• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdynia w fotografii Henryka Poddębskiego

Wystawa składa się z fotografii zamieszczonych w albumie pn. "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego".

Kresy w dwóch odsłonach

• Otwarcie wystawy "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego"
w II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, ul. Wolności 22 B nastąpi 9 listopada br,( piątek) o godz.18.00 ( wystawa będzie czynna w dni powszednie do 14 grudnia w godz.8.00-16.00).

Spotkanie z fotografią Henryka Poddębskiego oraz promocja albumu "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego"
"Miasto i port w Gdyni w fotografii Henryka Poddębskiego"


Ten urodzony w Chrzęstowie k. Koniecpola, członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego przez swoje fotografie propagował piękno polskiego krajobrazu. Jego twórczość związana była również z polskim Wybrzeżem i Gdynią. W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni znajduje się sporo negatywów szklanych na których uwiecznił miasto i port w Gdyni w latach 1927-1938.

Zbiory te zaprezentuje Państwu Dariusz Małszycki kustosz zbiorów fotograficznych Muzeum Miasta Gdyni.

Na oba wydarzenia zapraszają organizatorzy: Fundacja INKUBATOR AKTIVECO, II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, wraz ze Szkolną Galerią Sztuki, Fundacja Kulturalne Pomorze oraz kawiarnia Caffe Anioł.

Album (wydany pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego) jest wędrówką po wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej.
Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy. Publikacja jest podróżą w czasie, jest podróżą po Kresach w mistrzowski sposób sfotografowanych w latach 1920 - 1939.

Zdjęcia mają unikatowy charakter, w większości nie były nigdy publikowane. Są one wyrazem najwyższych osiągnięć fotografii krajobrazowej.

Henryk Poddębski posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które fotografował. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast. Piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak Krzemieniec, Brzeżany albo Poczajów.

Jest to pierwsza pozycja wydawnicza prezentująca część dużej, szczęśliwie ocalałej w zniszczonej podczas powstania Warszawie, kolekcji zdjęć Poddębskiego.

Henryk Poddębski nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych, religijnych czy społecznych. Fascynowało go bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach przedstawiających Poleszuków i Hucułów.
Szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą dostrzec można na każdej fotografii.

Poddębski był wyjątkowym fotografikiem. Niestety po wojnie jego spuścizna została zapomniana. Publikacja przywraca pamięć o tym artyście.

Zdjęcia Poddębskiego, wykonywane w latach 20. i 30 ubiegłego wieku, trafiały m.in. do wydawanych przed 1939 rokiem znanych przewodników Mieczysława Orłowicza, znaleźć je można w albumie "Polska w krajobrazie i zabytkach", książkach serii "Cuda Polski".

Opinie

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?