• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Festiwal Szekspirowski bez Złotego Yoricka

Łukasz Rudziński
1 czerwca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Hamlet" w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to jedyny wyróżniony spektakl w konkursie o Złotego Yoricka za sezon 2010/2011. Nagrody głównej konkursu nie przyznano. "Hamlet" w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to jedyny wyróżniony spektakl w konkursie o Złotego Yoricka za sezon 2010/2011. Nagrody głównej konkursu nie przyznano.

Zapowiada się trudny rok dla Szekspira. Festiwal Szekspirowski ma o połowę mniejszy budżet niż w 2010 roku, a poziom polskich produkcji szekspirowskich nie przekonał kapituły do wręczenia Złotego Yoricka. Przyznano jedynie wyróżnienie dla "Hamleta" Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.



Festiwal Szekspirowski to:

Kryzys polskich inscenizacji dzieł Williama Szekspira obserwujemy od kilku lat. Powstaje ich coraz mniej, a te realizowane rzadko wykraczają poza lekturowe odczytanie. Jednak podczas minionej edycji zaprezentowano aż cztery spektakle w finale konkursu o Złotego Yoricka - ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira, które (abstrahując od ich poziomu artystycznego) prezentowały odmienne, różnorodne podejście do tekstów Szekspira.

Tym razem do konkursu zgłoszono ledwie pięć produkcji (o połowę mniej niż ubiegłym roku) - "Tragedia Makbeta" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reż. Redbad Klijnstra), "Romeo i Julia" z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie (reż. Cezary Domagała), "Wieczór Trzech Króli" z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (reż. Gennady Trostyanetskiy), "Makbet" z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (reż. Krzysztof Prus) oraz "Hamlet" z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (reż. Radosław Rychcik). Monika Żółkoś, selekcjonerka konkursu, zdecydowała, że na wyróżnienie w konkursie zasługuje tylko ostatnia z wymienionych produkcji.

- Radosław Rychcik pokazał "Hamleta" poklejonego z rozmaitych klisz kulturowych. Widać w nim odniesienia zarówno do popkultury, jak i do tradycji inscenizacyjnej (głównie "Hamleta" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego), można z łatwością doszukać się inspiracji sztuką filmową i artystami z kręgu sztuki krytycznej - uzasadnia swój wybór Żółkoś. - Przedstawienie Rychcika jest prawdziwie przekorne: niektóre sceny reżyser rozgrywa niespiesznie, akcentując emocjonalne niuanse pomiędzy bohaterami, inne "załatwia" teatralnym skrótem lub błyskotliwym pomysłem. Inscenizacja z Kielc nie jest pozbawiona słabych stron i jak na ironię okazuje się nią oryginalny pomysł reżysera, by dramatyczny splot wydarzeń umotywować konfliktem pokoleń.

To jedyna konkursowa propozycja zaproszona na jubileuszowy, piętnasty Festiwal Szekspirowski, ale nie jedyna polska propozycja. Zobaczymy też ceniony, zanurzony w rytuale wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem "Makbet" w reżyserii Grzegorza Brala, który swój szekspirowski tytuł częściej pokazuje za granicą niż w Polsce.

Znane są już główne gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego. Aż zza Uralu przyjedzie do Gdańska ze swoim teatrem znany rosyjski reżyser, Nikołaj Kolada, który w Jekaterinburgu prowadzi autorski teatr. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną jego "Hamlet" i "Król Lear". Ponownie zaprezentuje się także inny uznany w Europie teatr autorski OKT/Vilnius City Theatre Oskarasa Koršunovasa, który przedstawi Szekspirowską "Burzę". Pokazane też zostaną jeszcze spektakle ze Szwecji, Rumunii i Finlandii.

- Planujemy także kilka niewielkich spektakli w Teatrze w Oknie oraz na mniejszych scenach Teatru Wybrzeże. Mamy dużo skromniejszy budżet niż w poprzednim roku - ministerialna dotacja jest o połowę mniejsza niż zakładaliśmy. Nasze wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych zostały odrzucone. Także miasto nie dołożyło się nawet na projekty edukacyjne. Dlatego w tym roku festiwal będzie uboższy - przyznaje Anna Szynkaruk-Zgirska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Festiwal Szekspirowski potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia.

Wydarzenia

XV Festiwal Szekspirowski (19 opinii)

(19 opinii)
spektakl dramatyczny, festiwal teatralny

Miejsca

Opinie (9) 2 zablokowane

  • Gdańsk (2)

    Europejska Stolica Kultury? widać im nie zależy....
    A jak to się ma do budowy teatru elżbietańskiego? może po paru latach z powodu słabego repertuaru zamknie się go i znajdzie się w nim miejsce n.p. na pasaż (tzw "galerie") handlowy, tak jak to sie zaraz zrobi w kinie neptun.

    • 17 3

    • Głupoty piszesz

      ale co tam, weź se czaszkę i popatrz w nią... O ile w ogóle wiesz o co biega.

      • 1 8

    • 3/4 na szekspirowski teatr wykłada UE i województwo

      • 0 0

  • konkurs na logo

    W konkursie na logo też nie przyznano nagrody...

    • 7 0

  • Rychcik to dość ciekawy młody reżyser

    ale Borczuch od niego zdolniejszy, więc raczej lepsze to niż "Co chcecie albo Wieczór Trzech Króli" (wyróżnione w ubiegłym roku) nie będzie.

    Korsunovas ok, Kolada już na dwoje babka wróżyła. Ale przynajmniej mam na co się wybrać, jeśli będę w tym czasie w Trójmieście.

    • 1 0

  • KONKURS NA LOGO TO JAKAŚ KPINA ! ! !

    Brałem udział w konkursie na logo teatru szkspirowskiego i jestem nim bardzo zniesmaczony. Nie chodzi mi oto, że nie wygrałem. Po prostu patrząc obiektywnie na przebieg konkursu mam do niego wielkie zastrzeżenia. Do konkursu zgłoszonych zostało 95 prac a jury nie wybrało z pośród nich zwycięzcy. W oficjalnym oświadczeniu za przyczynę takiej sytuacji podano niski poziom prac konkursowych ale nie chce mi się wierzyć, że aby do tak poważnego konkursu nie zgłosił się choć jeden grafik prezentujący wysoki poziom i zasługujący na wygraną. Wydaje mi się, organizatorzy konkursu powinni opublikować wszystkie zgłoszone prace aby na ich temat wypowiedzieli się mieszkańcy Gdańska i zadecydowali o przyznaniu nagrody. Pewnie tak jak to w Polsce bywa przez to, że wycofano się z przyznania nagrody środki pienięzne na ten cel przepadną w niewyjaśnionych okolicznościach.

    • 12 1

  • od lat uklad

    daje sobie jedynie nagrody i dotacje wstyd

    • 1 0

  • Niski poziom prac...

    Niski poziom prac w ilości prawie 100, które napłynęły...to niski poziom kultury, wprawiający w zażenowanie, Władców Teatru Szekspirowskiego. Potworna klika...

    • 3 0

  • KONKURS LOGO

    Wedlug mojej wiedzy prac na konkurs naplyneło 150. Tak poinformowala mnie Pani Anna (odpowiedzialna za informacje w sprawie konkursu), gdy zadzwonilem, zeby ustalic kiedy moge odebrac swoje prace prezentujace oczywiscie niski poziom :-) Takie nierozstrzyganie konkursów to jakaś tradycja "wolnego miasta Gdańsk". Przypomne chociażby konkurs na logo Europejskiego Centrum Solidarności ogłaszany 3-krotnie. Biorę czasem udział w konkursach ale coś takiego spotyka mnie i to nie po raz pierwszy, tylko w Gdańsku. Można powiedzieć, że tutaj się zaczeło wiele dobrego ale i wiele złego... To zwykły brak kultury do Twórców i wszystkich, którzy decydują sie brać udział. Generalnie żenada. Kiedyś 2plus 3D przyznawało symboliczne żółte kartki za takie podejście do tematu konkuru. Może trzeba ich poinformować.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane