku z najwyższymi wyróżnieniami. Dużą rolę w jego błyskotliwym rozwoju muzycznym odegrał fakt, iż urodził się w rodzinie muzyków. Jego pierwszym nauczycielem była jego babka, Wiera Gornostajewa, znakomity nauczyciel i profesor Konserwatorium Moskiewskiego. Przed ukończeniem 12 roku życia Lukas brał już udział w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach:

2002 - Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Krok do mistrzostwa" (I Nagroda)
2003 - Pierwszy Otwarty Konkurs CMS (I Nagroda)
2004 - Międzynarodowy Konkurs Chopinowski Młodych Pianistów w St. Petersburgu (II Nagroda)
2005 - Konkurs Młodych Pianistów im. Giny Bachauer w Salt Lake City (II Nagroda)
2007 - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szkocji (II Nagroda)
2008 - 7 Igrzyska Delfickie w Rosji (I Nagroda)
2008 - III Konkurs Pianistyczny "Musica Viva" w San Marino, Włochy (II Nagroda)
2009 - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Musica Della Val Tidone" w Pianello, Włochy (I Nagroda)
2010 - Konkurs Młodych Pianistów im. Giny Bachauer w Salt Lake City (I Nagroda).

Lukas występował z wieloma orkiestrami, w tym: Orkiestry Symfoniczne Hamburga
i Duisburga w Niemczech, BBC Scottish Symphony, Państwowa Orkiestra Litwy, Capella St. Petersburga. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Wladimir Ziva, Andriej Borejko, Saulus Sondeckis, Dimitri Liss, Jonathan Darlington, James Loughran. Koncertował we Francji, Hiszpanii, Polsce, na Litwie, USA, Niemczech i innych krajach. Lukas Geniusas dysponuje szerokim repertuarem sięgającym od muzyki baroku do utworów współczesnych kompozytorów. W wieku 18 lat mógł się pochwalić imponującym dorobkiem 10 recitali solowych i 8 koncertów fortepianowych z orkiestrą. Pośród nich możemy wymienić wykonania: Sonaty b-moll Liszta, Sonaty B-dur op. 106 "Hammerklavier" Beethovena, Sonaty C-dur op.1 Brahmsa, Sonaty "Ludus Tonalis" Hindemitha, I Koncertu fortepianowego Czajkowskiego, III Koncertu fortepianowego Rachmaninowa, IV Koncertu fortepianowego Beethovena.

Lukas jest zagorzałym wykonawcą również muzyki kameralnej, koncertującym w duetach, triach, kwartetach i kwintetach. Jest także bardzo dociekliwy w wykonaniach utworów współczesnych kompozytorów oraz utworów rzadko wykonywanych. Był stypendystą Fundacji Wladimira Spiwakowa i Mścisława Rostropowicza oraz stałym uczestnikiem koncertów fundacji The New Names. Otrzymał państwową nagrodę Federacji Rosyjskiej "Młode talenty" (2005) oraz Młodzi Utalentowani XXI wieku (2007). W roku 2008 Lukas rozpoczął naukę w klasie prof. Wiery Gornostajewej w Konserwatorium Moskiewskim im. Czajkowskiego.

Opinie

Sprawdź się

Z okazji obchodów 25. rocznicy powstania Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej odbył się koncert: