• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański Festiwal Muzyczny (8 opinii)

Zapraszamy na kolejną odsłonę Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

Relacja z imprezy

Gdański Festiwal Muzyczny 2015 jest kontynuacją projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka - Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina- Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad - Włodzimierz Nahorny.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W roku ubiegłym Gdański Festiwal Muzyczny zaplanowano w szczególnym terminie, czasie Wielkiego Postu i miesiącu kanonizacji Jana Pawła II, któremu był dedykowany. Z kolei program tegorocznej edycji uwzględnia 330 rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Głównym jego punktem będzie wykonanie monumentalnej Pasji wg. św. Mateusza Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orchestra of the Eighteenth Century.

Do grona międzynarodowej, blisko 100 osobowej grupy artystów dołączy chór chłopięcy z Gdańska - Pueri Cantores Olivenses. Całość poprowadzi Daniel Reuss, który również zgodził się przyjąć funkcje Artysty Rezydenta. Wieczór ten odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej i z racji charakteru dzieła oraz jego wykonawców będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych.

Gdański Festiwal Muzyczny z racji założeń i eklektycznego charakteru nie pretenduje jednak do miana festiwalu muzyki dawnej dlatego też będzie to jedyne wykonanie wykorzystujące instrumentarium z epoki. Pozostałe koncerty poświęcone muzyce barokowej mają udowodnić, że muzykę tego okresu można i powinno wykonywać się na instrumentach współczesnych. Można też przedstawiać ją w różnych, niekoniecznie klasycznych opracowaniach.

Kunst Der Fuge - to tytuł koncertu jednego z najlepszych europejskich kwartetów - Royal String Quartet, w programie którego obok fragmentów słynnego dzieła Bacha usłyszymy utwory znakomitego kompozytora polskiego Pawła Szymańskiego. Das Wohltemperierte Klavier z kolei, to recital bachowski Ewy Pobłockiej uważanej za jedną z najlepszych pianistek grających Bacha na świecie.

Bardzo interesująco zapowiadają się też: koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z solistami: pianistką Ragną Schirmer i organistą Romanem Peruckim w programie którego znajdą się m.in. koncerty Bacha i Haendla, wieczór Poetic Jazz z udziałem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz Carmina Ianicii poemat muzyczny czerpiący z poezji XVI wiecznego polskiego poety języka łacińskiego Klemensa Janickiego połączony z muzyką współczesnego kompozytora Roberta Kanaana.

Festiwal zakończy Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, która będzie wyrazem muzycznej solidarności z Ukrainą. Poprowadzi ją słynny kompozytor i dyrygent, dyrektor artystyczny tej sceny - Mirosław Skoryk.

GDAŃSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2015
REZYDENT FESTIWALU - Daniel Reuss


10 kwietnia 2015r., piątek, 19:00
Centrum św.Jana w Gdańsku
Inauguracja Festiwalu


J.S.Bach - Pasja według. św. Mateusza
Rupert Charlesworth - Ewangelista
Frans Fiselier - Jezus
Franz Vitzthum - alt
Sophie Klussmann - sopran
Fabio Trümpy - tenor
Mattijs van de Woerd - bas
Cappella Amsterdam
Orchestra of the 18th Century
Pueri Cantores Olivenses
Daniel Reuss - dyrygent
Wstęp wolny


11 kwietnia 2015r., sobota, godz. 17:00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku
Nowe Brzmienia Gdańskie

Koncert współczesnych kompozytorów gdańskich
Wstęp wolny

11 kwietnia 2015r., sobota, godz. 19:00
Sala Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Nadzwyczajny recital fortepianowy

Das Wohltemperierte Klavier
Denis Zhdanov - fortepian
Bilety: 15-40 zł

Z przykrością informujemy, że z powodu kontuzji ręki artystki nastąpi zmiana wykonawcy nadzwyczajnego recitalu fortepianowego, który odbędzie się 11 kwietnia 2015 w Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Ewę Pobłocką zastąpi urodzony na Ukrainie Denis Zhdanov. Pianista jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów m.in. im. Marii Canals w Barcelonie, Maj Lind w Helsinkach, Arthur Rubinstein in Memoriam, konkursów w Tibilisi i Rzymie. Jego płyty ukazują się nakładem wydawnictwa NAXOS.

W programie recitalu znajdą się utwory J.S. Bacha, L. van Beethovena, F. Chopina, A. Skriabina i S. Rachmaninowa.

12 kwietnia 2015r., niedziela, godz. 18:00
Sala Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Poetic Jazz

Claas Ueberschär - flugelhorn/trąbka
Enno Dugnus - fortepian
Pawel Wieleba - instrumenty perkusyjne
Lech Wieleba - kontrabas
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
Jerry Gates - dyrygent
Bohdan Jarmołowicz - dyrygent
Bilety: 10-40 zł

13 kwietnia 2015r., poniedziałek, godz. 19:00
Sala Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Carmina Ianicii

Andrzej Pieczyński - recytatyw
Iza Plath - alt
Robert Kanaan - instrumenty elektroniczne
Barock Quartet
Bilety: 15-30 zł

14 kwietnia 2015r., wtorek, godz. 17:00
Studio Koncertowe Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna
Recital fortepianowy

Laureat Estrady Młodych i nagrody im. J.Waldorffa
48 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku
Michał Mossakowski -
Wstęp wolny

14 kwietnia 2015 r., wtorek, godz. 19:00
Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Kunst Der Fuge
Royal String Quartet
Bilety: 15-35zł

15 kwietnia 2015 r., środa, godz. 19:00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Haendel i Bach

Ragna Schirmer - fortepian
Roman Perucki - organy
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech Rajski - dyrygent
Bilety: 10-35 zł

16 kwietnia 2015., czwartek, godz. 17:00
Studio Koncertowe Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna
Recital wokalny

Laureatka Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkurus Wokalnego Impressio Art
Martyna Cymerman - sopran
Anna Mikolon - fortepian
Wstęp wolny

16 kwietnia 2015r., czwartek, godz. 18:00
Dwór Artusa w Gdańsku
Bach - Motety

Jan Łukaszewski - dyrygent
Polski Chór Kameralny
Wstęp wolny

17 kwietnia 2015r., piątek, godz. 19:00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Zakończenie Festiwalu

Gala Wokalna - Kijów w Gdańsku
Mirosław Skoryk - dyrygent
Soliści Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie
Olga Nagorna - sopran
SergiiI Magera - bas
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Bilety: 10-45 zł

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  0-45 zł
Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety w cenie od 10 do 45 zł.
Informacja pod nr tel. 058 320 62 62

Na pozostałe koncerty wstęp wolny.

Opinie (8)

 • Kto jest oranizatorem koncertu? (1)

  j. w.

  • 3 0

  • km z Radia Gdansk

   • 0 0

 • Koncert Poetic Jazz zapowiada się ciekawie!

  • 3 1

 • a po ile bilety?

  • 0 0

 • kicha

  Pamiętam I edycję festiwalu program był tak bardzo atrakcyjny, że chciało się chodzić na wszystkie koncerty. Coś fantastycznego. Niestety, ale obserwuję z roku na rok coraz gorszy repertuar, z roku na rok powtarzający się wykonawcy. Skoro jest to "największy " festiwal na Pomorzu to należałby oczekiwać czegoś więcej od organizatora, czegoś dla zwykłych ludzi, miłego, sympatycznego. Z przykrością stwierdzam, ze obecna edycja jest jedną z najgorszych i niczym nie jest w stanie przyciągnąć słuchacza. Myślę, że dyrektor Mielnik powinien bardziej postarać się i zadbać o prestiż tak dobrze zapowiadającego się festiwalu. Nie wspomnę już nic o reklamie festiwalu, wszystko tajne. Plakatu na mieście zero, przepraszam na Chełmie widziałam duży baner.....to coś. O festiwalu przypadkiem dowiedziałam się ze strony trójmiasto.pl. Na mieście widzę tylko super rozreklamowany festiwal Siesta, którego jest wszędzie pełno - a organizator nie z Gdańska.. Skoro Gdański Festiwal ma być największą imprezą na Pomorzu to niech chociaż ludzie się o tym dowiedzą. Niestety, ale dyrektor festiwalu tym razem nie popisał się. A szkoda!!!!!

  • 11 6

 • Zgadzam się w 100%

  • 5 2

 • inauguracja festiwalu w duzym, dobrym stylu. Razi jednak sposób organizacji wejść. Prawo do kultury mają wszyscy, nie tylko sponsorzy. Na całe szczescie ludzie bez zaproszen mogli wysłuchać dobrej muzyki po odstaniu swojego czasu w upokarzającym ogonku. Przez moment ta sytuacja przypominała rozdawnictwo chleba i miedziaków ubogiej miejskiej hołocie po drzwiami koscioła.
  Patron takich bezczelnych zachowań rodem ze sredniowiecza nawet nie był łaskaw wysłuchać pierwszej czesci koncertu. Pzryszedł, cos tam pobekał, kazał wszystkim wstać i zanim koncert sie rozpoczął chyłkiem sobie poszedł.
  Niemniej, nasze zapoznienie cywilizacyjne nie przycmiło blasku jakim skrzył sie tego wieczoru prawdziwy diament w historii muzyki i w teczce kompozytorskiej Wielkiego Lipskiego Kantora. Szkoda , ze nie częsciej w Gdańsku....
  Na co dzień pozostają retransmisje wspaniałych oper i koncertów w kinie zorganizowanym w nowej filharmonii na ołowiance.
  Przynajmniej ta... no...jak jej tam... Lechia Gdańsk wygrała z wawą..1:0. Ambicje Kibiców są zaspokojone (na jakiś czas).

  • 7 1

 • no faktycznie w ogonku przed inauguracyjnym koncertem staliśmy z głupimi minami. eh. tym bardziej że szęśliwi posiadacze wejściówek szybciutko po pierwszej części zwinęli się do domu... dzięki temu jednak w końcu można było usiąśc na miejscach gdzie dobrze słychac. Akustyka w Janie jest fatalna. Do przerwy siedziałam z boku w pierwszym rzędzi za transeptem. Instrumentów, z drobnymi wyjatkami, praktycznie nie było słychać. Dopiero po przerwie, siedząc bliżej po raz pierwszy usłyszałam lutnię i mogłam w pełni docenić cudowne brzmienie orkiestry. Chór też zabrzmiał zupełnie inaczej... ah. no ale musiałam poczekać aż godni otrzymania zaproszeń uciekną znudzeni.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje: