• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Jazz na Wyspie 2024 | Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz / Teo Olter Quintet

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na trzecią odsłonę Jazz na Wyspie! W środku wakacji, w sercu Gdańska na wyspie Ołowianka wyłowimy najciekawszy młody jazz. Posłuchajcie młodych twórców i twórczyń z Polski, którzy bezkompromisowo patrzą i poszerzają ten gatunek.

Zaprosiliśmy artystów i artystki dostrzeżonych w Polsce i za granicą; wyróżnianych do nagród lub nominacji do Fryderyków czy w plebiscycie magazynu Jazz Forum; docenianych przez krytyczki i krytyków; z zainteresowaniem śledzonych przez publiczność; sluchanych na polskich i europejskich festiwalach i w rozgłośniach radiowych na całym kontynencie.

jazz - koncerty w Trójmieście


W malowniczej scenerii wyspy Ołowianka zabiorą słuchaczy w krainę jazzowych, improwizowanych i elektronicznych brzmień, pokazując witalność najmłodszego pokolenia jazzowych artystek i artystów.

Jazz na Wyspie 2024 - PROGRAM


31 lipca, g. 19:45: Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz / Teo Olter Quintet
Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz to duet młodych artystów, który tworzy autorski materiał oparty na muzyce improwizowanej w połączeniu z muzyką impresjonistyczną, klasyczną i polską muzyką ludową. W 2022 debiutancki album "Insight" Jopek był nominowany do Fryderyków, są laureatami konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu oraz Jazz Juniors; wyróżnieni w konkursie JAZZiNSPIRACJE i Young Crocus Jazz Contest podczas Krokus Jazz Festival.

Anna Jopek - piano; Jakub Klemensiewicz - saksofon sopranowy i klarnet
Podstawą brzmienia Teo Olter Quintet są dwie linie basowe dopełniające się rytmicznie i kolorystycznie, które pozostałym muzykom na granie otwartych struktur i improwizację bez utraty siły groovu i rytmu budującego kompozycję. Kompozycje na ich debiutanckim albumie "In Pursuit of Happiness" z 2024 roku łączą precyzyjnie skonstruowane subtelne pomysły z nieokiełznaną energią improwizacji, napędzającą kolejne obroty formy i dialogi między instrumentami.

Teo Olter - perkusja; Kamila Drabek - kontrabas; Tymek Bryndal - gitara basowa; Tadeusz Cieślak - saksofon; Aleksander Żurowski - piano


7 sierpnia, 20:30: Hałvva / Ńoko
Hałvva to duet Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego, znanych ze sceny muzyki improwizowanej i elektronicznej. W grudniu 2022 roku rozpoczęli intensywną współpracę z francuskim trębaczem Timothée Quost. Ich wspólny i już wyprzedany album }}}} został wydany 29 września 2023 roku w angielskim labelu Waxing Crescent Records.

Kamil Piotrowicz - syntezatory/elektronika, Jacek Prościński - perkusja/elektronika
Ńoko w intrygujący sposób łączy nowoczesną elektronikę z dark jazzem i psychodelicznym metalem. Muzyka zespołu powstaje podczas sesji improwizacji, gdzie kreatywność katalizowana jest pełnym energii, spontanicznym aktem wykonywania muzyki bez założeń i bez ograniczeń. Album "Aurora" to zapis jednej z tych improwizowanych sesji, zawierający osiem energetycznych kompozycji, tworzących zwięzłą całość.

Dawid Lipka - trąbka; Michał Jan Ciesielski - saksofon / syntezator; Maciej Sadowski - kontrabas, moog; Tomasz Koper - perkusja


14 sierpnia, 19:45: Siema Ziemia / Tentno
Siema Ziemia swobodnie czerpie z gatunków o elektronicznych korzeniach takich jak breakbeat, techno, footwork/juke łącząc je z jazzową improwizacją. Ich utwory były prezentowane w BBC 6, Worldwide.fm czy Narr Radio. Występowali między innymi na London Jazz Festival, Amsterdam Dance Event, a ich najnowszy drugi album zatytułowany "Second" wydała brytyjska wytwórnia Byrd Out.
Kacper Krupa - saksofony i syntezatory; Fryderyk Szulgit - gitara, syntezatory; Paweł Stachowiak - bas, moog; Andrzej Konieczny - perkusja, syntezatory

Tentno to czwórka, pozbawionych strachu artystów, posługujących się dźwiękiem i obrazem. Tworzą złożone, nieoczywiste na pierwszy rzut oka/ucha, struktury, aby później dać im się rozpaść i na ich gruzach budować od nowa. Operują językiem klasycznym i współczesnym, czerpiąc z wielu źródeł i często z pewną dawką ironii wykręcają je i wrzucają w nietypowe konteksty.

Krzysztof Hadrych - gitara; Alan Kapołka - perkusja; Szymon Zalewski - kontrabas; Marta Zdyba
Prabucka - wizualizacje
Więcej: noweidzieodmorza.com/jazznawyspie
Organizatorem cyklu jest Nowe idzie od morza oraz AMBEREXPO.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.
Patronat medialny: Jazz Forum, Trojmiasto.pl, Jazzkultura, ImproSpot

lip 25

czwartek, godz. 20:00

bilety 119 - 189 zł
Kup bilet
sie 7

środa, godz. 20:30

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Który gdyński teatr wystawia spektakle na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie?