Wiadomości

Historie z papieru i sznurka

Tkanina z taśm magnetofonowych, obraz z płynnego papieru i filcowy obiekt strukturą przypominający rybie łuski. To tylko niektóre z prac, jakie można oglądać podczas trwającego w Gdyni V Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej.Swoje prace Joanna Kamirska - Niezgoda tworzy z papieru i wtopionych w niego drobnych przedmiotów
Swoje prace Joanna Kamirska - Niezgoda tworzy z papieru i wtopionych w niego drobnych przedmiotów mat. prasowe
Gdynia zazwyczaj nie rozpieszcza miłośników sztuki współczesnej. Tym bardziej warto odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, by obejrzeć prace pokazywane tam w ramach V Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej "Eko Balt".

- Wszystkie te prace bliskie są tematyce ekologicznej, zgodnie z naszym tegorocznym hasłem "Eko Balt" - wyjaśnia prezes organizującego imprezę stowarzyszenia Era-Art, Ewa Gołębiowska. - To zagadnienie bardzo aktualne, a jednocześnie na tyle pojemne, że każdy z artystów może zinterpretować je w indywidualny sposób.

W towarzyszącym biennale konkursie wzięli udział profesjonalni artyści z Polski i zagranicy. Jury, które spośród prawie 180 nadesłanych dzieł musiało wybrać zaledwie kilka najlepszych, miało twardy orzech do zgryzienia. - Docenialiśmy zgodność z konkursową tematyką, ale też oryginalność i dojrzałość zgłoszonych prac - mówi Jan Pamuła, jeden z jurorów.

Taka właśnie jest wyróżniona Grand Prix w kategorii malarstwo praca łódzkiej artystki Danieli Jałkiewicz. Pokaźnych rozmiarów obiekt wykonany został z drewna i stanowi niezwykły mariaż malarstwa i płaskorzeźby. Główna nagroda w dziedzinie tkaniny przypadła Renacie Włodarczyk za pracę "Mglisty życiorys" - to wielowarstwowy obiekt przykryty zasłoną z muślinu, pod którą widnieją ludzkie sylwetki.

Równie interesująco prezentują się pozostałe prace gdyńskiego biennale. "Rytmy fal" Agaty Zielińskiej-Głowackiej to impresja na temat morza, wykonana z taśmy magnetofonowej. Ekologiczne przesłanie wystawy podkreśla praca Joanny Kamirskiej-Niezgody, do stworzenia której autorka wykorzystała płynny papier z zatopionymi w nim drobnymi przedmiotami. Niektóre z prac to błyskotliwe przykłady recyklingu artystycznego - tak jest choćby w przypadku pracy Kakuko Ishii "From a string", wykonanej w całości ze zwykłego, brązowego sznurka.

Przy okazji warto zauważyć, że tak specyficzne, a często też bardzo pokaźnych rozmiarów obiekty wymagają wyjątkowej przestrzeni, w której mogłyby zostać odpowiednio zaprezentowane. Jasne, obszerne i nowoczesne sale Muzeum Miasta Gdyni nadają się do tego celu znakomicie. Pozostaje tylko życzyć sobie, by można było częściej oglądać w nich dobrą sztukę współczesną.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Rozrywka

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Kulinaria

Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami
Od soboty jedzenie tylko na wynos. Nowe obostrzenia dla gastronomii
Nowe obostrzenia: jedzenie tylko na wynos

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?

 

Najczęściej czytane