• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

II Koncert Mikołajkowi

lip 27

sobota, godz. 16:00, 19:00

Gdynia,
bilety 99 - 160 zł
Kup bilet
maj'25 31

sobota, godz. 18:30

bilety 170 - 299 zł
Kup bilet
Koncertowi towarzyszy wystawa „Współczesny Wiedeń – śladami Mozarta” (szczegóły poniżej)

uillermo Figueroa (New Mexico) dyrygent
Marcin Dylla gitara
Orkiestra Symfoniczna PFB

ROBERTO SIERRA Fandangos
JOAQUIN RODRIGO Concierto de Aranjuez
HECTOR BERLIOZ Symfonia fantastyczna



II Koncert Mikołajkowy będzie spotkaniem żywiołów - muzycznych, artystycznych i nie tylko ...
Gościnnie poprowadzi Filharmoników Gdańskich znakomity dyrygent i skrzypek pochodzący z Nowego Meksyku w USA Guillermo Figueroa. Jako dyrektor artystyczny New Mexico Symphony oraz Puerto Rico Symphony Gullermo Figueroa dzięki niespotykanej pasji, pełnej elegancji i precyzji technice, doprowadził obie orkiestry do mistrzostwa, zdobył uznanie krytyki i środowiska muzycznego. Znakomite recenzje uzyskał po debiucie jego orkiestry z Puerto Rico w Carnegie Hall w 2003, w Kennedy Center w 2004 i w Hiszpanii 2005.
Jako dyrygent gościnny wystąpił z orkiestrami symfonicznymi New Jersey, Memphis, Phoenix, Iceland, El Salvador, Jalapa (Mexico), Santa Fe, Juilliard Orchestra, podobnie jak w licznych przedstawieniach New York City Balet w Centrum Lincolna.
Współpracował z najznakomitszymi artystami naszych czasów: Itzhak Perlman, YoYo Ma, Hilary Hahn, Placido Domingo, Olga Kem, Janos Starter, James Galway, Pepe Romero, Elmar Oliveira, Ruth Laredo, Gary Graffman, Vladimir Feltsman.
Jako znany skrzypek jest członkiem i twórcą Orkiestry Kameralnej Orpheus. Z zespołem tym jako koncertmistrz występował podczas tournée w USA, Europie i Azji. Nagrał z tym znakomitym zespołem ponad 50 płyt dla Deutsche Grammophon.
Przez 10 lat był koncertmistrzem w New York City Ballete biorąc udział w ponad 100 występach. W sezonie 2006-2007 będzie występował z American Symphony w Lincoln Center, także w ramach światowej prapremiery koncertu skrzypcowego skomponowanego specjalnie dla nie niego przez Harolda Farbermana.
Guillermo Figueroa szczególnie upodobał sobie muzykę Hectora Berlioza i za jej interpretacje jest bardzo ceniony.
Solistą koncertu będzie genialny młody gitarzysta, który zyskał już sławę międzynarodową - Marcin Dylla. W latach 1996-2004 aż siedemnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.
Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus ­– Wiedeń, Musikverein ­– Wiedeń, Auditorio Nacional ­– Madryt, Filharmonia ­– St. Petersburg, Kleinhans Music Hall –­ Buffalo N.Y.
W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary adi. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem Prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem Prof. Carlo Marchione.

Program koncertu wypełnią prawdziwe przeboje na grudniowy mikołajkowy wieczór! Koncert rozpocznie ogniste „Fandangos” Roberto Sierry a dopełni go jeden z najpiękniejszych koncertów gitarowych - „Concierto de Aranjuez” Joaquin Rodrigo!!! Druga cześć koncertu zostanie oddana we władanie muzyki Hectora Berlioza i jego „Symfonii fantastycznej”. To prawdziwy mikołajkowy prezent dla naszych Melomanów!


Bilety w cenie : 10-45 zł
Rezerwacja: Kasy Biletowe PFB (58) 320 62 62 lub bilety@filharmonia.gda.pl
Filharmonia Bałtycka uruchomiła już system sprzedaży i rezerwacji biletów bezpośrednio przez internet.
Bilet na dowolny koncert można zakupić i wydrukować na dowolnej drukarce bez konieczności odwiedzania Filharmonii na Ołowiance.
Aby skorzystać z nowoczesnego i dogodnego systemu zapraszamy na stronę główną lub do działu bilety.


Guillermo Figueroa (New Mexico, USA)

Studiował skrzypce pod kierunkiem swego ojca i wujka w Konserwatorium w Puerto Rico, a następnie w Julliard School u Oscara Shumskygo i Felixa Galimira. Dyrygentury uczył się w Nowym Yorku u Harolda Fabermana.

W szóstym sezonie swojej działalności równocześnie jako dyrektor artystyczny New Mexico Symphony oraz Puerto Rico Symphony Gullermo Figueroa dzięki niespotykanej pasji, pełnej elegancji i precyzji technice, doprowadzając obie orkiestry do mistrzostwa, zdobył uznanie krytyki i środowiska muzycznego.

Dzięki American Rekord Guide zdobywa znakomite recenzje pierwszych nagrań utworów Berlioza, Ravela i Czajkowskiego z orkiestrą meksykańską. Podkreśla się zwłaszcza piękno i precyzję brzmienia orkiestry. Podobnie świetne recenzje uzyskał po debiucie jego orkiestry z Puerto Rico w Carnegie Hall w 2003, w Kennedy Center w 2004 i w Hiszpanii 2005.
Jako dyrygent gościnny wystąpił z orkiestrami symfonicznymi New Jersey, Memphis, Phoenix, Iceland, El Salvador, Jalapa (Mexico), Santa Fe, Juilliard Orchestra, podobnie jak w licznych przedstawieniach New York City Balet w Centrum Lincolna.

Współpracował z najznakomitszymi artystami naszych czasów: Itzhak Perlman, YoYo Ma, Hilary Hahn, Placido Domingo, Olga Kem, Janos Starter, James Galway, Midori, Horazio Gutierrez, Ben Hepner, Rachel Barton Pine, Pepe Romero, Elmar Oliveira, Ruth Laredo, Gary Graffman, Vladimir Feltsman, Barry Douglas, Jennifer Larmore, Michelle de Young i Salvatore Licitra.
Specjalizujący się w twórczości Berlioza utworzył najbardziej reprezentatywny Berlioz Festival USA w 2003 roku, na uroczystości 200-lecia urodzin kompozytora.

Jako znany skrzypek jest członkiem i twórcą Orkiestry Kameralnej Orpheus. Z zespołem tym jako koncertmistrz występował podczas tournée w USA, Europie i Azji. Nagrał z tym znakomitym zespołem ponad 50 płyt dla Deutsche Grammophon.
W 1995 r. wystąpił w światowej premierze Concertino na skrzypce i orkiestrę Mario Dawidovsky’ego w Carnegie Hall, skomponowanego dla niego i orkiestry Orpheus.

Przez 10 lat był koncertmistrzem w New York City Ballete biorąc udział w ponad 100 występach w programach koncertów skrzypcowych Barbera, Prokofiewa, Stravinskiego, Berga, Adamsa, Glass’a, Bacha i Brahmsa. W sezonie 2006-2007 będzie występował z American Symphony w Lincoln Center, także w ramach światowej prapremiery koncertu skrzypcowego skomponowanego specjalnie dla nie niego przez Harolda Farbermana.

Wystąpił również na Santa Fe Chamber Music Festival oraz El Paso Pro Musica Chamber Festival.
Wraz ze swą żoną, Valerią Turner, skrzypaczką, utworzyli i są dyrektorami artystycznymi Festiwalu Musica Rondena w Albuquerque.
Guillermo Figueroa wraz z pianista Robertem Koenigiem nagrał dla Eroica Classical trzy sonaty skrzypcowe Bartoka oraz z pianistką Ivonne Figueroa dla NMSO - album muzyki wirtuozowskiej z utworami Wieniawskiego, Sarasate i Kreislera.


MARCIN DYLLA zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie.
Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych.
W latach 1996-2004 siedemnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.
Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Miedzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał również nagrodę krytyków muzycznych "złotą gitarę" dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus ­– Wiedeń, Musikverein ­– Wiedeń, Auditorio Nacional ­– Madryt, Filharmonia ­– St. Petersburg, Kleinhans Music Hall –­ Buffalo N.Y.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary adi. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem Prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem Prof. Carlo Marchione.



„Współczesny Wiedeń – śladami Mozarta”
"W kończącym się 2006 roku muzyczny świat świętuje 250 urodziny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wiedeń - obok Salzburga, miasta narodzin kompozytora – jest drugim ważnym miastem, związanym z Mozartem. Tutaj w naddunajskiej metropolii Mozart spędził ostatnie dziesięć lat swego życia i w tym właśnie mieście powstały jego najważniejsze dzieła. Gdy dodamy do tego wczesne pobyty Mozarta w Wiedniu, gdy był tu jeszcze jako dziecko a potem jako młodzieniec, to otrzymamy liczbę ponad tuzina mieszkań, w których kompozytor mieszkał przez krótszy lub dłuższy czas. Do tego dochodzą również ważne miejsca działalności muzycznej praktykującego muzyka Mozarta. Zamysłem autorów tej wystawy jest podążanie śladami kompozytora po mieście w jego obecnym kształcie – niestety większości mieszkań i miejsc działalności Mozarta nie ma już w dzisiejszym Wiedniu."

Opracowanie projektu: Helmut Kretschmer, Ferdinand Opll, © Wiener Stadt- und Landesarchiv, Wiedeń 2005

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

SPONSOR KONCERTU: PZU SA

Otwarcie ekspozycji w piątek 8 grudnia 2006. Zapraszamy do zwiedzania wystawy od godziny 18.00.


koncerty w Trójmieście

Opinie

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Polsce to: