• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Inauguracja 67. MFMO w Oliwie

Koncerty Oruńskie - Inauguracja

W niedzielę 3 lutego 2019 o godz. 19.30 po ponad dwóch latach prac konserwatorsko-organmistrzowskich koncertem inauguracyjnym rozpoczynają działalność zabytkowe organy Eduarda Witteka z 1911 roku w salezjańskim kościele parafialnym p.w. Św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni.

Dzięki inicjatywie księdza Mariusza Słomińskiego, proboszcza parafii pw. Jana Bosko na Oruni zrealizowano projekt renowacji i częściowej rekonstrukcji neoromantycznych organów pneumatycznych elbląskiej firmy Eduarda Witteka ufundowanych w 1911 roku dla tutejszego kościoła przez rodzinę Hoene. Program dwuletnich prac obejmował renowację i konserwację szafy organowej oraz przywrócenie oryginalnego kształtu instrumentu sprzed ponad stu lat. W prace pod nadzorem dr hab. Andrzeja Szadejko zaangażowana była firma organmistrzowska Szymona Januszkiewicza z Pruszcza Gdańskiego i pracownia konserwatorska pani Jolanty Pabiś-Ptak oraz ich współpracownicy. Konserwacja organów była wspierana finansowo ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańska.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Kompleksowe prace konserwatorsko-organmistrzowskie przywróciły nie tylko sprawność techniczną , ale również pierwotny blask brzmienia sprzed ponad stu lat. Organy na Oruni to obecnie jedyny w pełni sprawny i stylistycznie spójny instrument z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku w aglomeracji gdańskiej, który umożliwia prezentacje romantycznej i neoromantycznej muzyki organowej i kameralnej w najwierniejszej formie.

Uroczysty koncert Inauguracyjny da nam szansę posłuchania różnorodnych możliwości instrumentu w muzyce solowej i kameralnej. Koncert był zaplanowany już dawno, ale tak się szczęśliwie złożyło, że gdańscy artyści, którzy na nim wystąpią zostali właśnie nominowani do nagrody FRYDERYKA za swoje muzyczne osiągnięcia. Zapowiada się więc bardzo inspirujące wydarzenie.

W programie utwory A. Dworzaka, G. Rossiniego, S. Moniuszki, A .Szadejki, E.Miszka i innych.

Projekt renowacji i konserwacji organów był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Konserwacja Zabytków" oraz środków Miasta Gdańska. Organizatorem koncertu jest parafia pw. Św. Jana Bosko na Oruni oraz Fundacja Trinitas Artis.

Program:

Andrzej Szadejko (*1974) - Preludium, Fuga i Postludium e-moll "romantyczne" na organy solo
Antonín Dvořák (1841-1904) - Biblické Písně op. 99/1-5
(opracowanie na sopran i organy Andrzej Szadejko)

1. Oblak a mrákota jest vůkol něho/ Obłok i ciemność wokoło Niego (Psalm 97; 2-6)
2. Skrýše má a paveza má Ty jsi/ Ty Panie jesteś moją opoką i tarczą (Psalm 119; 114-121)
3. Slyš o Bože! slyš modlitbu mou / Usłysz Boże moje wołanie(Psalm 55; 2-3, 5, 7-9)
4. Hospodin jest můj pastýř/ Pan jest moim pasterzem (Psalm 23; 1-4)
5. Bože! Bože! píseň novou/ Boże, śpiewam Tobie pieśń nową (Psalm 144; 9 - Psalm 145; 2-3, 5-7, 21)
Georges Bizet (1838-1875) - Aria Nadira "Je crois entendre encore" z opery Poławiacze Pereł
(opracowanie na trąbkę I organy Andrzej Szadejko i Emil Miszk)
Georg Friedrich Haendel (1685-1759) - Aria con Variazioni z
5. suity klawesynowej (opracowanie na trąbkę i organy Bernard Fitzgerald)
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645 (opracowanie na trąbkę i organy Marie Claire Alain)

Gioachino Rossini (1792-1868) - O salutaris Hostia z Petite Messe Solennelle (1863)
Stanisław Moniuszko (1819-1872) - Zwiastowanie (Lśni Gabriel promienną ozdobą)
Słowa Antoni Czajkowski - Modlitwa (O Mario, bądź pozdrowiona)
Emil Miszk (* 1990) - Forgetfulness na trąbkę i organy (premiera)
Andrzej Szadejko - Brzmienia na trąbkę i organy
Konstanty Gorski (1859-1924) - Fantasia f-moll (1919) na organy solo

Artyści:

Bożena Harasimowicz - studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej (1989) w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2005) i Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego (2011). W lipcu 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in.: Antonina Dworzaka w Karlovych Varach, Ady Sari w Nowym Sączu, Międzynarodowego Konkursu im. J.S. Bacha  w Lipsku, ARD w Monachium, Ferruccio Tagliavini w Austrii, Mirjam Hellin w Helsinkach.

Emil Miszk - Trębacz, kompozytor, aranżer. Naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku. Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Leszek Kułakowski, Sławek Jaskułke, Tymon Tymański czy Wojtek Mazolewski. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Dominik Bukowski Quartet, Critical Level Piotra Kułakowskiego, Michał Bąk Quartetto, Kamil Piotrowicz Sextet czy kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Andrzej Szadejko - kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Laureat i stypendysta wielu konkursów organowych i organizacji w Polsce i za granicą. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym odznaczenie Zasłużony Kulturze Polskiej, Pomorską Nagrodę Artystyczną, Nagrodę Pro Trinitatis, Honorową Nagrodę GTPS. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Jego kompozycje organowe miały swoje premiery w wielu krajach europejskich. Sprawował nadzór merytoryczny nad odbudową historycznych organów, m.in. Mertena Friese (1618) w kościele franciszkanów p/w w Gdańsku. Jest szefem i założycielem zespołu GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE (www.goldbergensemble.eu). Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 19 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i zagranicznych wielokrotnie nominowanych do nagrody FRYDERYKA. Obecnie jest szefem artystycznym serii MUSICA BALTICA w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor licznych opracowań naukowych, popularno-naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych.

Opinie

Sprawdź się

Znany trójmiejski zespół, który nagrał utwór "Ciągnik" to: