• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańskie Rembrandty. Ryciny z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku

Nie przegapcie okazji, aby zgłębić historię i sztukę Gdańska! Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" realizowanego w ramach projektu "Badanie strat wojennych - Muzeum Rzemiosł".

lip 3

środa, godz. 17:30

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny
lip 7

niedziela, godz. 13:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
18 czerwca, tym razem stacjonarnie, w Oddziale Sztuki Dawnej przy ul. Toruńskiej 1 odbędzie się wykład Alicji Andrzejewskiej-Zając pt. "Gdańskie "Rembrandty". Ryciny z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku".

Historia zespołu akwafort najwybitniejszego, holenderskiego artysty w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku prowadzi nas do postaci gdańskiego kupca Jacoba Kabruna. Na przełomie XVIII i XIX wieku zgromadził on pokaźną kolekcję dzieł sztuki - rycin, rysunków i obrazów, którą przekazał na użytek publiczny gdańszczanom. Nikt wcześniej nie zdobył się na taką hojność. W 1872 roku kolekcja Kabruna znalazła się w nowopowstałym Muzeum Miejskim, a wśród przekazanych dzieł - czterdzieści dziewięć rycin łączonych Rembrandtem van Rijn. Obecnie, zespół ten, mimo iż nieco uszczuplony podczas drugiej wojny światowej, pod względem liczebności plasuje się na czwartym miejscu po rembrandtowskich kolekcjach znajdujących się w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Obok prac pochodzących z różnych etapów twórczości graficznej Rembrandta, w kolekcji znajdowało się także wiele dzieł autorstwa innych grafików wykonanych według obrazów i rysunków holenderskiego mistrza. Jaka jest historia fascynacji Rembrandtem i dlaczego jego twórczość graficzna zajmuje tak ważnie miejsce zarówno w historii sztuki jaki i w historii kolekcjonerstwa? Czy w Gdańsku jego twórczość cieszyła się szczególnym uznaniem? Jaką spuściznę zostawił po sobie Kabrun i dlaczego jest ona tak bardzo ważna dla naszego miasta? Nie przegap tej okazji, aby zgłębić historię i sztukę Gdańska!

Wykłady są częścią projektu "Badanie strat wojennych Muzeum Rzemiosł". Muzeum Rzemiosła Prowincji Prusy Zachodnie (Westpreussisches Provinzial Gewerbe Museum) zostało powołane do życia w Gdańsku 28 grudnia 1881 roku. Na siedzibę muzeum wybrano dawny klasztor franciszkański, w którym mieściły się także Królewska Szkoła Sztuki i Rzemiosła (Königliche Provinzial-Kunst- und Gewerbeschule), oraz Muzeum Miejskie (Stadtmuseum). W ten sposób zabytki dawnego rzemiosła miały stanowić pomoc dydaktyczną dla uczniów szkoły a jednocześnie być uzupełnieniem zbiorów sztuki gromadzonych przez Muzeum Miejskie. Od 1912 roku oba muzea posiadały wspólne kierownictwo i administrację, zaś w 1919 roku utworzyły Gdańskie Zbiory Sztuki.

Informacje praktyczne:
- kiedy: 18.06.2024 (wtorek), godz. 18:00
- gdzie: Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1
- wstęp wolny
- prowadzenie: Alicja Andrzejewska-Zając, kustoszka pracowni grafiki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych"

Opinie

Sprawdź się

W jakich obiektach nie odbywały się pokazy filmów z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych?