• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańska Jesień Pianistyczna

8 listopada zapraszamy na Inaugurację Gdańskiej Jesieni Pianistycznej.

Dwa arcydzieła wielkiej symfoniki prezentowane na koncercie inaugurującym, choć powstały zaledwie w odstępie 70 lat stanowią dwa bieguny, jeżeli o chodzi o wyraz i ekspresję. V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena to sztuka apollińska, którą cechuje niezwykła równowaga, spokój i wyważenie proporcji. Fortepian i orkiestra stanowią tu przeciwstawne, zmagające się siły, ale w całości dzieła panuje prawdziwe olimpijski spokój. Nic dziwnego, że koncert ten otrzymał przydomek Cesarski.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Natomiast V Symfonia Czajkowskiego to wybuch namiętności. Chociaż Czajkowski zachowuje klasyczną formę czteroczęściowej symfonii, wywodzącej się z beethovenowskich tradycji, napełnia te klasyczną formą romantycznymi treściami. Dokonuje zresztą pewnej ważnej modyfikacji klasycznej formy, ponieważ podobnie jak w IV Symfonii Czajkowski wprowadza temat przewodni, który przewija się przez wszystkie części. I chociaż V Symfonia nie posiada programu, mamy wrażenie, że przewijający się poprzez wszystkie części temat ma charakter tematu losu, podobnie jak to ma miejsce w IV Symfonii, gdzie sam kompozytor tak wyjaśnia swoją myśl muzyczną. Oba wielkie dzieła usłyszymy w wykonaniu znakomitych polskich wykonawców. Młody pianista Szymon Nehring, którego karierę rozpoczął sukces na Konkursie Chopinowskim, wyraźnie rozszerza swój repertuar poza romantyczne ramy i chętnie sięga zarówno do klasyki, jak i muzyki XX wieku. Marek Pijarowski - jeden z najbardziej doświadczonych polskich dyrygentów, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu i I dyrygent Filharmonii Poznańskiej jest częstym i cenionym gościem polskich filharmonii.

Program Gdańskiej Jesieni Pianistycznej


Piątek, 08/11/2019, 19:00
Sala Koncertowa


Inauguracja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Spokój i namiętność

Orkiestra Symfoniczna PFB
Marek Pijarowski - dyrygent
Szymon Nehring - fortepian
Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Ludwig van Beethoven - V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 [37']
Przerwa [20']
Piotr Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64 [50']

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?