• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Makbet - Impresje Teatralna Scena Alternatora

W spektaklu wykorzystano fragmenty "Makbeta'' Williama Szekspira w tłumaczeniu Antoniego Libery. Scenografię wykonał Tomasz Ilczuk Spektakl powstał dzięki wsparciu finansowemu Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator''.

cze 30

niedziela, godz. 19:00

Sopot,
bilety 40 zł
ulgowy 30 zł
lip 13

sobota, godz. 21:00

Pruszcz Gdański,
Wstęp wolny
TEATR LUSTRA STRONA DRUGA
MAKBET - IMPRESJE

Obsada: Weronika Podlesińska (Lady Makbet), Paweł Opieszyński (Makbet), Celina Fit (Wiedźma), Paula Siwak (Wiedźma), Adam Akerman (Banquo), Paweł Oleksiński (Odźwierny); Scenografia: Alicja Mojko; Maski: Martin Quintela; Kostiumy: Justyna Gabriel, Światło: Adam Akerman; Muzyka: Marek Główczyk, fragmenty muzyki klasycznej (Arvo Pärt), oraz oryginalna kompozycja ,,Zegary'' autorstwa zespołu ,,Trupwzsypie''; Projekt plakatu: Weronika Podlesińska; Reżyseria: Maciej Gorczyński.

Pierwszym impulsem, który zainspirował mnie do wyreżyserowania "Makbeta'' był album z reprodukcjami grafik niemieckiego ekspresjonisty Ernsta Barlacha, malarza i rzeźbiarza, twórcy niezwykłych dzieł łączących ludowość i grozę I wojny światowej. Oglądałem grafiki z nieodpartym wrażeniem, iż przedstawia mi się świat Szekspirowskiej tragedii - nie tyle demoniczny, co raczej przeniknięty szczególnym patosem i współczuciem. Ten pierwszy impuls towarzyszył mi przez całą, liczącą ponad rok pracę nad dramatem.

Spektakl nazwałem "Makbet - Impresje'' - nie tylko z powodu koniecznej redukcji wątków i postaci, ale przede wszystkim w nawiązaniu do naszych wcześniejszych przedstawień, które nazwaliśmy "impresjami teatralnymi'', czyli krótkimi formami teatralnymi łączącymi skrótowość, wieloznaczność, ulotność i sugestywne, poetyckie obrazy. Spektakl, podobnie jak wcześniejsze nasze prace, budowany jest z bardzo prostych środków. Jedyną scenografię stanowi pojazd na kołach, który w poszczególnych scenach pełni różne, także metaforyczne funkcje - Makbet całe swoje królestwo jest w stanie przenieść na plecach! Wszystkie postaci noszą w sobie skazę - stare mundury czy maski, których nie można zdjąć. Wśród bohaterów tragedii Szekspira fascynuje mnie szczególnie Lady Makbet.... jej determinacja (żeby wyrwać się ze świata, takiego jaki jest, za wszelką cenę)... jej miłość do Makbeta .... i w końcu jej samotność. Makbet jest człowiekiem, który stara się zapanować wolą i intelektem nad otaczającą go rzeczywistością, z jednej strony przykład ,,banalności zła'', z drugiej człowiek zdolny do głębokiej refleksji... i równie jak Lady Makbet samotny. Wokół Makbeta i Lady Makbet rozgrywa się inny świat - świat, którym rządzi Hekate - grecka bogini ciemności i magii, ale także wtajemniczenia i życia. Personifikacją Hekate są Wiedźmy, zdolne do wpływania i kreowania losem człowieka. A być może zdolne tylko do wypowiadania na głos tego, co w nas najgłębiej ukryte? Jest jeszcze Odźwierny - archetyp błazna. I w końcu Banquo - przyjaciel i rywal Makbeta.


Maciej Gorczyński

Podziękowania: Michał Biełuszko i Magda Zelent (ACK Alternator), Ewa Ignaczak i załoga Sopockiej Sceny OffdeBicz, Tomasz ,,Lipi'' Lipski, Małgosia Michalczyk, Sławek Kochanek, Ada Lisewska, Monika Bartoszewicz, Kasia Huzarska, Patrycjusz Dziczek, Maciej Mehring i ,,Bisclaveret''

Opinie

Sprawdź się

Na Darze Pomorza można było zobaczyć spektakl: