stat
Impreza już się odbyła

Hiszpania - kraj na rozdrożu

Styczniowe spotkanie Non-fiction to reporterska podróż do Hiszpanii. Polacy mieli więcej szczęścia od Hiszpanów. Nigdy nie poszliśmy ze sobą tak ostro na noże, by została nam rana w pamięci. Nie przeżyliśmy wojny domowej, która podzieliła społeczeństwo na wiele dekad. Hiszpania potrafiła zrzucić bagaż historii, stać się przykładem sukcesu gospodarczego. Potem z dnia na dzień zmieniła się jednak w "chorego człowieka Europy". Powróciły nierozwiązane konflikty z przeszłości, pytania o cenę rozwoju, o gigantyczny skok, który okazał się prowadzić ku kryzysowi.

lis 30

wtorek, godz. 18:00

Wstęp wolny
gru 2

czwartek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Naszymi przewodniczkami będą reportażystki: Katarzyna Kobylarczyk ("Pył z landrynek", "Strup", Wydawnictwo Czarne) i Aleksandra Lipczak ("Ludzie z Placu Słońca", Dowody na Istnienie). Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.

Podczas spotkania można będzie kupić książki autorek. Z Kartą do kultury oferujemy 10% rabatu.

Katarzyna Kobylarczyk - reporterka, autorka książek Strup. Hiszpania rozdrapuje rany, Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty i Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych. Publikowała w m.in. Dzienniku Polskim, Gazecie Wyborczej i Tygodniku Powszechnym. Laureatka dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

Aleksandra Lipczak - jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała też filologię hiszpańską, polonistykę i studia bliskowschodnie. Publikowała między innymi w Gazecie Wyborczej, Wysokich Obcasach, Dużym Formacie, Polityce i Culture.pl. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, którego efektem jest głośny reporterski debiut książkowy Ludzie z Placu Słońca. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie.

Joanna Wiśniowska - dziennikarka współpracująca z Gazetą Wyborczą Trójmiasto, Wysokimi Obcasami, Tygodnikiem Powszechnym i "Krytyką Polityczną".

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Koordynatorką cyklu jest Anna Matusewicz.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: