• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Feta ponownie na bastionach

Łukasz Rudziński
19 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Grotest Maru stworzy opowieść na kanwie legend o bastionach. Jak to będzie wyglądać przekonamy się w połowie lipca. Grotest Maru stworzy opowieść na kanwie legend o bastionach. Jak to będzie wyglądać przekonamy się w połowie lipca.

Najbliższa, XIV edycja Fety ponownie odbędzie się na Starym Przedmieściu i na Dolnym Mieście. Przez cztery dni (15-18 lipca 2010) widzowie zobaczą jeszcze więcej teatru niż w ubiegłym roku, w tym stworzoną na podstawie legend historię terenu, na którym odbywa się festiwal.



- Zostajemy w tym samym miejscu co w zeszłym roku - oznajmia Aleksandra Twardowska, jedna z organizatorek festiwalu FETA.- Tym razem planujemy sięgnąć aż za najbardziej oddalony bastion Wilk. Do festiwalu przystąpimy z hasłem "Mity, legendy i historie prawdziwe".

W temacie festiwalu utrzymane zostaną głównie spektakle nocne. Ich lista nie jest jeszcze określona, ale już teraz wiadomo, że do Gdańska zawitają teatry z Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Rosji i prawdopodobnie z Francji. Udziałem w festiwalu zainteresowane są zespoły z Palestyny, Izraela i Indonezji. - Niczego nie obiecujemy, ale poważnie zastanawiamy się nad ich obecnością - przyznaje Aleksandra Twardowska.

Znana jest już jedna z gwiazd Fety. - Okolice bastionów to idealna przestrzeń dla teatrów, które uprawiają teatr typu "site-specific" [przedstawienia stworzone od podstaw z myślą o konkretnej, określonej przestrzeni - przyp. red.] i w tym roku szykujemy taki spektakl. To ukłon dla tutejszej publiczności, która tak ciepło i życzliwie nas przyjęła - mówi organizatorka Fety.

Niemiecki teatr Grotest Maru specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach, które realizuje w całej Europie. W Gdańsku Niemcy przedstawią historię stworzoną na podstawie legend, które wiążą się z terenem Dolnego Miasta i okolic bastionów. Przedstawienie powstanie na podstawie historii związanych tą okolicą, potrwać ma około dwóch godzin. Rozpocznie się jeszcze przed zmierzchem, a skończy po zmroku. W 2003 roku ta sama grupa zaprezentowała w Gdańsku "Paradę Narrnię".

Na festiwalu pojawią się mapki, opisujące miejsce startu i trasy parad, czy spektakli stacyjnych. Wiele spektakli granych będzie kilkakrotnie i o różnej porze. Niektóre nocne produkcje mają być grane równocześnie. Ponownie w jeden z festiwalowych wieczorów odbędzie się koncert formacji alternatywnej.

Planowana jest także "niespodzianka", przypominająca nieco "Szafę poezji" z minionej edycji, do której każdy mógł wejść i posłuchać poezji. Przez cały czas festiwalu będzie możliwość wzięcia udziału w specjalnym spektaklu, stworzonym z myślą o udziale tylko jednego widza.

Na zamknięcie festiwalu zaplanowano nietypowe, wodne przedstawienie. - Jeśli nasza propozycja na spektakl wodny dojdzie do skutku, to publiczność zobaczy teatr, jakiego jeszcze na Fecie nie było - kończy tajemniczo Aleksandra Twardowska.

Nadchodząca Feta, w odróżnieniu od XIII edycji, na niektóre spektakle będzie miała wstęp biletowany (cena biletu wyniesie 5 zł od osoby).

Konkurs FOTO FETA!

Robiłeś zdjęcia podczas festiwalu w 2009 roku? Prześlij je organizatorom i weź udział w konkursie. Do wygrania atrakcyjne nagrody i udział w wystawie podsumowującej ostatnią Fetę.
Termin zgłaszania prac - 31 marca.

Przypominamy również o trwającym konkursie na plakat Fety 2010.

Opinie (15)

  • x nadzieja

    czy można by było zrealizować spektakl ,który nie został zrealizowany w całości z tym efektem świateł i lampek na polance w nocy
    i przerwano związku z burzą a miał być cudowny ....... nie jestem pewna
    czy to był niemiecki teatr......

    • 0 0

  • fajne miejsce ale

    miejsce bardzo fajne ale zeszłoroczna organizacja pozostawia wiele do zyczenia
    ludzie biegali z jednego miejsca na drugie bo nie było wiadomo gdzie akurat bedzie spektakl, brak opisów bestionów i jakieś punkty gastronomiczne też by sie przydały

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?

 

Najczęściej czytane