• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Narracje 2024: konkurs na kuratora festiwalu

osa
31 maja 2023, godz. 11:35 
Opinie
Narracje w tym roku zawitają na Niedźwiednik. Nie znamy jeszcze daty festiwalu. Narracje w tym roku zawitają na Niedźwiednik. Nie znamy jeszcze daty festiwalu.

W 2024 roku odbędzie się 15. edycja festiwalu Narracje, który poprzez artystyczne interwencje, instalacje i projekty w przestrzeni publicznej odkrywa nowe miejskie konteksty. Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską ogłaszają konkurs na kuratora/kuratorkę lub zespół kuratorski, który zaproponuje koncepcję tej edycji wydarzania. W 2024 roku Narracje zagoszczą na Niedźwiedniku - otoczonym lasami osiedlu będącym częścią gdańskiej dzielnicy Brętowo.Narracje to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska. Prace artystyczne stają się nawigatorem miejskiej przygody: posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią. Prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia. Narracje każdego roku odbywają się jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia dla kuratorów i kuratorek oraz inspiracją dla artystów i artystek.

Z każdym rokiem Narracje wchodzą coraz głębiej w miasto - opuściły centrum, by z rosnącą odwagą zapuszczać się w kolejne dzielnice, które stają się współorganizatorami i współkuratorami. Miasto użycza Narracjom swych opowieści, sugeruje wątki, prowokuje rozwiązania, opierając się pewnym realizacjom i sprzyjając innym.

IMPREZY I WYDARZENIA Ciekawe wystawy i spotkania w Trójmieście

paź 23
Speed Dating (wiek 29 - 39)
Kup bilet

Niedźwiednik - tu odbędzie się 15. edycja festiwalu NarracjeWysoko nad Gdańskiem, na północ od ulicy Słowackiego, na wzgórzach morenowych rozciąga się osiedle Niedźwiednik, które jest częścią dzielnicy Brętowo. Niedźwiednik położony jest w północnej części Brętowa, w odległości około 3 km na od centrum Wrzeszcza. Jest to część dzielnicy, w której dominuje zabudowa mieszkalna, zarówno wielorodzinna, jak i jednorodzinna. Swoje siedziby mają tu Rada Dzielnicy Brętowo i filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Na osiedlu znajduje się kilka ciekawie położonych i dobrze wyposażonych placów zabaw. Historia Niedźwiednika sięga już XIII wieku, a jako gęsto zabudowane osiedle, tak dobrze znane mieszkańcom i mieszkankom Gdańska, obszar ten funkcjonuje od końca lat 70. XX wieku.

Do okresu tuż po II wojnie światowej Brętowo było przede wszystkim terenem o charakterze przemysłowym. Rys dzielnicy zmienił się, gdy rozwinęło się tu budownictwo jednorodzinne, a następnie wielorodzinne wraz z powstaniem osiedla Niedźwiednik, które wzniesiono w latach 1978-1983.

Na tle innych wielkich osiedli Gdańska, takich jak Przymorze, Zaspa, Żabianka czy Morena, Niedźwiednik znacząco się odróżnia. Przede wszystkim dzięki swoim walorom architektonicznym, czyli usytuowaniu na wzgórzach morenowych w otoczeniu zieleni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Mieszkania, jakie tu projektowano, znajdowały się w tzw. górnym normatywie mieszkaniowym, co oznaczało, że były większe od innych lokali mieszkaniowych gdańskich osiedli tego okresu o ok. 10 m2. Do dzisiaj osiedle cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców Gdańska i jest uważane za dobre miejsce do życia, chociaż występuje tam, jak i w całym Brętowie, spadek zaludnienia.

Zgłoszenia przyjmowane są od 31 maja do 31 lipca 2023 r. Wyniki konkursu zostaną podane do 31 sierpnia 2023 r. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie:www.narracje.eu w zakładce "konkurs".
osa

Opinie 1 zablokowana

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Wystawa Stocznia

15 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?

 

Najczęściej czytane