• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Inter Iwona Jurkiewicz | wystawa w Galerii Peron

Inter to retrospektywna wystawa rzeźb ceramicznych Iwony Jurkiewicz. Prezentujemy na niej powstałe na przestrzeni kilkunastu lat prace, w których przenikają się dwa światy: zwierząt oraz człowieka. To właśnie zwierzęta, najczęściej koty, występują w typowo ludzkich rolach. Artystka czerpie inspirację z obserwacji na co dzień mieszkających z nią kotów, które z kolei przebywając z nią, nabierają bardziej ludzkich sposobów zachowania. Artystycznym efektem tej symbiozy są metaforycznie, humorystycznie wręcz groteskowo przedstawione np. Portrety trumienne czy też terakotowa kocia armia.

Iwona Jurkiewicz w swojej twórczości głównie wykorzystuje materiały takie jak glina i jej naturalne walory kolorystyczne, rzeźbi również w takich materiałach jak kamień, drewno, żywica, techniki własne.

Artystka jest związana z gdańską dzielnicą Orunia poprzez swoją pracę artystyczną i zawodową. To tu mieści się jej pracownia oraz miejsce, gdzie prowadzi zajęcia z ceramiki dla dzieci i młodzieży,  tzn. filia Gdańskiego Archipelagu Kultury Stacja Orunia.

"Inter (między, pomiędzy), czyli symboliczny moment życia, w którym się znajduję (czterdzieści lat) dwadzieścia lat spędzonych na Roztoczu i dwadzieścia lat spędzonych na Pomorzu. Jest to dla mnie przełomowa wystawa dotycząca doświadczeń, poznawania ludzi, miejsc, wędrówki, poszukiwania własnej drogi w życiu oraz tożsamości miejsca. Jest to pewnego rodzaju podsumowanie życia, czyli czasu dzieciństwa i młodości.  Dwudziestu lat przeżytych w domu rodzinnym na Roztoczu oraz czasu dorosłego i dwudziestu lat przeżytych na Pomorzu, odkąd przyjechałam do Gdańska na studia i zostałam w poszukiwaniu własnego miejsca. 
Inter, czyli między, pomiędzy tym domem, w którym się wychowałam a domem, który stworzyłam oraz nieznanym, przyszłością." - Iwona Jurkiewicz

Wernisaż: 05 października 2023 r. godz. 18.00
Wystawa czynna do 31 października 2023 roku.


Iwona Jurkiewicz jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 2009 roku w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, ze specjalnością Ceramika artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Wcześniej uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu ze specjalnością formy użytkowe i specjalizacją ceramika artystyczna (dyplom w 2003 roku).  Brała udział w wystawach oraz plenerach w Polsce i za granicą (Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Norwegia). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Ukrainie, Norwegii, Turcji, Szwecji.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą premierą Teatru Muzycznego (z siedzibą w Gdańsku) był...