• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kultura otwarta. Czy mieszkańcy Trójmiasta ruszyli do kin i teatrów?

Otwarcie kultury:

Po wielu tygodniach wyczekiwania i dostępu jedynie do transmisji online, 12 lutego nastąpiło oficjalne otwarcie sfery kultury w kraju. Wiele instytucji już pierwszego dnia ruszyło ze swoim repertuarem. My postanowiliśmy sprawdzić, czy tego dnia mieszkańcy chętnie odwiedzali kina i teatry.Wydarzenia zapowiadamy w kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy piątek o godz. 10

Czy masz zamiar udać się do kina lub teatru w najbliższym czasie?

Zobacz wyniki (831)
Po dość długim wyczekiwaniu kultura dostała od rządu tzw. "zielone światło", dzięki czemu widzowie mogli na żywo obejrzeć spektakle, koncerty czy filmy. Co prawda, rząd otworzył kina, teatry, filharmonie i opery na razie warunkowo, na dwa tygodnie, ale już pierwszego dnia widać było, że głód kultury w narodzie jest spory.

Moment oficjalnej inauguracji działalności po lockdownie, zarówno dla pracowników, jak i dla widzów był ekscytujący, tym bardziej, że decyzja rządu dla większości instytucji była zaskoczeniem. Dotyczy to zwłaszcza dużych multipleksów, które nie zdążyły przygotować repertuaru lub też świadomie czekają na rozwój sytuacji, gdyż otwarcie na dwa tygodnie po prostu im się nie opłaca.

Teatry, mniejsze kina nie miały natomiast problemów z ofertą dla widzów. Ci z kolei odwdzięczyli się wysoką frekwencją, a widownie w większości przypadków były zajęte do ostatniego możliwego miejsca. Przypomnijmy, rozporządzenie mówi, że na widowni może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc.

Filharmonia BałtyckaFilharmonia Bałtycka pierwszego dnia po otwarciu wypełniła się muzyką Mozarta, a na widowni zajęte zostały "możliwie" wszystkie miejsca.

Czytaj więcej: Orkiestra PFB znów zagrała dla "możliwie" pełnej widowni

Opera BałtyckaOpera Bałtycka 12 lutego wystawiła "Fidelio" L. van Beethovena w wersji koncertowej. Wydarzenie pierwotnie miało być dostępne jedynie online. Jednak decyzja premiera zmieniła te plany i ostatecznie wydarzenie odbyło się na żywo.

Meloman na kwarantannie. Jak epidemia wpłynie na zmianę naszych upodobań?Teatr Muzyczny w GdyniW pierwszy dzień otwarcia kultury, Teatr Muzyczny w Gdyni zaprezentował widzom spektakl Avenue Q na Dużej Scenie. Widownia teatru tego dnia wypełniła się możliwie maksymalnie, zachowując jednak 50 proc. miejsc. Wiele osób, z  którymi rozmawialiśmy, podkreślało, że tuż po ogłoszeniu informacji o możliwości powrotu "żywej kultury", zakupiło nie jeden, a kilka biletów na najbliższe wydarzenia.

Zobacz też: Kortez zagra na Dzień Kobiet w Teatrze Muzycznym

Kina studyjne również otwarteNie tylko Filharmonia, Opera i teatry wznowiły swoją działalność. Również kina studyjne znowu zaczęły wyświetlać filmy. Repertuar jest bardzo szeroki, jednak bilety rozchodzą się w szybkim tempie, dlatego wizytę należy zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Ruszają kina w Trójmieście. Na razie studyjne, bez multipleksówPierwszy dzień otwarcia, był dla wielu powrotem do częściowej "normalności". W nadchodzących dniach będziemy mieli okazję udać się również do innych miejsc, m.in. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy Teatru Miejskiego w Gdyni. Najbliższe dwa tygodnie będą bardzo bogate w spektakle premierowe.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?