• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Maciej Sikała & Bogusław Grabowski

40 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017.

maj 25

sobota, godz. 18:00

bilety 27 - 32 zł
ulgowy 16 - 22 zł
Kup bilet
18 sierpnia 2017 (Piątek) godz. 20:15

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Maciej Sikała - saksofon
Bogusław Grabowski /Gdańsk/ - organy
Schola Cantorum Thoruniensis

dyr. Paweł Głowiński
ks. Piotr Mizera - Kantor

Śpiewy gregoriańskie na poszczególne okresy roku liturgicznego
Adwent
Rorate caeli
Ave maris stella

Boże Narodzenie
Puer natus est nobis
Adeste fideles

Wielki Post
Christus factus est
Crux fidelis

Wielkanoc
Haec dies
Victimae paschali laudes

Salve Regina
Improwizacje na saksofon i organy


Bogusław Grabowski & Maciej Sikała rozpoczęli współpracę w 2007 roku serią prób, podczas których powstawał nowy repertuar. Niedługo potem rozpoczęli koncertowanie, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Często pytani o nagrania z ich koncertów, postanowili zarejestrować i wydać materiał na płycie CD "The Colours of Space" Improvisations for organ & saxophone - pierwszej wspólnej płycie - zarejestrowanej w magicznej akustyce Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

MACIEJ SIKAŁA ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.
Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki". Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.

W ankiecie "Jazz Top'' magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.


BOGUSŁAW GRABOWSKI urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista, kompozytor, Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku.

Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

Dyrektor odbywającego się rokrocznie w Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.

SCHOLA CANTORUM THORUNIENSIS - działający w Toruniu zespół śpiewaków istniejący od 2010 roku, utworzony z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dzień dzisiejszy.

Nadrzędnym celem działalności zespołu jest propagowanie muzyki sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki dawnej, zwłaszcza chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej, oraz muzyki współczesnej.

Oprócz działalności koncertowej, zespół wielokrotnie włącza się w przygotowanie oprawy muzycznej uroczystych liturgii katedralnych w Toruniu. Uczestniczy także w życiu kulturalnym miasta Torunia.

W 2014 roku zespół dokonał nagrania swojej pierwszej płyty CD Sławomir Czarnecki Choral Works, na której znalazł się m.in. Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II - utwór napisany przez kompozytora specjalnie dla zespołu.

Schola występowała m. in. na festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne i festiwalu Musica Vera, koncertowała w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Warsztat wykonawczy Schola Cantorum Thoruniensis wyróżnia przede wszystkim głębia przekazu dzieła oparta o szczegółową interpretację słowa i tekstu muzycznego, a także charakterystyczne brzmienie będące kompilacją różnorodnych barw śpiewaków.

Opinie

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane