• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański Festiwal Muzyczny (8 opinii)

Zapraszamy na kolejną odsłonę Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

Gdański Festiwal Muzyczny 2015 jest kontynuacją projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka - Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina- Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad - Włodzimierz Nahorny.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W roku ubiegłym Gdański Festiwal Muzyczny zaplanowano w szczególnym terminie, czasie Wielkiego Postu i miesiącu kanonizacji Jana Pawła II, któremu był dedykowany. Z kolei program tegorocznej edycji uwzględnia 330 rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Głównym jego punktem będzie wykonanie monumentalnej Pasji wg. św. Mateusza Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orchestra of the Eighteenth Century.

Do grona międzynarodowej, blisko 100 osobowej grupy artystów dołączy chór chłopięcy z Gdańska - Pueri Cantores Olivenses. Całość poprowadzi Daniel Reuss, który również zgodził się przyjąć funkcje Artysty Rezydenta. Wieczór ten odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej i z racji charakteru dzieła oraz jego wykonawców będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych.

Gdański Festiwal Muzyczny z racji założeń i eklektycznego charakteru nie pretenduje jednak do miana festiwalu muzyki dawnej dlatego też będzie to jedyne wykonanie wykorzystujące instrumentarium z epoki. Pozostałe koncerty poświęcone muzyce barokowej mają udowodnić, że muzykę tego okresu można i powinno wykonywać się na instrumentach współczesnych. Można też przedstawiać ją w różnych, niekoniecznie klasycznych opracowaniach.

Kunst Der Fuge - to tytuł koncertu jednego z najlepszych europejskich kwartetów - Royal String Quartet, w programie którego obok fragmentów słynnego dzieła Bacha usłyszymy utwory znakomitego kompozytora polskiego Pawła Szymańskiego. Das Wohltemperierte Klavier z kolei, to recital bachowski Ewy Pobłockiej uważanej za jedną z najlepszych pianistek grających Bacha na świecie.

Bardzo interesująco zapowiadają się też: koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z solistami: pianistką Ragną Schirmer i organistą Romanem Peruckim w programie którego znajdą się m.in. koncerty Bacha i Haendla, wieczór Poetic Jazz z udziałem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz Carmina Ianicii poemat muzyczny czerpiący z poezji XVI wiecznego polskiego poety języka łacińskiego Klemensa Janickiego połączony z muzyką współczesnego kompozytora Roberta Kanaana.

Festiwal zakończy Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, która będzie wyrazem muzycznej solidarności z Ukrainą. Poprowadzi ją słynny kompozytor i dyrygent, dyrektor artystyczny tej sceny - Mirosław Skoryk.

GDAŃSKI FESTIWAL MUZYCZNY 2015
REZYDENT FESTIWALU - Daniel Reuss


10 kwietnia 2015r., piątek, 19:00
Centrum św.Jana w Gdańsku
Inauguracja Festiwalu


J.S.Bach - Pasja według. św. Mateusza
Rupert Charlesworth - Ewangelista
Frans Fiselier - Jezus
Franz Vitzthum - alt
Sophie Klussmann - sopran
Fabio Trümpy - tenor
Mattijs van de Woerd - bas
Cappella Amsterdam
Orchestra of the 18th Century
Pueri Cantores Olivenses
Daniel Reuss - dyrygent
Wstęp wolny


11 kwietnia 2015r., sobota, godz. 17:00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku
Nowe Brzmienia Gdańskie

Koncert współczesnych kompozytorów gdańskich
Wstęp wolny

11 kwietnia 2015r., sobota, godz. 19:00
Sala Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Nadzwyczajny recital fortepianowy

Das Wohltemperierte Klavier
Denis Zhdanov - fortepian
Bilety: 15-40 zł

Z przykrością informujemy, że z powodu kontuzji ręki artystki nastąpi zmiana wykonawcy nadzwyczajnego recitalu fortepianowego, który odbędzie się 11 kwietnia 2015 w Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Ewę Pobłocką zastąpi urodzony na Ukrainie Denis Zhdanov. Pianista jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów m.in. im. Marii Canals w Barcelonie, Maj Lind w Helsinkach, Arthur Rubinstein in Memoriam, konkursów w Tibilisi i Rzymie. Jego płyty ukazują się nakładem wydawnictwa NAXOS.

W programie recitalu znajdą się utwory J.S. Bacha, L. van Beethovena, F. Chopina, A. Skriabina i S. Rachmaninowa.

12 kwietnia 2015r., niedziela, godz. 18:00
Sala Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Poetic Jazz

Claas Ueberschär - flugelhorn/trąbka
Enno Dugnus - fortepian
Pawel Wieleba - instrumenty perkusyjne
Lech Wieleba - kontrabas
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
Jerry Gates - dyrygent
Bohdan Jarmołowicz - dyrygent
Bilety: 10-40 zł

13 kwietnia 2015r., poniedziałek, godz. 19:00
Sala Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Carmina Ianicii

Andrzej Pieczyński - recytatyw
Iza Plath - alt
Robert Kanaan - instrumenty elektroniczne
Barock Quartet
Bilety: 15-30 zł

14 kwietnia 2015r., wtorek, godz. 17:00
Studio Koncertowe Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna
Recital fortepianowy

Laureat Estrady Młodych i nagrody im. J.Waldorffa
48 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku
Michał Mossakowski -
Wstęp wolny

14 kwietnia 2015 r., wtorek, godz. 19:00
Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Kunst Der Fuge
Royal String Quartet
Bilety: 15-35zł

15 kwietnia 2015 r., środa, godz. 19:00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Haendel i Bach

Ragna Schirmer - fortepian
Roman Perucki - organy
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech Rajski - dyrygent
Bilety: 10-35 zł

16 kwietnia 2015., czwartek, godz. 17:00
Studio Koncertowe Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna
Recital wokalny

Laureatka Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkurus Wokalnego Impressio Art
Martyna Cymerman - sopran
Anna Mikolon - fortepian
Wstęp wolny

16 kwietnia 2015r., czwartek, godz. 18:00
Dwór Artusa w Gdańsku
Bach - Motety

Jan Łukaszewski - dyrygent
Polski Chór Kameralny
Wstęp wolny

17 kwietnia 2015r., piątek, godz. 19:00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Zakończenie Festiwalu

Gala Wokalna - Kijów w Gdańsku
Mirosław Skoryk - dyrygent
Soliści Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie
Olga Nagorna - sopran
SergiiI Magera - bas
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Bilety: 10-45 zł

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  0-45 zł
Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety w cenie od 10 do 45 zł.
Informacja pod nr tel. 058 320 62 62

Na pozostałe koncerty wstęp wolny.

Opinie (8)

 • Kto jest oranizatorem koncertu? (1)

  j. w.

  • 3 0

  • km z Radia Gdansk

   • 0 0

 • Koncert Poetic Jazz zapowiada się ciekawie!

  • 3 1

 • a po ile bilety?

  • 0 0

 • kicha

  Pamiętam I edycję festiwalu program był tak bardzo atrakcyjny, że chciało się chodzić na wszystkie koncerty. Coś fantastycznego. Niestety, ale obserwuję z roku na rok coraz gorszy repertuar, z roku na rok powtarzający się wykonawcy. Skoro jest to "największy " festiwal na Pomorzu to należałby oczekiwać czegoś więcej od organizatora, czegoś dla zwykłych ludzi, miłego, sympatycznego. Z przykrością stwierdzam, ze obecna edycja jest jedną z najgorszych i niczym nie jest w stanie przyciągnąć słuchacza. Myślę, że dyrektor Mielnik powinien bardziej postarać się i zadbać o prestiż tak dobrze zapowiadającego się festiwalu. Nie wspomnę już nic o reklamie festiwalu, wszystko tajne. Plakatu na mieście zero, przepraszam na Chełmie widziałam duży baner.....to coś. O festiwalu przypadkiem dowiedziałam się ze strony trójmiasto.pl. Na mieście widzę tylko super rozreklamowany festiwal Siesta, którego jest wszędzie pełno - a organizator nie z Gdańska.. Skoro Gdański Festiwal ma być największą imprezą na Pomorzu to niech chociaż ludzie się o tym dowiedzą. Niestety, ale dyrektor festiwalu tym razem nie popisał się. A szkoda!!!!!

  • 11 6

 • Zgadzam się w 100%

  • 5 2

 • inauguracja festiwalu w duzym, dobrym stylu. Razi jednak sposób organizacji wejść. Prawo do kultury mają wszyscy, nie tylko sponsorzy. Na całe szczescie ludzie bez zaproszen mogli wysłuchać dobrej muzyki po odstaniu swojego czasu w upokarzającym ogonku. Przez moment ta sytuacja przypominała rozdawnictwo chleba i miedziaków ubogiej miejskiej hołocie po drzwiami koscioła.
  Patron takich bezczelnych zachowań rodem ze sredniowiecza nawet nie był łaskaw wysłuchać pierwszej czesci koncertu. Pzryszedł, cos tam pobekał, kazał wszystkim wstać i zanim koncert sie rozpoczął chyłkiem sobie poszedł.
  Niemniej, nasze zapoznienie cywilizacyjne nie przycmiło blasku jakim skrzył sie tego wieczoru prawdziwy diament w historii muzyki i w teczce kompozytorskiej Wielkiego Lipskiego Kantora. Szkoda , ze nie częsciej w Gdańsku....
  Na co dzień pozostają retransmisje wspaniałych oper i koncertów w kinie zorganizowanym w nowej filharmonii na ołowiance.
  Przynajmniej ta... no...jak jej tam... Lechia Gdańsk wygrała z wawą..1:0. Ambicje Kibiców są zaspokojone (na jakiś czas).

  • 7 1

 • no faktycznie w ogonku przed inauguracyjnym koncertem staliśmy z głupimi minami. eh. tym bardziej że szęśliwi posiadacze wejściówek szybciutko po pierwszej części zwinęli się do domu... dzięki temu jednak w końcu można było usiąśc na miejscach gdzie dobrze słychac. Akustyka w Janie jest fatalna. Do przerwy siedziałam z boku w pierwszym rzędzi za transeptem. Instrumentów, z drobnymi wyjatkami, praktycznie nie było słychać. Dopiero po przerwie, siedząc bliżej po raz pierwszy usłyszałam lutnię i mogłam w pełni docenić cudowne brzmienie orkiestry. Chór też zabrzmiał zupełnie inaczej... ah. no ale musiałam poczekać aż godni otrzymania zaproszeń uciekną znudzeni.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Festiwal Teatru Polskiego i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w roku 2019 odbył się po raz: