• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mgliste wizje Europejskiej Stolicy Kultury

Jakub Knera
17 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
W 2008 roku tytuł ESK uzyskał Liverpool. W programie przygotowano mnóstwo imprez - wystawy, koncerty, spektakle czy imprezy plenerowe; za dwa tygodnie rozpoczyna się tam muzyczny tydzień z MTV. Czy Gdańsk stać na podobne przedsięwzięcia? W 2008 roku tytuł ESK uzyskał Liverpool. W programie przygotowano mnóstwo imprez - wystawy, koncerty, spektakle czy imprezy plenerowe; za dwa tygodnie rozpoczyna się tam muzyczny tydzień z MTV. Czy Gdańsk stać na podobne przedsięwzięcia?

Gdańsk od ponad roku ubiega się o miano Europejskiej Stolicy Kultury, jednak ciągle nie widać konkretów. Brak wizji i strata czasu - tak można podsumować czwartkowe spotkanie z zespołem koordynującym to przedsięwzięcie z przedstawicielami gdańskich placówek kulturalnych



Czy Gdańsk ma szanse na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

Czy istnieje spójna wizja konkretnych działań zaplanowanych na rok 2016? Kiedy powstanie program? Kto wejdzie w skład komisji, która ma go przygotować i kiedy to nastąpi? Kiedy zostanie uruchomiona witryna internetowa poświęcona ubieganiu się Gdańska o ten tytuł? Czy ESK ma plan na konkretne imprezy czy chce jedynie zawłaszczyć pod swoje skrzydła to, co do tej pory organizują tutejsze instytucje?

Takie pytania mnożyły się na czwartkowym spotkaniu zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Zorganizowali je przedstawiciele stworzonego zaledwie dwa miesiące temu biura ESK. Zaprosili oni przedstawicieli teatrów, galerii, klubów, muzeów i innych kulturalnych organizacji znajdujących się w naszym mieście. Jednak trwające blisko dwie godziny spotkanie wykazało, że przedstawiciele biura nie tylko unikają konkretnych odpowiedzi, ale wykazują się całkowitym brakiem planu i spójnego przedsięwzięcia.

Na usprawiedliwienie można dodać że było to pierwsze z tego typu spotkań. Jednak o tytuł ESK kandydują inne miasta w Polsce (Toruń, Łódź, Warszawa, Poznań i Lublin) i w przeciwieństwie do Gdańska mają już od roku strony internetowe.

Gdańskie biuro ma natomiast prezentacje multimedialną którą pokazano na początku czwartkowego spotkania. Stworzyli ją Romuald Pokojski, który wraz z Aleksandrą Szymańską zwyciężyli w konkursie na operatora projektu Gdańsk - Europejska Stolica Kultury 2016.

- Gdańskowi brakuje wizerunku regionu aktywnego kulturalnie i poprzez ubieganie się o ten tytuł Europejskiej Stolicy Kultury chcemy to zmienić. - wyjaśnia Romuald Pokojski. - Jego uzyskanie sprawi, że Gdańsk stanie się wyrazistym punktem na kulturalnej mapie Europy.

Na spotkaniu poznaliśmy hasło przewodnie towarzyszące miastu podczas ubiegania się o tytuł ESK - "Wolność Kultury, Kultura Wolności". Zespół zajmujący się przygotowaniami w najbliższym czasie musi stworzyć aplikację, która będzie zawierać zarówno program wydarzeń na rok 2016 oraz ofertę kulturalną, która sprawi że to właśnie Gdańsk zostanie wyróżniony tym zaszczytnym mianem. Na razie Pokojski zapewnił że 30 października ruszy strona internetowa Gdańska informująca o poszczególnych przedsięwzięciach w celu ubiegania się o tytuł ESK.

Pozostałe miasta w Polce już mają prężnie rozwiniętą sekcję promocyjną np. Łódź stworzyła w tym celu postać Kapitana Kultury, wiosną przeprowadziła kampanię billboardową reklamującą Muzeum Sztuki Współczesnej czy ustawiła swoje stoisko latem podczas Festiwalu heineken Open'er w Gdyni. W przypadku Gdańska trudno dopatrzyć się podobnych przedsięwzięć.

Aplikacja o ubieganie się o tytuł ESK musi być złożona w 2010 roku, a ogłoszenie zwycięzcy nastąpi rok później. Czasu zdaje się być mało porównując działania Gdańska z innymi miastami oraz fakt, że na zorganizowanym spotkaniu nie pojawił się jakikolwiek plan podjętego przedsięwzięcia. Biuro ESK po czwartkowym spotkaniu powinno więc zakasać rękawy i jak najszybciej stworzyć konkretną wizję możliwą do zaprezentowania zarówno tutejszym instytucjom jak mediom oraz mieszkańcom, jeśli chce się liczyć jako poważny konkurent w walce o miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Europejska Stolica Kultury to europejskie miasto, wybierane przez Unię Europejską, które w ciągu roku może zaprezentować swoją ofertę kulturalną. Co roku wybierane są dwa państwa, ze zgłoszonych 9 lat wcześniej kandydatów. Spośród zgłoszonych miast Unia wybiera po jednym z obu państw. Do tej pory tytuł ten otrzymały m.in. Ateny, Amsterdam, Paryż, Dublin, Glasgow, Liverpool, Kopenhaga czy Sztokholm oraz jedyne miasto z Polski - w 2000 roku zdobył go Kraków. O miano ESK w 2016 roku oprócz Gdańska ubiega się także Toruń, Łódź, Lublin, Poznań, Warszawa i Szczecin.

Wydarzenia

Opinie (46) 1 zablokowana

  • Trójmiasto Stolicą Kultury...

    Tylko jako całość mamy szansę. Bo sam Gdańsk jest zbyt ubogi kulturalnie, podobnie zresztą jak i Gdynia. Choć i tak się coraz więcej dzieje: w Gdyni Open'er, w Gdańsku festiwale i imprezy organizowane przez Larry'ego. Jakby połączyć siły, to kto wie?

    • 0 0

  • hehe jaki Wroclaw ???

    • 0 0

  • ESK dla gdańska tyPowe zadęcie gdańskich bufonów
    biuro niby już jest
    problem w tym, że biuro nie ma bladego POjęcia PO co w ogóle POwstało
    a jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze
    przez rok czasu stworzyli prezentację, i to taką, która była przyczynkiem do powierzenia tej sprawy ich "twórcom", czyli "starą-nową"
    i na tej prezentacji bedą tak se jechali do 2016 A BU HA HA HA HA

    • 0 0

  • Filharmonia sponsoruje jubileusze, tu biura powstają, co nie wiedzą, po co - w Gdańsku kultura zasobna ;-)

    • 0 0

  • Gdansk ma szanse mieszkalem w Liverpoolu prawie 2 lata i tez nie szokuje ma coprawda szereg muzeum i galerii ale tak naprawde nie jest tego tak duzo a sami mieszkancy z kultura za duzo wspolnego niemaja mysle ze spokojnie z atych pare lat moze zostac wybrany jako miasto kultury a pomysl z trojmiastem jako kandydata jest calkiem niezly chcoiaz nierealny to musi byc jedno miasto

    • 0 0

  • Wczoraj był piątek, początek weekendu, filharmonia mogłaby zarabiac a mieszkańcy słuchac koncertu. Wszędzie wepchną sie bezwstydne Vipy, co wszystko muszą miec za darmo. Sale, miejsca, zamknięte przedstawienia. Może Pan Marszałek poprosi, żeby koncerty, opera i teatr były dla mieszkanców. Nie za darmo. Za 15 złotych. A VIPy niech płacą 60 i więcej.

    • 0 0

  • bez czel ność

    ubieganie się przez miasto gdańsk, cokolwiek przechwyci do swojego teamu, o miano stolicy kultury to BEZCZELNOŚĆ.
    jak można aspirować do tego miana robiąc dla kultury TAK MAŁO.
    dużo podróżuję po polsce, taka ma praca - przy krakowie, warszawie, wrocławiu, poznaniu, łodzi gdańsk jest kulturalnym ŻŁOBKIEM.
    ile w gdańsku jest teatrów profesjonalnych i nie, ile ciekawych kin (nie wiem czy liczyć ubijane kameralne, helikon, neptun), ile knajp ze sceną, na której dzieją się koncerty/przedstawienia/happeningi, instytucji krzewiących kulturę u młodych (nie wiem czy liczyć trupa wybrzeżaka), dokąd mogą chodzić się ukulturawiać nasi studenci?
    jakiej kultury stolicą może być miasto, które za swe największe osiągnięcia ma jarmark piwny czy kącerty Artystuf na byłym placu zebrań ludowych (ludycznych chyba)?
    nasze miasto na liście swych priorytetów od dawna ma wszystko tylko nie kulturę. stolica żenady.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Powieść kryminalna "Czerwień" autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak, której akcja dzieje się w Trójmieście, to pierwszy tom serii zatytułowanej:

 

Najczęściej czytane