• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ludzie 'Rocznika Gdańskiego' 1928 - 2008

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
11 lipca 1922 roku, we wtorek, w sali hotelu polskiego „Continental” w Wolnym Mieście Gdańsku zaproszeni przez księdza Kamila Kantaka przedstawiciele inteligencji polskiej założyli Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku. Istniało ono do 1956 roku, kiedy to po długich staraniach zostało przekształcone w do dziś istniejące wielowydziałowe towarzystwo naukowe, noszące nazwę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

W piątek, 27 stycznia 1928 roku, na uroczystym zebraniu członków Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Sali Klubu Polskiego wręczono pierwszy tom „Rocznika Gdańskiego”, który stał się z czasem jednym z najstarszych czasopism naukowych na terenie Polski, ukazującym się przez 80 lat z wyjątkiem przerwy wojennej.

W latach powojennych „Rocznik Gdański” dość długo był ściśle związany z Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk. Dyrektor tej placówki doc. dr Marian Pelczar, jej wicedyrektor dr Marian Des Loges oraz pracownik naukowy Biblioteki mgr Irena Fabiani – Madeyska tworzyli pierwszy powojenny zespół redakcyjny tego czasopisma. Irena Fabiani – Madeyska została szybko redaktorem wszystkich wydawnictw Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Oczywistą rzeczą jest, że redakcja mieściła się w budynku Biblioteki. Spośród jej pracowników rekrutowała się też duża liczba autorów artykułów zamieszczanych w „Roczniku”. W roku 1976 zlikwidowano samodzielne pismo Biblioteki – „Libri Gedanenses” i przydzielono miejsce na publikacje bibliologiczne właśnie w „Roczniku Gdańskim”. Trwało to 17 lat.

Nic dziwnego, że Biblioteka Gdańska PAN chciała także uczcić 80 urodziny „Rocznika Gdańskiego”, a robi to jak może – organizując wystawę ludziom „Rocznika” poświęconą. Przypomina więc twarze i publikacje redaktorów, sygnalnie pokazuje autorów publikujących od szeregu lat na łamach „Rocznika” efekty swych badań, poszukiwań, ustaleń naukowych. Przypomina siedziby „Rocznika”, pokazuje jego zmieniającą się szatę graficzną, poszerzającą się tematykę publikacji a także nieliczne dokumenty i pamiątki związane z twórcami „Rocznika”.

Wystawa czynna będzie od 4 do 30 kwietnia w hallu Biblioteki Gdańskiej PAN przy Wałowej 15 (budynek historyczny) w godzinach otwarcia Biblioteki.


Opinie

Sprawdź się

Gdzie pierwotnie mieściła się siedziba starego Żaka znanego jako Klub Studentów Wybrzeża Żak?