• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Historie z papieru i sznurka

Aleksandra Lamek
18 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Tkanina z taśm magnetofonowych, obraz z płynnego papieru i filcowy obiekt strukturą przypominający rybie łuski. To tylko niektóre z prac, jakie można oglądać podczas trwającego w Gdyni V Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej.



Swoje prace Joanna Kamirska - Niezgoda tworzy z papieru i wtopionych w niego drobnych przedmiotów Swoje prace Joanna Kamirska - Niezgoda tworzy z papieru i wtopionych w niego drobnych przedmiotów
Gdynia zazwyczaj nie rozpieszcza miłośników sztuki współczesnej. Tym bardziej warto odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, by obejrzeć prace pokazywane tam w ramach V Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej "Eko Balt".

- Wszystkie te prace bliskie są tematyce ekologicznej, zgodnie z naszym tegorocznym hasłem "Eko Balt" - wyjaśnia prezes organizującego imprezę stowarzyszenia Era-Art, Ewa Gołębiowska. - To zagadnienie bardzo aktualne, a jednocześnie na tyle pojemne, że każdy z artystów może zinterpretować je w indywidualny sposób.

W towarzyszącym biennale konkursie wzięli udział profesjonalni artyści z Polski i zagranicy. Jury, które spośród prawie 180 nadesłanych dzieł musiało wybrać zaledwie kilka najlepszych, miało twardy orzech do zgryzienia. - Docenialiśmy zgodność z konkursową tematyką, ale też oryginalność i dojrzałość zgłoszonych prac - mówi Jan Pamuła, jeden z jurorów.

Taka właśnie jest wyróżniona Grand Prix w kategorii malarstwo praca łódzkiej artystki Danieli Jałkiewicz. Pokaźnych rozmiarów obiekt wykonany został z drewna i stanowi niezwykły mariaż malarstwa i płaskorzeźby. Główna nagroda w dziedzinie tkaniny przypadła Renacie Włodarczyk za pracę "Mglisty życiorys" - to wielowarstwowy obiekt przykryty zasłoną z muślinu, pod którą widnieją ludzkie sylwetki.

Równie interesująco prezentują się pozostałe prace gdyńskiego biennale. "Rytmy fal" Agaty Zielińskiej-Głowackiej to impresja na temat morza, wykonana z taśmy magnetofonowej. Ekologiczne przesłanie wystawy podkreśla praca Joanny Kamirskiej-Niezgody, do stworzenia której autorka wykorzystała płynny papier z zatopionymi w nim drobnymi przedmiotami. Niektóre z prac to błyskotliwe przykłady recyklingu artystycznego - tak jest choćby w przypadku pracy Kakuko Ishii "From a string", wykonanej w całości ze zwykłego, brązowego sznurka.

Przy okazji warto zauważyć, że tak specyficzne, a często też bardzo pokaźnych rozmiarów obiekty wymagają wyjątkowej przestrzeni, w której mogłyby zostać odpowiednio zaprezentowane. Jasne, obszerne i nowoczesne sale Muzeum Miasta Gdyni nadają się do tego celu znakomicie. Pozostaje tylko życzyć sobie, by można było częściej oglądać w nich dobrą sztukę współczesną.

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto występuje w tradycyjnym teatrze japońskim Kabuki ?

 

Najczęściej czytane