• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Interpretacje mechaniki kwantowej. Wykład w ramach cyklu Matematyczny wszechświat

Interpretacje mechaniki kwantowej. Wykład w ramach cyklu Matematyczny wszechświat, 13 lutego, poniedziałek, godzina 18.00,Goyki 3 Art Inkubator. Wstęp wolny!

Mechanika kwantowa to bezsprzecznie jedna z najskuteczniejszych teorii naukowych jakie zostały sformułowane w historii ludzkości. Jednak pomimo ogromnego zakresu zastosowań i zjawisk, które opisuje teoria kwantów, u samej jej podstawy tkwi dotychczas nierozwiązany problem filozoficzny. Okazuje się bowiem, że sam formalizm matematyczny teorii nie oddaje jasnego obrazu świata, a w szczególności nie potrafimy zrozumieć jak ze świata mikroskopowego wyłania się świat makroskopowy, w którym żyjemy na co dzień. Aby odpowiedzieć na to pytanie sięgamy po tak zwane interpretacje mechaniki kwantowej. Niektóre z nich mówią o rzeczywistości jako szeregu losowych zdarzeń, inne odwołują się do teorii wielu światów. Jak jednak sprawdzić, która interpretacja jest prawdziwa? Nad tym oraz innymi pytaniami zastanowimy się podczas wykładu, który jest streszczeniem, a także pogłębieniem treści zawartych w książce Co się dzieje w świecie kwantów? wydawnictwa Copernicus Center Press.

Marcin Łobejko - doktor fizyki i popularyzator nauki. Pracownik naukowy Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (Uniwersytet Gdański), gdzie prowadzi badania nad mikroskopowymi silnikami i kwantową termodynamiką. Współautor książki popularnonaukowej Co się dzieje w świecie kwantów? wydanej przez Copernicus Center Press, dotykającej problemu interpretacji mechaniki kwantowej i obrazu świata, który się z niej wyłania.

Opinie

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?