• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Małgorzata Limon: Różne odcienie kobiecości

Wystawę malarstwa Małgorzaty Limon Różne odcienie kobiecości będzie można zobaczyć od 1 do 19 lutego 2020.

4 - 31 grudnia 2023, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

10 listopada 2023 - 7 stycznia 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
wernisaż 31.01.2020 godz. 19:00

Podczas wernisażu wystąpi wokalistka Izabela Laskowska.

() Małgorzata Limon (ur. 1986) już we wczesnych latach swojej twórczości zdefiniowała się jako malarka. Jej twórczą siłą była paleta barw, którą niezwykle zwinnie operuje odwołując się do różnych malarskich konwencji. Wśród portretowych cyklów znajdziemy zarówno renesansowy sposób przedstawienia, barokowy światłocień czy barwną ekspresję na miarę Fridy Kahlo.

Podobnie jak Kahlo, malarka upodobała sobie portret kobiecy, a w sposobie widzenia ekspresji barw czy silnego powiązania z naturą i jej cyklami jest również pomiędzy nimi pewna zbieżność. Nie ona sama jest jednak bohaterką swoich obrazów. Kobiety w pracach Małgorzaty Limon, w przeciwieństwie do Fridy Kahlo, wyrażają szerszą skalę emocji, są wolne od cierpienia. Jak przyznaje malarka, postaci, które maluje, to często osoby, które przypadkowo spotyka na swojej drodze. Dzięki relacji jaka nawiązuje się podczas współpracy zdarza się, że na dłużej pozostają w jej życiu. Szeroka paleta barw i ich indywidualny dobór pozwalają artystce na stworzenie wnikliwego portretu psychologicznego, a sztuka obserwacji daje możliwość oddania najmniejszych śladów ekspresji.
Nakładanie kolejnych warstw farby można postrzegać jako syntetyczny proces, który pozwala unaocznić złożoność kobiecej natury. Taki przebieg procesu twórczego wciąż daje przewagę malarstwu nad wieloma mediami, pozwalając na powstanie niepowtarzalnego obrazu, który jest efektem niezwykle bliskiego, wręcz intymnego kontaktu pomiędzy twórcą a tworzywem.

Fragment tekstu Michaliny Domoń

Małgorzata Limon o swojej wystawie:
Tytuł Różne odcienie kobiecości stał się dla mnie inspiracją, ponieważ daje możliwość refleksji i spojrzenia na kobiecość, i to wszystko, co się z nią wiąże na wiele różnych sposobów. Można go potraktować dosłownie, ale też szukać w tym temacie czegoś więcej. Chciałam odkryć jej tajemnicę i uchwycić eteryczną naturę kobiety. Starałam się to zrobić za pomocą kolorów, gestów, póz, spojrzenia, właśnie owych odcieni, które są przeznaczone tylko dla uważnego obserwatora. Myślę, że właśnie z "takich odcieni składa się kobiecość. I że trzeba być bardzo uważnym, aby odkryć piękno kobiecości, (nie tylko fizycznej), ale przede wszystkim bogate i skomplikowane wnętrze oraz sposób w jaki kobiety emanują swoją kobiecą, twórczą energią.

Małgorzata Limon urodziła się w 1986 roku w Gdańsku. W latach 2006-2012 studiowała na Wydziale Malarstwa w Gdańsku. W 2008 roku odbyła miesięczny staż artystyczny w Passau, Niemcy zakończony wystawą w galerii Kultur Modell. W 2009 została stypendystką Programu Erasmus, miała okazję studiować na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie. W 2012 ukończyła studia z tytułem magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła prace dyplomową pt.: tête-à-tête na Wydziale Malarstwa u prof. Macieja Świeszewskiego, z aneksem z grafiki cyfrowej u prof. Cezarego Paszkowskiego. W 2017 obroniła dyplom z grafiki na podyplomowych studiach w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Grafiki i Multimediów. W tym samym roku otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury od Marszałka Województwa Pomorskiego. Od 2015 jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polskich.

Brała udział w licznych wystawach krajowych i międzyarodoychCervia, Włochy. Najważniejsze wystawy 2019-2014: wystawa indywidualna DNA der Schonheit in der Kunst, Lugger/Bankler, Wiedeń, Austria; "-Projekt od Morza do Morza, ZPAP: Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie; Bułgarska Galeria Miejska im. Petka Zadgorskiego; wystawa indywidualna:Pomorzanki, Ratusz Staromiejski, Gdańsk; Ecco luomo wystawa indywidualna, Ratusz Stary, Olsztyn; I Biennale Młodych. Potok Sztuki, Sopoteka, Sopot; Premio Machonni, Sardynia, Włochy,; Arte Collezionismo 2016, Florencja, Włochy, jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in. w Polsce, Niemczech, Szwecji, Austrii, USA i we Włoszech.

Obrazy M. Limon prezentowane na wystawie są na sprzedaż.
Info: magda@sztukawyboru.eu, tel. 885 885 200

Opinie

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?