• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jakub Wittchen - wystawa fotografii

25 października - 8 listopada 2024, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Jakub Wittchen - wystawa fotografii

Wernisaż 13 czerwca 2010 roku godz. 19.50 /pomiędzy spektaklami.
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2010 roku

Zdjęcia pochodzą z takich spektakli jak:
Obcojęzyczność
2moreless
Orlando
Delia
ADHD
Waiting
Topinambur
Happy
Love to give
Anita Wach z warsztatów z Charnockiem

Jakub Wittchen od ponad 5 lat systematycznie fotografuje taniec. Rejestruje spektakle umiejętnie odnajdując w nich to co ważne, znaczące. Z jednej strony jego fotografie pełnią rolę dokumentacyjną ze spektakli, świetnie opisując wydarzenia sceniczne a z drugiej są na tyle "mocne" , że doskonale się je ogląda bez wiedzy o spektaklach z których one pochodzą. Mają w sobie to "coś" co powoduje o ich autonomiczności.

Autor mówi o sobie, że jego "pasją fotograficzną jest ruch" - nietrudno znaleźć potwierdzenie tych słów w pracach. Wiele tu zdjęć, w których zamraża ciała tancerzy w locie - w ich kulminacyjnym momencie ruchu.

Analizując fotografie Jakuba Wittchena można powiedzieć, że są bardzo różnorodne. Każde zdjęcie pod względem formalnym skupia się na innym aspekcie. Raz jest to rytm budujący relacje pomiędzy postacią, elementami scenografii a przestrzenią sceny. Innym razem posługuje się detalem czy właśnie momentem.

Zestaw zdjęć pokazanych na wystawie jest niezwykle wysmakowaną kompozycją plastyczną zbudowaną ze zbioru bardzo dobrych fotograficznie "tanecznych momentów". Chciałbym podkreślić dużą dojrzałość Jakuba Wittchena, który to doskonale panuje nad długim procesem twórczym fotografa. Od chwili gdy znajduje się w czasie spektaklu i wybiera najciekawsze ułamki sekund z pracy tancerzy, poprzez trafny wybór najlepszych kadrów a potem aż po pomysł na wystawę. Każdy etap pracy wydaje się świadomie przeprowadzony. W ten sposób powstaje wystawa taka jak ta gdzie poszczególne zdjęcie można oglądać jako pojedyncze kadry albo czytać ogólniej jako rytm relacji pomiędzy poszczególnymi pracami.

Autor na potrzeby tej wystawy posługuje się fotografią barwną, robi to jednak w sposób przekorny opierając się głównie na bieli i czerni.

kurator Galerii Żak: Tomek Zerek

Opinie

Sprawdź się

W którym roku "Sołdek" jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego został pierwszy raz zwodowany?