stat

Kino Szekspir: Hamlet

Kino Szekspir to nowy projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, poświęcony ekranizacjom sztuk Williama Szekspira. Integralną częścią pokazów filmowych będą wykłady "O Szekspirze z uczuciem. Rodzinne konstelacje na ekranie", skupione wokół różnorodności i zawiłości relacji rodzinnych, sportretowanych w sztukach Szekspira.

W pierwszej odsłonie Kina Szekspir, podczas czterech kolejnych spotkań, przemierzymy drogę od klasycznego czarno-białego "Hamleta" z roku 1948, aż do przeniesionego w realia współczesnej amerykańskiej szkoły średniej "Otella" z roku 2001. Prześledzimy fascynującą historię obecności Szekspira na ekranie - jak dostosowywano sztuki teatralne do potrzeb medium filmowego, kto podejmował się reżyserii, jakich aktorów zatrudniano do najważniejszych ról oraz jakie były reakcje widzów.

Będziemy mówić o Szekspirze z uczuciem, w kontekście rodziny: wspólnie zastanowimy się, jak czuła się Ofelia wobec rodziców Hamleta i jakim ojcem był dla niej Poloniusz; dlaczego "Hamlet" jest nazywany tragedią rodzinną; w jaki sposób niania Marta zastępowała Julii Capuletti matkę, a jak "wychowywał" Romea ojciec Laurenty; jak zareagował Brabancjo na wieść o ślubie swej jedynaczki Desdemony z Maurem Otellem. Przyjrzymy się zmiennym konstelacjom rodzinnym - kto kogo kocha, kto nienawidzi, kto jest dla kogo ważny i co się zmieniło, a co pozostało takie samo w "podstawowej komórce społecznej" od XVI wieku.

Wykłady poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego.

29 marca 2019, g. 18.00 - "Hamlet", reż. Laurence Olivier (1948)
W centrum naszego zainteresowania znajdzie się nie Hamlet, lecz Ofelia (Jean Simmons) - jako córka i jako siostra. Przyjrzymy się jej skomplikowanym relacjom nie tylko z księciem duńskim, ale też z Poloniuszem (Felix Aylmer) i Laertesem (Terence Morgan). Jakie prowadziła życie na dworze w Elsynorze, jak odnosiła się do niej matka Hamleta - królowa Gertruda (Eileen Herlie), a jak ojczym Klaudiusz (Basil Sydney). Jakie obowiązki miała Ofelia wobec swojej rodziny? Czy mogła uniknąć tragicznego końca? I w jaki sposób tę historię przeniósł na ekran znakomity odtwórca wielu ról szekspirowskich - sir Laurence Olivier.
Kup bilet

Archiwum od kuchni

mar 25

poniedziałek, godz. 13.00

Wstęp wolny
bilety 10 zł
Kup bilet

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Czy wiesz...

Jakim tytułem zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski w Gdyni?