stat
Wydarzenie już się odbyło

Lech Bądkowski i jego idee

Gdańszczanin z wyboru, samorządowiec z przekonania, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny, kulturalny i społeczny, miłośnik Kaszub - Lech Bądkowski (1920-1984). Gdańscy radni jednogłośnie ustanowili rok 2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na sympozjum i wystawę mu dedykowane.

maj 22-24

piątek - niedziela

Gdańsk, ECS, IKM
paź 10-11

sobota - niedziela

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Lech Bądkowski był pisarzem i publicystą, ale przede wszystkim działaczem społecznym. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał aktywnie do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu "Pomorania". W sierpniu 1980 roku jako przedstawiciel literatów Wybrzeża poparł strajkujących stoczniowców i jako pierwszy intelektualista dołączył do strajku. Aktywnie uczestniczył w negocjacjach, będąc członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumienia Gdańskiego. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu. Był autorytetem dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. W 100 rocznicę jego urodzin pragniemy upamiętnić tę wybitną postać, przybliżając jej działalność i idee, które ukształtowały kolejne pokolenia gdańszczan, Kaszubów i Pomorzan.

Program:
10.00 - Słowo wstępne / Basil Kerski, dyrektor ECS
10.10 - Otwarcie wystawy AUTORYTETY. LECH BĄDKOWSKI
Głos zabiorą / Sławina Kosmulska - córka Lecha Bądkowskiego, dr Krzysztof Korda - autor wystawy, senator Kazimierz Kleina - Kaszubski Zespół Parlamentarny, prof. Cezary Obracht-Prondzyński - prezes Instytutu Kaszubskiego, Jan Wyrowiński - prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
10.40 - Sympozjum: LECH BĄDKOWSKI I JEGO IDEE
Wprowadzenie / Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
Postać Lecha Bądkowskiego / prof. Józef Borzyszkowski
Gdańska i pomorska samorządność - idee Lecha Bądkowskiego / dr Grzegorz Grzelak
(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego / Sławina Kosmulska
"Samorządność" Lecha Bądkowskiego / Wojciech Duda
Dyskusja i zakończenie konferencji

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?