• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert dla Pokoju Polskiego Chóru Kameralnego

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert dla Pokoju w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu "Gaude Mater", który odbędzie się 8 maja 2015 o godz. 20:00 w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Program koncertu ma zwrócić uwagę na wartość pokoju na świecie. Koncert będzie swego rodzaju orędziem, kierowanym nie tylko do przywódców politycznych, ale do każdego człowieka.

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, ustanowił Gdańsk miejscem uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Z tej okazji Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował wydarzenie specjalne - Koncert dla Pokoju z udziałem wybitnego polskiego organisty - Andrzeja Białko.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Na program koncertu złożą się kompozycje sakralne E. Peppinga, M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego. Wieczór jest częścią jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej GAUDE MATER. Gdańsk jest jednym z 10 miast, które goszczą tegoroczne wydarzenia festiwalowe.

Tytuł koncertu zainspirowany został kompozycją Missa Dona Nobis Pacem - Obdarz nas pokojem - Ernsta Peppinga (1901-1981). Utwór ten powstał w 1948 roku w Berlinie i zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł kompozytora. Była to pierwsza kompozycja sakralna napisana przez Peppinga od czasów II Wojny Światowej - fakt szczególny, zważywszy, że był on mocno związany z kościołem. Okres wojny był jednak dla kompozytora okresem swoistego "wewnętrznego wygnania". Opuścił w tym czasie także Berlin, by powrócić - już do zburzonego miasta - po wojnie. Missa Dona Nobis Pacem uważana jest za niezwykle osobistą wypowiedź kompozytora, obrazującą intelektualną i duchową przepaść, w jakiej znalazła się powojenna Europa.

Utwór Ernsta Peppinga zestawiony zostanie z pełnymi emocjonalnego napięcia kompozycjami polskimi: Missa Pro Pace Feliksa Nowowiejskiego oraz Improwizacjami organowymi na temat staropolskiej pieśni kościelnej Święty Boże Mieczysława Surzyńskiego, odnoszącymi się bezpośrednio do intencji zachowania pokoju. Obaj kompozytorzy związani byli z Berlinem przez okres studiów. Obaj cieszyli się sławą niezrównanych wykonawców i improwizatorów muzyki organowej. Feliks Nowowiejski uważany był przez swojego profesora kompozycji - Maxa Brucha - za jednego z najzdolniejszych uczniów. Nowowiejski był także laureatem wielu nagród kompozytorskich. Jego twórczość uhonorowana została między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta oraz godnością szambelana papieskiego w uznaniu kompozycji religijnych. W czasie I Wojny Światowej Nowowiejski został powołany do wojska. Po wybuchu II Wojny Światowej schronił się w Krakowie, gdzie komponował do 1941 roku.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 - 30 zł
Bilety w cenie 30 zł/ 15 zł do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego (ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 Gdańsk-Oliwa) lub na godzinę przed koncertem w Kościele św. Mikołaja.

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?