stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańscy architekci. Historie różne, przeszłość i współczesność

Czy wiemy i pamiętamy, o tych, którzy tworzyli kultowe miejsca w mieście? Współautorem Domu Technika czy Placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stoczniowców był Szczepan Baum (1931 - 2014), o którym w ramach cyklu wykładów Akademia Gdańska opowie Małgorzata Kolesińska. Spotkanie odbędzie się 25 czerwca o godz. 18.00.

- Tematem wykładu będzie wspomnienie o Szczepanie Baumie (1931-2014), architekcie, którego projekty wpisują się w nurt architektury modernizmu i postmodernizmu. Zaprojektował wiele znanych obiektów, znajdujących się w Gdańsku. Głównym tematem jego projektów były kościoły, których zaprojektował ponad 20. Jest także współautorem Domu Technika czy Placu Solidarności - mówi Małgorzata Kolesińska.

Małgorzata Kolesińska, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Urzędzie Konserwatora Miejskiego a potem Wojewódzkiego. Prowadziła własną firmę, projektuje wnętrza i architekturę. W 2018 roku zespół, w składzie którego była (Design 26) otrzymał wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdańska za najlepszą gdańską realizację architektoniczną 2016-2017 za projekt OLIWSKI RATUSZ KULTURY. Od 7 lat zawodowo związana z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, gdzie m.in. pełniła funkcje kierownika Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej, obecnie zajmuje się gdańskimi pomnikami. Pasjonuje się Gdańskiem, jego historią i współczesnością.

Cykl wykładów Akademia Gdańska poświęcony jest opowieściom, w których dowiadujemy się, że o potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki sława Gdańska był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała żywa. Podczas dwunastu wykładów poznamy m.in.: dawnych gdańskich architektów, burmistrzów, duszpasterzy czy fotografów.

Akademia Gdańska | Gdańscy architekci, historie różne, przeszłość i współczesność | Małgorzata Kolesińska, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

---

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2019

25 czerwca Gdańscy architekci, historie różne, przeszłość i współczesność | Małgorzata Kolesińska, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

24 września, Wokół "Akcji Gitter". Gdańszczanie aresztowani po zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 r. | Piotr Chruścielski, Muzeum Stutthof

29 października, Gdańscy Żydzi w służbie świata | Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku

26 listopada, Znani i nieznani burmistrzowie Głównego Miasta Gdańska w okresie późnego średniowiecza | Beata Możejko, Uniwersytet Gdański

10 grudnia, Ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977) - duszpasterz gdańskich grekokatolików | Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?