• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Idziesz na dużą imprezę? Gotówka może ci się nie przydać

Piotr Weltrowski
27 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (329)
Organizatorzy dużych festiwali coraz częściej wymuszają na uczestnikach płatności bezgotówkowe, by przyspieszyć i ułatwić pracę obsłudze punktów gastronomicznych. Organizatorzy dużych festiwali coraz częściej wymuszają na uczestnikach płatności bezgotówkowe, by przyspieszyć i ułatwić pracę obsłudze punktów gastronomicznych.

Coraz więcej dużych imprez - także tych organizowanych w Trójmieście - przechodzi na model bezgotówkowy, gdzie ich uczestnicy mogą płacić na terenie imprezy wyłącznie zbliżeniowo. I choć badania pokazują, że coraz więcej z nas na co dzień praktycznie nie używa już gotówki, to takie ograniczenia potrafią być dla wielu osób dyskusyjne.



Jak oceniasz wymuszone płatności bezgotówkowe na festiwalach?

Sezon letni to też sezon letnich festiwali muzycznych. Te największe funkcjonują wręcz jak miasta w mieście. Zamknięty teren, masa atrakcji, także poza koncertami. Sklepy, stoiska sprzedażowe, alkohol i napoje, a także coś na ząb, i to do koloru, do wyboru, od wegańskich dań z dalekiego wschodu po swojską kiełbaskę z grilla.

I coraz częściej, wchodząc z biletem na teren takiego festiwalu, pogodzić musimy się z tym, że chcąc cokolwiek kupić, będziemy za to mogli zapłacić tylko w sposób zbliżeniowy.

Kilka dni temu decyzję o wprowadzeniu takiego ograniczenia przekazali np. organizatorzy zbliżającego się Mystic Festival, czyli gdańskiego święta muzyki metalowej, na którym pojawi się przynajmniej kilkanaście tysięcy miłośników cięższych brzmień.

Festiwale muzyczne w Trójmieście. Na co warto kupić bilety? Festiwale muzyczne w Trójmieście. Na co warto kupić bilety?

- Dla waszej wygody i bezpieczeństwa, by zminimalizować kolejki na stoiskach i uprościć płatność, zrezygnowaliśmy na festiwalu z rozliczeń gotówkowych. Wszędzie będziecie mogli płacić kartami kredytowymi i debetowymi, a także wszelkimi urządzeniami z zarejestrowaną kartą (np. telefonami i zegarkami). Dla gości festiwalowych, którzy dysponują wyłącznie gotówką, przewidzieliśmy punkty, w których wymienią złotówki na karty festiwalowe (i z powrotem - jeśli nie wykorzystają całej sumy) - poinformowali organizatorzy.

Na większości festiwali od dawna zapłacimy tylko zbliżeniowo



Na letnich festiwalach płatność zbliżeniowa to norma od kilku lat. Tu opaska zbliżeniowa z Open'era z 2016 roku. Na letnich festiwalach płatność zbliżeniowa to norma od kilku lat. Tu opaska zbliżeniowa z Open'era z 2016 roku.
I w ten sposób dołączyli do całego grona dużych imprez, które już od kilku lat funkcjonują bezgotówkowo.

Od lat w ten sposób działa na przykład festiwal Open'er (przy czym początki były w tym przypadku dość trudne i nie do końca udane) czy - z innej beczki - festiwal Męskie Granie, gdzie też na terenie imprezy płacić można tylko zbliżeniowo.

Niemniej, decyzję organizatorów Mystika, część osób przyjęła sceptycznie, widząc w niej nawet zamach na wolność.



Badania: 62 proc. Polaków preferuje płatność kartą



To zresztą też nic nowego, bo choć badania z początku tego roku (za portalem Interia.pl) pokazują, że płatność kartą jest dla 62 proc. Polaków preferowaną metodą płatności, a jedynie 26 proc. wskazuje na gotówkę (12 proc. nie ma zdania), to wciąż istnieją grupy preferujące klasyczne banknoty i bilon.

Jako powody takiego wyboru wskazują one rzekome większe koszty płatności kartą (prowizje banków) czy większe poczucie prywatności, które zapewnia gotówka, płatności którą nie wyśledzi ani żadna instytucja, ani... rodzina.



Argumenty drugiej strony to z kolei większe bezpieczeństwo pieniędzy (środki ze zgubionej karty raczej odzyskamy, ze zgubioną gotówką przeważnie pożegnamy się na zawsze), ale też szybsze dokonywanie transakcji.

Krótsza kolejka po piwo to dobry argument



To ostatnie w przypadku festiwalu może być zresztą kluczowe, bo przy kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysiącach osób skupionych na niewielkim terenie, kolejki po przysłowiowe piwo mogą być ogromne, a sytuacja, w której ktoś przed nami przelicza bilon, i to dwukrotnie, bo przecież trzeba wydać resztę, może realnie wydłużać czas oczekiwania na naszą kolej.

Zwolennicy płatności gotówkowych mówią o większym poczuciu prywatności niż w przypadku płatności zbliżeniowych. Zwolennicy płatności gotówkowych mówią o większym poczuciu prywatności niż w przypadku płatności zbliżeniowych.
Zwolennicy płatności zbliżeniowych często też szydzą sobie z miłośników gotówki. I trzeba przyznać, że wizja urzędnika skarbówki sprawdzającego, ile piw kupił Kowalski na festiwalu muzycznym faktycznie brzmi jak mocno naciągana fikcja. Prędzej faktycznie może chodzić o bliskich sprawdzających, na co poszły rodzinne oszczędności.

Z drugiej strony, płatności zbliżeniowe faktycznie mogą generować dodatkowy - choć niewielki - koszt dla małych przedsiębiorców.

A wy jak płacicie na co dzień? Gotówką? Czy tylko zbliżeniowo?

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź bankomaty w twojej okolicy

Opinie (329) ponad 20 zablokowanych

  • gotówkę preferują: (2)

    unikający podatków, łapówkarze, pracujący w szarej strefie, nie rejestrujący dochodów, alimenciarze, przestępcy.

    • 5 11

    • Ale ty jesteś tępy

      • 5 2

    • Hhhh

      Ty palo

      • 0 1

  • Niewolnika należy ułożyć od podstaw.

    • 8 0

  • Nie, nie musimy się "pogodzić".

    Takie jest prawo i jako obywatele sami powinniśmy jego ostro pilnować.
    Wybór z różnych opcji, a przymus do jedynej "opcji" to zasadnicza różnica. I to w sercu "solidarności", wolności, możliwości wyboru, zrzucania kajdanów jedynie słusznej władzy. Ty najwyraźniej jedna strona chce być nowym wszechwładcą

    • 6 0

  • Hhh

    Oby kiedyś zabrakło połączenia internetowego zobaczą jak straca

    • 5 0

  • Wymuszanie jakiekolwiek jest niezgodne z prawem i organizatorzy powinni zostać pociagnięci do odpowiedzialności !!!!!!

    zgodnie z prawem musza przyjmować gotówkę i nie ma od tego wyjatków !!!!!!!!!!!!!

    • 9 1

  • Najwyższy czas bojkotować takie imprezy !!!!!!!!!!!!!!!

    • 9 2

  • Gotówka jest legalnym śrokiem płatniczym

    Zmuszanie do e-płatności jest skandaliczne, nie tylko napędzanie kasy bankom ale totalna inwigilacja, tylko ktoś z mentalnością niewolnika tego nie dostrzega.

    • 7 1

  • Bzdurą jest rzekomo bezpłatny obrót gotówką

    wpłatomat czy inkaso, to koszty znacznie wyższe, niż prowizje za karty.

    • 1 4

  • Specjaliści spod budki z piwem... Jak pójdziecie na pierwszy rok studiów prawniczych, to gdzieś w drugim tygodniu zajęć z wstępu do prawoznawstwa dowiecie się, że lex specialis derogat legi generali. Organizator imprezy masowej może odmówić przyjmowania gotówki, o ile uwzględni to w regulaminie imprezy. Wy i tak na Męskie Granie nie pójdziecie, bo bilety są od 239 złotych w górę, a za tyle możecie chlać na rodos przez tydzień, ale organizator za wami nie płacze.

    • 2 6

  • Bezprawie

    Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że monety i banknoty przez niego emitowane są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. W związku z tym, zdaniem NBP, jakiekolwiek samowolne ograniczenie uprawnień klienta w zakresie płatności gotówką jest nielegalne. I można spokojnie wezwać policje.

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

"Wesołe Kumoszki z Windsoru" były pierwszym spektaklem granym na deskach:

 

Najczęściej czytane