• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert Karnawałowy

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert Karnawałowy, który odbędzie się w sobotę, 28 stycznia o godz. 18:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Będzie to muzyczna podróż do niezwykłego świata amerykańskich filmów i musicali z lat '30 -'50 ubiegłego wieku. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory George'a Gershwina i Leonarda Bernsteina, którzy spośród amerykańskich muzyków XX wieku osiągnęli największy międzynarodowy sukces. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem, obaj byli świetnymi pianistami.

Muzyka Gershwina jest niezwykła, gdyż brzmi jak klasyczna i popularna zarazem, zawsze budząc wielkie zainteresowanie słuchaczy. Uznając jazz za rodzaj amerykańskiej muzyki ludowej, Gershwin udowodnił, że może on być, jak folklor innych krajów, inspiracją dla utworów symfonicznych i nadawać im narodowe piętno. W mistrzowski sposób potrafił zacierać dotychczas nieprzekraczalne granice między jazzem czy, szerzej, muzyką rozrywkową, a klasyką, czego przykładami są między innymi "Błękitna rapsodia" czy poemat symfoniczny "Amerykanin w Paryżu". W programie koncertu znajdzie się jeden z jego słynnych standardów jazzowych - I got rhythm pochodzący z musicalu "Girl crazy", a także wybór utworów z opery "Porgy and Bess".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Bernstein działał dodatkowo jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca, aktywista społeczny. Na gruncie kompozycji największe sukcesy odnosił jako twórca broadwayowskich musicali, ale tworzył również symfonie, muzykę do baletu i muzykę sakralną. Jego słynny musical "West side story" przedstawia historię nieszczęśliwej miłości Romea i Julii wśród zaniedbanej młodzieży współczesnego Nowego Jorku - Amerykanina Tony'ego i portorykańskiej imigrantki Marii, którzy są członkami walczących ze sobą nowojorskich gangów.

Podczas koncertu zabrzmią też znane melodie z filmów "Every Night at Eight" oraz musicali "Randka z Judy" i "Clowns in Clover".

Zapraszamy na muzyczny karnawał z Polskim Chórem Kameralnym.

PROGRAM:
George Gershwin, arr. Clay Warnick I got rhythm z musicalu "Girl crazy"
George Gershwin, arr. Clay Warnick "Porgy and Bess"
Jimmy McHugh, Herbert Stothart, arr. Harry Robert Wilson "A melodic caravan" (I feel a song comin' on, I'm in the mood for love, It's a most unusual day, Don't blame me, Cuban love song)
Leonard Bernstein, arr. William Stickles "West side story"
William Steffe, arr. Peter J. Wilhousky Battle Hymn of the Republic

WYKONAWCY:

 • Polski Chór Kameralny

 • Julita Kuczborska trąbka

 • Łukasz Jankowski fortepian

 • Jan Łukaszewski dyrygent
Jan Łukaszewski jest znakomitym dyrygentem, cenionym pedagogiem oraz wybitnym organizatorem życia muzycznego. Od roku 1983 prowadzi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań, nagrał kilkaset audycji radiowych i telewizyjnych oraz ponad 80 płyt, które były 22 razy nominowane, a Sześciokrotnie nagrodzone Fryderykiem oraz dwukrotnie wyróżnione Orphée D'or − nagrodą Academie du Disque Lyrique. Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w niemal we wszystkich krajach Europy, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest uznanym jurorem w konkursach muzycznych w Polsce, a także w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Francji oraz Niemczech. Jest jurorem a jednocześnie dyrygentem prawykonań utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

ORGANIZATORZY
Miasto Gdańsk
Polski Chór Kameralny

WSPÓŁORGANIZATOR
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  30 - 40 zł
Bilety do nabycia online oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

Opinie

Sprawdź się

Gdański aktor Piotr Witkowski zagrał w filmie: