• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Malarstwo Stanisława Rodzińskiego

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów w Oliwie zaprasza na wystawę malarstwa Stanisława Rodzińskiego, Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2010 rok.

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

Uroczystość wręczenia Nagrody oraz otwarcie wystawy malarstwa odbędzie się 6 grudnia 2011 o godz. 17:00.

Wystawa prezentowana będzie do 29 stycznia 2012 roku.

Godziny otwarcia:

wtorek - piątek: 9:00-16:00
sobota, niedziela: 10:00-17:00

W Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku od 7 grudnia 2011 roku prezentowane będą prace Laureata X edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, przyznawanej przez Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Stanisława Rodzińskiego doceniono za "wierność wielkiej tradycji polskiego malarstwa wywodzącego się z tradycji sztuki młodopolskiej i koloryzmu" głosi uzasadnienie werdyktu Kapituły.

Artysta urodził się w 1940 roku w Krakowie i jest z tym miastem związany do dziś. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w pracowni Emila Krchy w 1963 roku. Tuż po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną: najpierw w krakowskim Liceum Sztuk Plastycznych, następnie we wrocławskiej PWSSP w latach 1972−1980, a od roku 1981 w krakowskiej ASP. W latach 1993−1996 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w okresie 1996−2002 funkcję rektora. Regularnie współpracował także z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz z Papieską Akademią Teologiczną (Instytut Sztuki Liturgicznej) w Krakowie.

Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się także krytyką artystyczną (teksty poświęcone przede wszystkim sztuce współczesnej, w tym sakralnej, publikuje głównie na łamach "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku"). Maluje przede wszystkim sceny pasyjne i pejzaże używając oszczędnych środków wyrazu. Był jednym z najaktywniejszych uczestników ruchu kultury niezależnej lat 80-tych. Do momentu likwidacji Związku Polskich Artystów Plastyków przez władze stanu wojennego był redaktorem naczelnym "Biuletynu ZPAP" (1975−1983); należał do grona sygnatariuszy deklaracji Towarzystwa Kursów Naukowych (tzw. latający uniwersytet; 1977); był członkiem Rady Kultury przy premierze RP (1991−1992). Jest członkiem Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej przy Archidiecezji Krakowskiej oraz członkiem Rady Programowej pisma "Sztuka sakralna", a także członkiem rzeczywistym Wydziału Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności.

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?