Wiadomości

stat

Jacek Friedrich dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku

Jacek Friedrich to historyk sztuki i nauczyciel akademicki, a także dotychczasowy dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.
Jacek Friedrich to historyk sztuki i nauczyciel akademicki, a także dotychczasowy dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. fot.Agnieszka Potocka/Trójmiasto.pl

Potwierdziła się informacja sprzed tygodnia: Jacek Friedrich nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego kandydatura najpierw została wybrana przez komisję konkursową, a teraz zatwierdził ją zarząd i marszałek województwa pomorskiego.Aktualizacja, wtorek 10.12 godz. 10:31: O decyzji poinformowała Kancelaria Marszałka Województwa Pomorskiego:

Zarząd Województwa Pomorskiego zaakceptował dzisiaj rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora MNG i tak, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, został głównym kandydatem na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pięcioletnia kadencja Jacka Friedricha rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

Do konkursu zgłosiło się dziewięć osób, z czego osiem spełniło warunki wskazane w ogłoszeniu o konkursie i zostało zaproszonych na rozmowy: Wojciech Bonisławski, Jacek Friedrich, Marcin Kaleciński, Dorota Monkiewicz, Przemysław Rey, Anna Sobecka, Jarosław Trybuś i Wojciech Zmorzyński.

Dr hab. Jacek Friedrich to historyk sztuki, wykładowca akademicki, a także dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, którym kieruje od 2013 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem i redaktorem naukowym ponad stu publikacji naukowych (w tym kilku książek) oraz autorem kilkudziesięciu publikacji popularnonaukowych. Jest członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, Rady Muzeum II Wojny Światowej, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska, Rady Programowej ds. Oddziału Głównego Muzeum Gdańska, Zespołu Doradców ds. wystawy głównej w Muzeum Stutthof w Sztutowie i wielu innych. W latach 2009-2013 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historii Sztuki UG. W latach 2008-2009 kierował Zakładem Nauk Humanistycznych gdańskiej ASP. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za ratowanie zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku (2008 r.). Otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej (2010 r.).W konkursie o stanowisko dyrektora ubiegało się osiem osób. Przesłuchania odbyły się na początku tygodnia. O wyborze Jacka Friedricha jako pierwszy poinformował Dziennik Bałtycki.

Jacek Friedrich to historyk sztuki i nauczyciel akademicki, a także dotychczasowy dyrektor Muzeum Miasta Gdyni - funkcję tę pełni od 2013 roku.

Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS; członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Jest autorem licznych tekstów naukowych i popularnonaukowych, w tym kilku książek, m.in: "Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960" (2015), a także przewodnika dla dzieci "Gdańsk dla młodych podróżników" (2005). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za ratowanie zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Czytaj też: Zebrał kilka tysięcy starych książek dla dzieci

Na stanowisku dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku zastąpi Wojciecha Bonisławskiego, który funkcję tę sprawował od 1 sierpnia 2004 roku.

Opinie (167) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Na czym polega poliamoria?
Na czym polega poliamoria?
Klub Metro we Wrzeszczu kończy działalność
Klub Metro kończy działalność

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Najsłodszy dzień w roku. Dziś tłusty czwartek
Tłusty czwartek, najsłodszy w roku

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?