Feta przeprowadza się na Dolne Miasto

Najnowszy artukuł na ten temat Udana Feta na bastionach
Iluminacje francuskiej grupy Carabosse będą jedną z głównych atrakcji XIII edycji Fety.
Iluminacje francuskiej grupy Carabosse będą jedną z głównych atrakcji XIII edycji Fety. Brice Hugault, Zarco, Karlito/ mat. promocyjne

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta przenosi się na Dolne Miasto. Elwira Twardowska, dyrektor festiwalu, podzieliła się z nami wiadomościami o najbliższej edycji Festiwalu, który tradycyjnie jest jedną z największych atrakcji sezonu letniego w Gdańsku.Nim Gdańskiem zawładną teatry uliczne, minie jeszcze przeszło pół roku, jednak już teraz co nieco wiadomo o kształcie przyszłorocznej Fety. XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta odbędzie się między 16 a 20 lipca. - Chociaż wszystko zależy od środków, których w tej chwili jest trochę za mało na pięciodniowy festiwal - mówi Elwira Twardowska, dyrektor festiwalu.

Tym razem motywem głównym festiwalu będą żywioły. - Ogień, powietrze i woda dominują wśród przeglądanych przez nas ofert. Trochę trudniej jest z ziemią, ale mamy już upatrzonych Portugalczyków, robiących spektakl o górnikach, którzy wyszli na powierzchnię. I myślę, że coś jeszcze znajdziemy - mówi Elwira Twardowska.

Przeżyj to jeszcze raz: zobacz fragmenty najciekawszych spektakli w historii Fety!


Trwają prace nad programem festiwalu. Wiadomo już, że jedną z gwiazd Fety będzie francuska grupa Carabosse. - Oni robią w zasadzie instalacje, piękne płonące instalacje na całym świecie - iluminują wszystko co się da - opisuje pani dyrektor.

Oprócz francuskiego teatru, zobaczymy również m.in. przedstawicieli teatru hiszpańskiego, jednak o konkretnych realizacjach dyrektorka festiwalu mówi niechętnie. - Chciałabym zaprosić Teatr Akhe z Sankt Petersburga z "Mokrym weselem", bo w ubiegłym roku nie mogłam dla nich znaleźć właściwego miejsca, a na Dolnym Mieście są dla nich przestrzenie wymarzone. Również niemiecka formacja Titanic z "Odysem" jest brana pod uwagę... Ofert z całego świata przychodzi bardzo dużo, ale podjęcie ostatecznych decyzji wiąże się z kalkulacją - mamy tyle środków, ile mamy w budżecie od lat, a ceny realizacji poszły w górę. I to nie tylko dlatego, że teatry są droższe, a są dużo droższe, ale w latach dziewięćdziesiątych były specjalne oferty promocyjne na Polskę, którą traktowano jak państwa z trzeciego świata. Teraz płacimy po prostu tyle samo co inni.

Ponownie w programie festiwalu pojawi się produkcja specjalna Fety - Teatru na Specjalne Okoliczności. Choreografii widowiska podjął się Jacek Krawczyk z Teatru Okazjonalnego, a sama dyrektorka Fety zajmie się reżyserią spektaklu - Będzie to "Nić Ariadny", spektakl inspirowany twórczością Waldemara Marszałka. Śledzę ją od początku, a to, co Marszałek maluje obecnie, to jest już teatr.

Jednak najważniejszą nowością jest druga już zmiana lokalizacji festiwalu.

- Chcemy się wyprowadzić ze Śródmieścia. Jest miejsce w Gdańsku, które oglądałam pod kątem naszego festiwalu, dotychczas niewypromowane i dobrze byłoby tam zaprowadzić turystów - to Opływ Motławy i bastiony dawnych fortyfikacji Gdańska. Tam jest pięknie, to jest autentycznie stary Gdańsk. Wszystko się tam zmieści, a ukształtowanie terenu daje wiele możliwości: można np. umieścić aktorów w dole, rozmieszczając widzów na zboczach - zauważa dyrektor Fety.

Kwestią otwartą pozostaje budowa sceny amfiteatralnej na biletowane spektakle. - Przestrzeń amfiteatralna daje komfort, bo dobrze widać przedstawienie, ale wcale nie jest łatwo znaleźć teatry, które się w niej mieszczą. Tymczasem na Dolnym Mieście jest bardzo naturalna przestrzeń amfiteatralna. To, czy postawimy trybuny, będzie zależało od tego, czy będzie taka potrzeba, nie ma co robić tego na siłę - mówi Elwira Twardowska.

Feta w nowej lokalizacji na pewno spełni również inną rolę, w której festiwal specjalizuje się od lat. Wypromuje nie tylko mało znane miejsce, ale i nauczy mieszkańców Trójmiasta i turystów nieznanych im nazw tych części miasta, w których występują teatry. Elwira Twardowska nie ukrywa: - Z wielką frajdą pokażę ludziom Dolne Miasto, bo nawet gdańszczanie niekoniecznie tam byli. Nasi widzowie poznają Gdańsk dzięki festiwalowi - np. Plac Kobzdeja, kiedy wytłumaczyłam gdzie jest, to już nie było problemów z rozpoznaniem tego miejsca. Podobnie było z drogą do Filharmonii Bałtyckiej. Tłumaczyłam ludziom - przez dwie bramy, przez dwa mosty i w lewo. Nawet jak się zna Gdańsk, to ciekawe, nieznane miejsca się wynajduje po drodze.

Nowa lokalizacja niesie za sobą również kłopoty, z jakimi muszą zmierzyć się organizatorzy. Kwestią do uzgodnienia pozostaje sprawa gastronomii podczas festiwalu, ponieważ na Dolnym Mieście zwyczajnie jej brakuje.

- Chciałabym uniknąć piwa. Robimy przymiarki, by zaprosić importerów wina, ponieważ wolałabym, aby widzowie pili lampkę wina niż piwo z puszek i kufli - dodaje Elwira Twardowska. - Na pewno jest też problem z parkingami. To nowy teren, więc wymaga bardzo szczegółowego rozpoznania. Są spore parkingi przy Urzędzie Marszałkowskim. Biorąc pod uwagę to, że festiwal odbywać się będzie głównie w weekend, gdy nie będzie urzędników ani interesantów powinniśmy się dogadać.

Przed organizatorami Fety wielkie wyzwanie, by utrzymać dotychczasowe zainteresowanie festiwalem kojarzonym przecież z historycznym śródmieściem Gdańska. Na pewno zmieni się charakter publiczności, którą nierzadko stanowili przypadkowi przechodnie, dający się porwać teatralnej magii. Teraz publiczność stanowić będą świadomi widzowie festiwalu, którzy bez względu na pogodę corocznie przychodzili zobaczyć artystów z całego świata. Czy Feta przyciągnie ich do mającej nie najlepszą sławę, ale niezwykle urokliwej i nieco zapomnianej dzielnicy Gdańska? Miejmy nadzieję, że tak.

Te miejsca zapełnią się artystami i festiwalową publicznością
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl

Opinie (36)

 • i grunt

  na dolnym miescie znowu zdrozeje.

  • 0 0

 • Dobry pomysł!

  Wszystko co sprawi że Dolne miasto zyska na atrakcyjności jest OK.

  • 0 0

 • No prawie spadłam z krzesła (5)

  Większość spektakli jest późnym wieczorem, a nawet nocą. Już widzę te tłumy na Dolnym Mieście łaknące kontaktu z miejscowymi wieczorową porą (jeden autobus nr121 jeżdżący z rzadka z pewnością bedzie stanowił również zachętę). Powodzenia performerzy, kuglarze itp., ale rozsądek podpowiada nie pojawiać się bez kasków i kamizelek kuloodpornych. To może być ciekawy happening - INTEGRACJA 2009.

  • 4 0

  • (3)

   To nie prowokuj, tyle lat dojeżdżam na różne imprezy do tego miasta, tutejsza nie jestem, a nigdy nic mi się nie stało.

   • 0 0

   • do JAKIEGO miasta (2)

    dojeżdżasz na imprezy?

    • 0 0

    • (1)

     W tekście mowa jest o Gdańsku, przeczytaj.

     • 0 0

     • W tekście mowa jest

      o konkretnej dzielnicy Gdańsk - DOLNYM MIEŚCIE. Tłumaczy cię to, żeś ze wsi, ale Gdańsk Gdańskowi nierówny.

      • 0 0

  • w dolnym imprezy? :D chyba w jakichś melinach u miejscowych dresiarzy z którymi publiczność na pewno będzie miała pzryjemność się zapoznać :) Aktorzy zapewne również. No i ciekawe jak to wszystko przetrzymają dekoracje i wystrój ;] Powodzenia zyczę w tym nierefolmowalnym kawałku miasta. Może od razu na Orunię?

   • 0 0

 • moje ulubione forty! brawo! (2)

  • 1 0

  • jakie forty baranie? (1)

   gdzie tam forty widzisz? ja widzę kompleks bastionów :/

   • 0 0

   • baran

    odkrył Amerykę;)

    Ja widzę fortyfikacje.

    • 0 0

 • Rozumiem -WINO te po ok 5zł., tego na Łąkowej nie brak...
  haha..

  • 0 0

 • Dolne Miasto - historia Gdanska

  Brawo Organizatorzy.Promujcie Dolne Miasto,przeciez to najpiekniejsze zaplecze Srodmiescia.Tak od dawna czyni Europa ze swoimi ,czasem zapomnianymi perelkami.Stereotyp o tej czesci miasta nalezy zmieniac i takimi pomyslami wlasnie to czynimy.

  • 1 0

 • Promować Dolne Miasto

  Zdecydowanie - nie sprzedawać piwa - przecież teatr uliczny to nie piknik z grillem.

  Dogadać się z policją o wzmożone patrole, bo bezpieczeństwo tam nie jest na przyzwoitym poziomie !

  Mogę zapłacić o 2 zł więcej za bilet byle by podnieść poziom bezpieczeństwa a tym samym i poziom odbioru ( w zeszłym roku pijani menele wykrzykujący pod trybunami przeszkadzali i nie tylko ... ).

  W śródmieściu menele z tamtych rejonów przeszkadzali a co dopiero jak dupy nawet nie będą musieli ruszać.

  • 0 0

 • Jeśli chodzi o ziemię, to ziemniaki z Biedronki polecają się do teatru.

  A może patronat obejmie sam Wódz Naczelny IV RP?

  • 0 0

 • pomysł bardzo dobry, super okolice, super miejsce, od centrum kawałeczek.
  musza tylko popracowac nad własciwa informacja dla turystów, no i zadbac troche więcej o bezpieczeństwo tych rejonów w okresie fet.
  straz miesja rzut kamieniem, chęci tylko trzeba.

  • 0 0

 • Forma Edukacji Tamtejszej pAtologii

  ciekawe ile materiału do badan wyłowią trojmiejscy patolodzy nastepnego dnia z okolicznych rozlewisk po tym jak miejscowi młodzieńcy zgotuja powitanie turystom oraz innym spragnionym FETY;)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?

 

Najczęściej czytane