Wiadomości

Kameralny koncert przed Ergo Areną. Przypomniano występ Andre Rieu

Przed tygodniem w Ergo Arenie miał się odbyć (wyprzedany!) koncert Andre Rieu i jego niesamowitej orkiestry. Z powodu pandemii koronawirusa impreza ta została przeniesiona na następny rok, jednak Ergo Arena postanowiła zrobić ukłon w stronę wiernych fanów holenderskiego skrzypka i przygotowała plenerową projekcję jego ubiegłorocznego koncertu z Maastricht. Publiczność jeszcze z rezerwą podchodzi do tego typu rozwiązań, czego dowodem jest niewielka frekwencja, ale warto dać im szansę w przyszłości, bo stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych koncertów.Wydarzenie zapowiadaliśmy w cyklu Planuj tydzień oraz kalendarzu imprez

Andre Rieu gościł już w Ergo Arenie kilkukrotnie, a bilety na jego koncerty, choć - nie tylko na polskie warunki - bardzo drogie, sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. W związku z pandemią siódmy koncert holenderskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta przy współudziale Orkiestry Johanna Straussa w gdańsko-sopockiej hali został przełożony na 16 czerwca 2021 r.

Ergo Arena nie ma obecnie możliwości organizowania tradycyjnych koncertów w hali, ale szuka możliwości, aby wznowić działalność koncertową bez naginania prawa. Skoro zatem nie dało się zagrać w środku, postanowiono wykorzystać ekran znajdujący się na budynku i usadzić publiczność przed nim, pod chmurką. Oczywiście nie było mowy o takiej frekwencji, jak podczas tradycyjnych koncertów - na widowni zasiadło nieco ponad 50 osób. Wszystko odbywało się z zachowaniem zasad sanitarnych i bezpiecznego odstępu.

Koncerty w TrójmieścieCzerwcowy koncert Andre Rieu w Ergo Arenie został przełożony na przyszły rok, ale w sobotę mogliśmy obejrzeć retransmisję jego ubiegłorocznego programu z Maastricht.
Czerwcowy koncert Andre Rieu w Ergo Arenie został przełożony na przyszły rok, ale w sobotę mogliśmy obejrzeć retransmisję jego ubiegłorocznego programu z Maastricht. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Mówi się, że nawet najlepsza transmisja nie może się równać z koncertem na żywo i nie zamierzam z tym polemizować. Transmisje koncertów Andre Rieu i jego orkiestry są jednak takimi realizatorskimi arcydziełami, że jeszcze potęgują emocje, których doświadcza się na koncercie. Możemy zobaczyć to ogromne przedsięwzięcie z zupełnie innej perspektywy, zobaczyć w bliskich kadrach emocje wypisane na twarzach fanów holenderskiego skrzypka, uczestniczących na koncercie w Maastricht. A to wszystko w towarzystwie osób, które również są jego wielkimi fanami i tę naszą ekscytację rozumieją. Nawet, jeśli jest ich tyko kilkadziesiąt, to jest to towarzystwo, którego po okresie izolacji tak bardzo potrzeba.

Dlatego właśnie należą się Ergo Arenie ogromne brawa za to, że podejmuje próby wskrzeszenia działalności koncertowej, co - w takiej formie, jak odbyło się w sobotę - jest dla obiektu całkowicie nieopłacalne. Same koszty praw do transmisji są ogromne, a przypominam, że sprzedało się kilkadziesiąt biletów. Nie ma więc nawet mowy o namiastce zwrotu kosztów.

Obecnie, w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, koncerty dla "bardzo kameralnego grona odbiorców" organizują najbardziej prestiżowe sceny koncertowe świata. Reszta musi zadowolić się transmisją. Jak będzie wyglądało wskrzeszanie i odmrażanie kultury nie wiemy. Może transmisje na ekranach okażą się jedynym sposobem na kontakt ze sztuką? Jeśli tak, to dobrze, że Ergo Arena swój potencjał wykorzystuje. Ja w następnym takim wydarzeniu wezmę udział na pewno.

04

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

04

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

10

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

Rozrywka

Ulica Wajdeloty nie będzie deptakiem. Zdecydowali mieszkańcy w ankiecie
Wajdeloty nie będzie deptakiem
Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście

Kulinaria

Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście

Sprawdź się

Które miasto było organizatorem głównych europejskich obchodów Europejskiego Dnia Morza w 2011 roku?