• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert Jubileuszowy z okazji 75 urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki

Cappella Gedanensis zaprasza na koncert Jubileuszowy z okazji 75 urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki.

W obliczu wojny i ogromnej tragedii, z jaką spotyka się Naród Ukraiński, wyrażając ogromną chęć wsparcia naszych sąsiadów, informujemy, iż podczas koncertu Cappelli Gedanensis w dniu 9 marca 2022 r. odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Pomóżmy naszym sąsiadom! Nie bądźmy obojętni! www.gdanskpomaga.pl

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie znajdą się utwory: A. Vivaldiego, S. Moniuszko, H. Wieniawskiego oraz K. Lipińskiego. Karol Józef Lipiński już za życia był uznany w Europie za równego Paganiniemu. Po śmierci niesłusznie jednak twórczość polskiego kompozytora uległa zapomnieniu. Dopiero prof. Konstanty Andrzej Kulka na nowo odkrywa dzieła XIX wiecznego kompozytora mówiąc o nim, że to nie Lipiński był polskim Paganinim, ale Paganini włoskim Lipińskim! Maestro K. A. Kulce towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Cappelli Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko.
Program:
A. Vivaldi - Cztery Pory Roku - Wiosna
H. Wieniawski - Legenda
H. Wieniawski - Kujawiak
H. Wieniawski - Obertas
S. Moniuszko - Hrabina - Polonez
H. Wieniawski - Polonez D-dur
K. Lipiński - Polonez e-moll op. 9
K. Lipiński - Rondo alla polacca op. 13
Utwór ukraińskiego kompozytora- К. Стеценко - Romanza

Koncert jubileuszowy z okazji 75. urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki. Sala koncertowa Cappelli Gedanensis Kościół Zielonoświątkowy, ul. Menonitów 2a.

Konstanty Andrzej Kulka, skrzypce
Cappella Gedanensis
Rafał Kłoczko, dyrygent


Konstanty Andrzej Kulka
Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem Stefana Hermana. W 1971 roku ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccola Paganiniego w Genui, na którym otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Od roku 1967 do chwili obecnej Konstanty Andrzej Kulka wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). Grał z takimi orkiestrami, jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, English Chamber Orchestra. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin. Artysta zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku fonograficznym znajdują się sonaty, utwory wirtuozowskie i koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego radia, a za płytę z dwoma Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w 1981 roku Grand Prix du Disque. Nagrywał też polską muzykę współczesną (Pendereckiego, Lutosławskiego, Knapika, Blocha, Jabłońskiego i in.)
Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Jest pierwszym po Isaacu Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego - grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, zazwyczaj pod batutą kompozytora. Bierze udział w licznych zagranicznych tournée z polskimi orkiestrami. Od 1984 roku jest ściśle związany z Filharmonią Narodową, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii - głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda - objechał wielokrotnie niemal cały świat.

Konstanty Andrzej Kulka otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych. Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet), a od roku 2012 Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis, z którą wykonał kilkadziesiąt koncertów.

Serdecznie zapraszamy.

Informacja o biletach

Ze względu na obowiązujące obostrzenia, liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o rezerwację miejsc na adres e-mail: cappella@gedanensis.pl

Opinie

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?