Wydarzenie

Kwas 2

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
16 lipca - 10 września 2017
godzina:
18:00
miejsce:

CSW Łaźnia  mapa

adres:
Gdańsk, Jaskółcza 1
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT
Monika Drożyńska
Wystawa: 16 lipca-10 września 2017, wernisaż: 16 lipca godz. 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto 
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska-Grobis, Aleksandra KsiężopolskaNa wystawie Moniki Drożyńskiej "Кwas 2" zostaną pokazane prace opowiadające o zbiorowych tożsamościach i tym, co je kształtuje. Prezentacja jest kontynuacją wystawy "Kwas", która odbyła się w wileńskiej galerii Artifex latem 2016 roku. Częścią ekspozycji były kilkudniowe warsztaty, podczas których powstała jedna z czterech flag, które będą prezentowane na wystawie. 

Uczestniczki z Polski i Litwy wyhaftowały ją wyliczankami, przysłowiami, sentencjami, które opowiadają o skomplikowanych relacjach polsko-litewskich. W trakcie doszło do niełatwych sytuacji, które będzie można zobaczyć na filmach towarzyszących pracom. Częścią instalacji będzie również flaga powstała w procesie fermentacji tkaniny zakwasem buraczanym. 

Artystka w swoim projekcie skupia się na procesie tworzenia opartym na interakcji i dialogu. Jedynie dwie z flag są wyłącznie jej autorstwa. W pozostałych przypadkach (współ)twórcy i (współ)twórczynie wnoszą do prac własną perspektywę.Prace Moniki Drożyńskiej poruszają tematy, które przysparzają sferze publicznej kłopotów. Nie dostajemy tu jednak konkretnych interpretacji czy odpowiedzi na pytania nasuwające się podczas oglądania prac. 

Tytułowy "kwas" ma podwójne znaczenie. Z jednej strony fermentacja to biologiczny proces, więc może i tożsamość powinniśmy rozumieć jako efekt oddolnego, organicznego fermentu wywołanego/rozpoczętego przez spotkania i rozmowy? Z drugiej - mowa o relacjach międzyludzkich, które się "skwasiły", a więc zamknęły w ciasnych granicach. Poza tym wschodnia Europa słynie z kwaszonek: kisimy kapustę, ogórki, chleb. To nasze dziedzictwo i nasz wkład w kulturę. To coś, co mamy wspólnego. Kiszenie jest częścią naszej tożsamości.

 

W ramach imprezy

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij