• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Łaskawość Tytusa

opera / operetka
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Opera Bałtycka w Gdańsku
data premiery:
7 października 2023
4.7
22 oceny
ŁASKAWOŚĆ TYTUSA
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
OPERA W 2 AKTACH


Opera Bałtycka rozpoczyna nowy sezon od premiery operowej. W sobotę 7 października na gdańskiej scenie będzie można zobaczyć operę W. A. Mozarta Łaskawość Tytusa w reżyserii Mai Kleczewskiej, pod kierownictwem muzycznym Yaroslava Shemeta. Jest to pierwsze wystawienie tego tytułu w historii Opery Bałtyckiej.

Łaskawość Tytusa to ostatnia opera Mozarta, napisana przez kompozytora na dwa miesiące przed śmiercią. Skomponowana została na zamówienie i uświetnić miała uroczystości koronacyjne cesarza Leopolda II na króla Czech. Libretto opowiada Tytusie Flawiuszu, cesarzu rzymskim z I wieku n.e. Początkowo utwór miał być pochwałą dobrego władcy. Reżyserka spektaklu Maja Kleczewska, podobnie jak w innych swoich realizacjach, również w Łaskawości Tytusa poszukuje lokalnego kontekstu dla opowiadanej historii. W kontekście niedawnej historii Gdańska - perspektywa staje się zupełnie inna i ona determinuje współczesne przeczytanie utworu - mówi Kleczewska w rozmowie, która znajdzie się w programie spektaklu.

Maja Kleczewska jest reżyserką docenianą i wielokrotnie nagradzaną w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Znana jest głównie ze swoich inscenizacji przygotowanych dla teatrów dramatycznych, jednak Łaskawość Tytusa nie jest jej debiutem operowym. Współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim - Operą Narodową reżyserując operę Głos ludzki Francisa Poulenca czy dramatoperę Oresteja Agaty Zubel.

Kierownikiem muzycznym premiery jest Yaroslav Shemet, od stycznie 2023 roku pełniący funkcję dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej. Scenografię przygotowuje Justyna Łagowska, kostiumy Konrad Parol. Za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Kaya Kołodziejczyk. Projekt plakatu przygotowała Joanna Ambroz.

OBSADA
Tytus Aleksander Kunach / Jacek Szponarski
Vitelia Aleksandra Orłowska / Aleksandra Kubas-Kruk
Servilia Natalia Stepaniak / Marta Huptas
Sesto Elżbieta Wróblewska / Gabriela Celińska-Mysław
Annio Jakub Foltak / Daniel Oktawian Piotrowski
Publio Michał Romanowski
Oraz Chór, Orkiestra i Balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Twórcy:
Kompozytor - Wolfgang Amadeusz Mozart
Libretto - Caterino Mazzolà
Język - włoski / polskie napisy wyświetlane nad sceną
kierownictwo muzyczne - Yaroslav Shemet
reżyseria - Maja Kleczewska
scenografia - Justyna Łagowska
kostiumy - Konrad Parol
choreografia Kaya Kołodziejczyk

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie 1 zablokowana

Pod patronatem

Nadchodzące premiery