• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert symfoniczny: Dni Morza (1 opinia)

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
Dni Morza


Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Ernst van Tiel - dyrygent
Magdalena Rezler - skrzypce

W programie:
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (1809-1847) - Cisza morska i szczęśliwa podróż, uwertura wg J.W.Goethego op. 27
WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791) - Koncert skrzypcowy G-dur nr 3 KV 216
CLAUDE DEBUSSY (1862-1918) - La mer, trzy szkice symf. (1903-05). De l'aube a midi sur la mer. Jeux de vagues. Dialogue du vent et de la mer.

----

ERNST VAN TIEL
Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów pracował jako główny dyrygent Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej oraz prowadził liczne koncerty orkiestr, tj. Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra . W Rotterdamie był asystentem znakomitego dyrygenta Walerego Giergiewa, z którym współpracował ponad dwa lata.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. W 2004 roku odbył się jego debiut z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo. W 2007 roku dyrygował tą orkiestrą podczas projekcji filmu Eisensteina "Aleksander Newski" z oryginalną muzyką Sergiusza Prokofiewa. W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również kompozycje operowe, tj.: "Carmen" i "Poławiacze pereł" G.Bizeta, "Zamek Księcia Sinobrodego" B. Bartoka, "Ernani" G.Verdiego, "Dydona i Eneasz" H.Purcalla.

MAGDALENA REZLER
"Magda, najpiękniej grająca ze wszystkich moich uczniów...." - tak mówił o Magdalenie Rezler-Niesiołowskiej wieloletni profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, Tadeusz Wroński, jeden z największych i najwszechstronniejszy z polskich pedagogów wiolinistyki. Opinię tę artystka udowodniła, zdobywając szereg nagród na takich renomowanych międzynarodowych konkursach skrzypcowych jak im. Królowej Elżbiety w Brukseli, Jacquesa Thibaud w Paryżu czy Karla Flescha w Londynie. Zdobywała też medale na Biennale w Bordeaux i, wraz ze swoim kwartetem smyczkowym, w Budapeszcie.

Urodzona w Bydgoszczy w znanej rodzinie muzycznej, studia z wyróżnieniem ukończyła w klasie profesora Tadeusza Wrońskiego i Stanisława Kawalli. Jako solistka występuje na koncertach symfonicznych, kameralnych i z recitalami we wszystkich prawie krajach Europy, a także w USA, Mongolii i Korei Południowej. Dokonała licznych nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Czechosłowacji, NRD, RFN, Belgii i Francji. Jej repertuar obejmuje ponad 30 koncertów z orkiestrą i 20 recitali. Była koncertmistrzem orkiestry "Kameraliści Filharmonii Narodowej" Karola Teutscha wykonując z nią wiele koncertów solowych; obecnie bierze również udział w kameralnych koncertach w Niemczech i Szwajcarii. Przez 16 lat prowadziła własny kwartet smyczkowy.

Artystka, idąc w ślady swych profesorów, jest również świetnym pedagogiem - wiele lat prowadziła klasę skrzypiec w macierzystej warszawskiej uczelni, a od 1991 roku jest profesorem w renomowanej Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy). Jej absolwenci są członkami orkiestr symfonicznych w Niemczech, Polsce, na Węgrzech, w Szwajcarii, Turcji, Japonii i Korei Płd.. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Polsce, Korei Południowej, Japonii, Austrii i USA. Zasiada w jury konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą. Jej płyta kompaktowa "Con bravura e sentimento" z polską muzyką wirtuozowską na skrzypce z orkiestrą, nagrana wraz z mężem - znanym dyrygentem Maciejem Niesiołowskim, zdobyła wielką popularność i wywołała szereg zachwytów.

Wanda Wiłkomirska pisze o niej w liście do wykonawców: " ...gratuluję zarówno samego pomysłu, jak i wykonania....Magda gra prześlicznie...Poloneza Wieniawskiego grasz lepiej niż wszyscy razem wzięci kandydaci na Konkursie Wieniawskiego...Scherzo-Tarantella brzmi doskonale, ale musi być grane z taką precyzją rytmiczną i z tak fantastycznym akompaniamentem, wówczas jest tak efektowna jak Wasza...".Ostatnio ukazały się też dwie płyty, na których solistka wraz z Narodową Orkiestrą Radiową w Katowicach nagrała koncert skrzypcowy i (z Juliusem Bergerem) koncert na skrzypce i wiolonczelę Krzysztofa Meyera.

Opinie (1)

  • OPERA i Ernst van Tiel

    "...W jego repertuarze istotna role odgrywaja rowniez kompozycje operowe.tj.:"Carmen" i "Polawiacze perel"..."

    moznaby tutaj dodac,ze Ernst van Tiel nie tak dawno goscil tez w Operze Baltyckiej prowadzac Rigoletto Verdiego,dobrze byloby,gdyby mogl powrocic do Opery Baltyckiej,a nie tylko do Gdanskiej Filharmonii.

    wybieramy sie na koncert,chetnie wybierzemy sie takze do opery,jesli powrot E.van Tiel bedzie mozliwy.Powodzenia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów organizowane są przez: