stat
Impreza już się odbyła

Małgorzata Markiewicz - Składanie kwiatów | Grassomania 11

Na Placu Wybickiego w Gdańsku-Wrzeszczu, przy "ławeczce Güntera Grassa" odbędzie się performans z serii zatytułowanej "Składanie kwiatów", w wykonaniu krakowskiej artystki - Małgorzaty Markiewicz. Będzie to hołd dla wszystkich kobiet w utworach artysty.

paź 10

sobota, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
przedsprzedaż 35 zł
Akcja jest częścią długofalowego projektu polegającego na składaniu specyficznego rodzaju kwiatów pod pomnikami mężczyzn. Dotychczas działania odbyły się m.in. w Krakowie, Warszawie, Grunwaldzie, Mediolanie.

"Kwiaty" z ubrań zostaną złożone pod pomnikiem Güntera Grassa w hołdzie wszystkim opiekunkom, kucharkom, pocieszycielkom, matkom, muzom oraz kochankom występującym w powieściach Noblisty. Efemeryczne i nietrwałe rzeźby mają symbolizować pomnik wzniesiony dla bohaterek, które wykazały się opieką, troskliwością, ale również cierpliwością dla patriarchatu. Performans dedykowany jest tym kobietom, dzięki którym mężczyzna mógł się znaleźć na piedestale własnej chwały, a także tym, którym odmówiono obecności w pamięci społecznej, a które spędziły swoje życie u stóp swoich panów i władców. 

W szerszym wymiarze performans odnosi się krytycznie wobec męskiego spojrzenia oraz opresji brutalności, z jaką spotykają się kobiety, które są uprzedmiotawiane przez mężczyzn ze względu na powierzchownie przypisywane im funkcje społeczne, jakie spełniają w świecie samców. Kobiety w dalszym ciągu są oceniane za swój wygląd oraz wiek, często będąc uprzedmiotawiane i redukowane do funkcji przedłużycielek "rodu", bądź ornamentów męskiej pychy.

Tegoroczne składanie kwiatów przypada w setną rocznicę uzyskania przez kobiety możliwości studiowania na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dodatkowo projekt "Składanie kwiatów" zostanie zaprezentowany w książce "Feminist Visual Activism and the Body", wydanej przez Routledge series, Routledge Research in Gender and Art w Londynie.

Wydarzenie odbędzie się w ramach 11. edycji Festiwalu Grassomania.

Małgorzata Markiewicz - mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała w Pracowni Działań Medialnych prof. Antoniego Poraczaka, na wydziale rzeźby, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W 2015 roku uzyskała tytuł doktory. Od 2014 roku pracuje na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, gdzie prowadzi autorską Pracownię Projektów Krytycznych. W 2004 i 2011 r. Markiewicz otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została nagrodzona wieloma prestiżowymi rezydencjami, w tym 2015 London Summer Intensive UCL i Camden Arts Centre, 2014 CRIR, Christiania, Kopenhaga, 2013 Botkyrka Konsthall, Fitja, Sztokholm, 2011 Factory for Art&Design Kopenhaga, 2007 SPACES, Cleveland Ohio, USA, 2006 HIAP, Cable Factory, Helsinki. Artystka zajmuje się rzeźbą, fotografią, tkaniną i performansem. Jej praktyka artystyczna bada złożoność współczesnej dynamiki płci w kontekście środowiska domowego, a także szeroko rozumianego społeczeństwa. 

Partner: Rok Antyfaszystowski

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?