• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert jubileuszowy Romana Lasockiego (1 opinia)

Zapraszamy na Koncert jubileuszowy Romana Lasockiego do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Sala Koncertowa
Koncert symfoniczny

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Roman Lasocki - gość specjalny
Vladimir Kiradijev - dyrygent
Szymon Krzeszowiec - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
W. Lutosławski Partita
W.A. Mozart Rondo C-Dur KV-373
***
Brahms/Schoenberg Kwartet fortepianowy g-moll op. 25.

-----

ROMAN LASOCKI - jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich średniego pokolenia. Studia uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem ukończył w PWSM w Łodzi w kasie prof. Fr. Jamrego. Kontynuując je później u takich mistrzów jak Andre Gertler, Henryk Szeryng, Tadeusz Wroński czy Stanisław Lewandowski. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. w Budapeszczie, Weimarze, Genewie, Barcelonie. Występował na najpoważniejszych estradach koncertowych świata m. in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bosendorfer Sall, nowojorskiej Carnegie Hall oraz największych centrach koncertowych Europy, Azji, USA i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych "Festival Estival de Paris" czy Warszawskiej Jesieni.

Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, zaś szczególnie ceni sobie koncerty i nagrania dokonane z Filharmonią Śląska oraz NOSPR pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody. Nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i kompaktowych dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich. Nagrywał dla Polskiego Radia a także radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej, koreańskiej a także rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich. Jego wieloletnia współpraca z Telewizją Polską zaowocowała sześcioma cyklami programów m.in. "Fantazja na smyczki", "Mistrzowie wiolinistyki", "Historie smyczkiem pisane" "Roman Lasocki przedstawia" w których zrealizował przeszło 250 odcinków sam grając oraz komentując i przeprowadzając rozmowy z najwybitniejszymi polskimi skrzypkami, altowiolistami i wiolonczelistami.

Od dziesięcioleci artysta zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich m.in. w Niemczech., Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Pd., Japonii, USA i Kanadzie. Juror i przewodniczący jury licznych polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od roku 1970 zajmuje się także pedagogiką. Jest profesorem zwyczajnym AMFC w Warszawie oraz profesorem AM w Katowicach. Z klasy jego wyszło wielu cenionych skrzypków polskich wśród nich Szymon Krzeszowiec, Adam Musialski, Anna Rechlewicz. Katarzyna Brzoza, Barbara Walus i Izabella Szałaj. Artysta pełnił także szereg odpowiedzialnych funkcji uczelnianych. Zaś lata 2002-2004 spędził w Korei Pd. Pełniąc funkcję visiting profesora na Uniwersytecie w Daegu, oraz prowadząc kursy mistrzowskie w Seulu.

Ponad trzydziestu wybitnych kompozytorów dedykowało Romanowi Lasockiemu swoje dzieła, wśród nich m.in. Rafał Augustyn, Jerzy Bauer, Edward Bogusławski, Marian Borkowski, Sławomir Czarnecki, Andrzej Dutkiewicz, Jan Wincenty Hawel, Włodzimierz Kotoński, Stanisław Moryto, Bronisław Kazimierz Przybylski, Witold Rudziński, Romuald Twardowski.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne został uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restuituta, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Radia, nagrodą "Złotego Ekranu", oraz czterokrotnie nagrodą Ministra Kultury.

---

VLADIMIR KIRADJIEV - urodzony w Bułgarii, od roku 1989 mieszka w Wiedniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem z dyrygentury, kierownictwa chóru i kompozycji na Akademii Muzycznej w Sofii. Dalsze studia zaprowadziły go do Weimaru (1983) do Kurta Mazura, do Sieny (1985) do Franco Ferrary i do Warny (1987) do Karla Österreichera. Na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej do Wiednia został zaproszony przez prof. Österreichera w 1988 roku. W roku 1995 asystentował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy "Borysie Godunowie", a w roku 1996 Jiriemu Cout przy "Eugeniuszu Onieginie" w Operze Niemieckiej w Berlinie. W latach 1991-92 Kiradjiev był kierownikiem artystycznym Wiener Residenz Orcherster, w 1994 r. dyrygował na Festiwalu Muzycznym w Lucernie za "rezydującym kompozytorem" Alfredem Schnittke. W latach 1995 i 1996 - współpraca z reżyserem Götzem Friedrichem i śpiewakami takimi jak Rene Kolo czy Mati Salminen w Operze Niemieckiej w Berlinie. Tam prowadzi też operę jednoaktową Mussogorskiego "Ożenek". Od 1996 r. aż do dziś jest stałym gościem festiwalu operowego w Singulda (Łotwa), gdzie współpracuje z gwiazdami tej miary, co Anna Netrebko, Elina Garanca, Maya Kowalewska czy Nadja Krasteva.

W ostatnich latach zacieśniła się współpraca z reżyserami takimi jak Juri Alexandrov i Peter Sellers. Vladimir Kiradjiev dyrygował m.in. następujące orkiestry: Litewską Orkiestrę Państwową, Łotwską Filharmonię Narodową, Sofijskich Filharmoników, Węgierską Orkiestrę Festiwalową, Filharmonie w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Śląską Filharmonię w Katowicach, Symfoników Berlińskich, Forum Dźwiękowe w Wiedniu, Słowacką Orkiestrę Kameralną Zilina, Orkiestrę Symfoniczną UNAL Monterrey, Orkiestrę Symfoniczną Kolumbii, Orkiestrę Symfoniczną w Szenzen (Chiny). Jako gość regularnych występów oraz kursów był angażowany w następujących operach: Operze Narodowej Rygi, Operze Narodowej Sofii, Operze Komicznej Berlina, Teatru Metropol w Berlinie, Operze Niemieckiej w Berlinie, Operze w Graz, Teatrze Narodowym w Rostocku, Tatarskiej Operze Narodowej Kazan. Poza Festiwalem w Lucernie oraz Festiwalem Operowym w Sigulda Kiradjiev był gościem Warszawskiej Jesieni, Wiedeńskich Festwochen, Musica Electronica Nova we Wrocławiu oraz jest kierownikiem muzycznym Festspiele Röttingen w Niemczech.

Od początku sezonu 2008-2009 jest on kierownikiem artystycznym Filharmonii Państwowej w Rzeszowie. Nagrania na płytach CD Kiradjieva sięgają od nowoczesności z muzyką Bernharda Langa, Dietera Kaufmanna i Ericha Urbannera, po walce Straußa i muzykę operową Pucciniego. Vladimir Kiradjiev mieszka wraz z żoną i dwiema córkami w Wiedniu i jest m.in. zatrudniony na etacie nauczyciela w Instytucie Kierownictwa Muzycznego na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od kilku lat prowadzi on kursy dyrygentury na Międzynarodowej Letniej Akademii Praga-Wiedeń-Budapeszt Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • To był przepiękny koncert!

    Byłam uszczęśliwiona do ostatniej nuty!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?